Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego - szybkie, łatwe i lekkie murowanie

2018-03-06 13:47
Beton komórkowy
Autor: Andrzej Szandomirski

Dzięki właściwościom betonu komórkowego murowanie ścian z tego materiału jest wyjątkowo proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą budowa ścian z betonu komórkowego.

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najtańszych materiałów budowlanych. Powstaje z piasku, wapna, cementu, wody i środka porotwórczego. W procesie produkcyjnym w masie zarobowej powstaje olbrzymia ilość małych komórek, dzięki czemu materiał ma później porowatą strukturę przypominającą nieco pumeks. Sprawia to, że jest dość lekki, a zawarte w jego komórkach powietrze zapewnia mu bardzo dobrą izolacyjność termiczną.

Lekkie murowanie ścian z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest lżejszy od silikatów czy ceramiki. Ponadto, bloczki wykonane z tego materiału są znacznie większych rozmiarów. Najczęściej spotkamy elementy o długości aż 59 cm. Dla porównania, popularne pustaki ceramiczne mają 38, a bloczki silikatowe 25 cm. Oznacza to, że zużywając podobną ilość energii na przenoszenie bloczków, można wymurować blisko dwa razy więcej ściany. Dodatkowo, mniejsze zużycie bloczków na metr kwadratowy, oznacza mniej spoin, a co za tym idzie mniej strat ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych, w których nie da się zniwelować mostków termicznych poprzez warstwę ocieplenia.

Na lekkość murowania z betonu komórkowego duży wpływ mają też uchwyty, których na próżno szukać w elementach z innych materiałów. Dzięki uchwytom, bloczki można przenosić sprawnie, pewnie i z dużą precyzją ustawiać je na swoich miejscach. Pewną niedogodnością może być potrzeba szpachlowania otworów, które będą widoczne w narożnikach ścian czy wokół drzwi i okien. Ale do szpachlowania wystarczy użyć pyłu pozostałego po szlifowaniu zmieszanego z zaprawą klejową. W ten sam sposób można naprawiać ewentualne pęknięcia czy ubytki w bloczkach.

Murowanie ścian na cienką spoinę przyspiesza pracę

Bloczki z betonu komórkowego są produkowane z wysoką dokładnością wymiarową. Pozwala to budować równe i szczelne ściany z użyciem zaprawy cienkowarstwowej. A dzięki systemowi pióro-wpust zaprawę układa się tylko w spoinach poziomych. Pionowe można pominąć bez uszczerbku dla szczelności ściany. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których dostawiamy czoło jednego bloczka do gładkiej powierzchni bocznej drugiego, np. w narożnikach ścian. W takim przypadku wypełnienie zaprawą pionowego styku pomiędzy bloczkami jest konieczne.

Przy murowaniu na cienką spoinę, bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Jest ona układana na zaprawie tradycyjnej, dlatego tylko w tym miejscu można korygować ustawienie bloczków. W kolejnych warstwach będzie to mocno utrudnione, ponieważ zaprawa cienkowarstwowa ma raptem grubość 1-3 mm.

Jeśli jednak okazałoby się, że kolejne warstwy nie są odpowiednio równe, beton komórkowy można bez problemu zeszlifować. Takiego ułatwienia nie oferują inne materiały do budowy ścian, dlatego beton komórkowy to dobry wybór również dla osób nie będących zawodowymi murarzami.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość nakładania zaprawy przy użyciu specjalnej kielni z podajnikiem. Takie narzędzie pozwala w łatwy i szybki sposób rozprowadzić odpowiednią warstwę kleju na powierzchni całego bloczka. Dlatego po dokładnym wymurowaniu pierwszej warstwy, kolejne będzie można stawiać w bardzo szybkim tempie.

Nadproża i kształtki U z betonu komórkowego

Budowę domu z betonu komórkowego możemy przyspieszyć jeszcze bardziej, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie elementów prefabrykowanych. Gotowe belki nadprożowe pozwalają murować bez przerw technologicznych, przeznaczonych na wiązanie betonu w nadprożach tradycyjnych. Z kolei kształtki U mogą służyć jako szalunki tracone przy budowie słupów i wieńców. Poza czasem na wykonanie szalunków, oszczędzamy wtedy również koszty desek i robocizny.

Jakie cechy ma beton komórkowy. Jak są znakowane bloczki?

Łatwe formowanie i bruzdowanie

Beton komórkowy można ciąć i kształtować bez wysiłku i bez specjalistycznych narzędzi. Bloczki możemy docinać nawet ręcznie, używając zwykłej piły widiowej. Beton komórkowy sprawdzi się bardzo dobrze np. przy budowie ścian łukowych. Gdy ustawiamy elementy w łuk, powstają dość szerokie spoiny pionowe, które trzeba wypełnić zaprawą, tracąc przy tym na izolacyjności termicznej. Z betonu komórkowego można łatwo uformować łuk, pamiętając o wypełnieniu zaprawą także spoin pionowych. Szlifując powierzchnię ściany, można uzyskać idealną gładkość łuku.

Beton komórkowy nie jest tak twardy jak cegły lub bloczki silikatowe, dlatego łatwo wierci się w nim otwory na kołki. Nie ma także kłopotu z wbijaniem w niego gwoździ, pod warunkiem że zostaną zastosowane te przeznaczone specjalnie do tego typu materiału.

W ścianach z betonu komórkowego, prościej niż w ceramice, wykonuje się także bruzdy na instalacje. Wystarczy do tego ręczna bruzdownica. Do ceramiki konieczna będzie bruzdownica elektryczna lub przynajmniej szlifierka kątowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają