Schody ażurowe w domu: aranżacje. Jakie wybrać schody ażurowe wewnętrzne

2018-12-31 12:11

Schody ażurowe wyglądają lekko i nowocześnie w aranżacji wnętrza domu. Sprawdzą się w salonie i holu. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak zbudować schody ażurowe.

Schody ażurowe w salonie
Autor: Andrzej Szandomirski Po co wydzielać klatkę schodową, skoro ażurowe schody można wstawić do salonu, prawie nie zmniejszając jego kubatury? Stopnie oparte na dwóch belkach zabezpieczone szklaną balustradą wyglądają jak część drewnianej podłogi. Projekt domu: Marcin Rubik

Ażurowe schody można traktować jak mebel. Są lekkie, nie zabierają przestrzeni, widać ich konstrukcję. Idealne do części dziennej w domu. Trzeba dokładnie opracować ich spód, bo to właśnie od tej strony często się je ogląda. Lekkie, niezabudowane schody ażurowe są ratunkiem w niewielkim wnętrzu. Łączą dwa poziomy mieszkania, nie ograniczając przestrzeni i możliwości aranżacji dolnej kondygnacji. Wybierając ten rodzaj schodów wewnętrznych, pamiętajmy że trudniej jest wymienić, trzeba więc je rozważnie zaplanować. Cechą charakterystyczną schodów ażurowych jest to, że mają stopnice, ale nie mają podstopnic. Widać, co jest nad, pod i za nimi. Efektowne prześwity zapewniają jednak mniejsze poczucie bezpieczeństwa podczas wchodzenia niż pełne stopnie i mogą być kłopotliwe w domach, gdzie są małe dzieci lub osoby mniej sprawne. Takie konstrukcje schodów montuje się dopiero na etapie urządzania wnętrza. Podczas budowy funkcję łącznika między piętrami pełnią prowizoryczne drabiny. Prezentujemy kilka typów konstrukcji. Nie wyczerpują one wszystkich pomysłów na ażurowe schody, ale mogą być przydatnym przewodnikiem przy podejmowaniu wstępnych decyzji

Drewniane schody ażurowe nowoczesne
Autor: Norbert Banaszyk/Dada Ażurowe drewniane schody można traktować jak mebel. Podkreśla to wykończenie podłogi, stopni i ściany podobnym materiałem. Projekt domu: Mikołaj Wierszyłłowski, Norbert Barański

Jak zrobić schody ażurowe: kształt

Pierwszą decyzją przestrzenną determinującą kształt przyszłych schodów ażurowych jest układ biegów. Podejmuje się ją na etapie projektu domu. W zależności od tego, czy są jednobiegowe, dwubiegowe z podestem, czy są to schody zabiegowe, czy kręcone, zajmują one inną powierzchnię, trzeba też zrobić inny kształt otworu w stropie. Trudno jest więc zmienić ich układ po wybudowaniu domu. To, ile zajmą miejsca, zależy od wysokości kondygnacji. W przypadku standardowej wysokości 2,75-2,80 m proste jednobiegowe schody ażurowe zajmą na podłodze powierzchnię prostokąta o wymiarach mniej więcej 5 m2. Ich długość jest wielokrotnością posuwu stopnia, który wynosi 27-29 cm. Zakładając, że do wejścia na wyższy poziom potrzeba 17 stopni, muszą mieć długość około 4,8 m.

Sprawdź też:


Mniej miejsca (3-4 m2 ) zajmą schody ażurowe kręcone wsparte na jednym słupie. Zazwyczaj mają one średnicę 130-220 cm. Nie są jednak tak komfortowe. Łatwo z nich spaść, ponieważ stopnie przy samym słupie są dość wąskie. Nie da się też wnieść po nich dużych przedmiotów. Układy wsparte na belkach giętych są podobne do schodów kręconych, wspornikowych, ale mają inną konstrukcję. Można dopasować kształt ich biegu do pomieszczenia.

Schody ażurowe w holu
Autor: Piotr Mastalerz Dzięki ażurowej budowie schody nie zasłaniają dekoracyjnej ceglanej ściany, a podkreślają ją. Belki policzkowe są podobne do tych, które wyeksponowano w nadprożu. Projekt domu: Damian Kałdonek

Schody ażurowe drewniane, stalowe, szklane

Schody ażurowe najczęściej robi się z drewna lub ze stali, czasami ze szkła. Z tego ostatniego materiału wykonuje się nie tylko lekkie przezroczyste balustrady. Można go też wykorzystać na stopnie. Konstrukcje żelbetowe są stosowane rzadziej.
 Do budowy drewnianych schodów ażurowych używa się najczęściej twardego drewna drzew liściastych klejonego warstwowo. Jest to zazwyczaj dąb, jesion, buk albo gatunki egzotyczne. Jego wilgotność powinna wynosić 8-12%. Konstrukcje schodów z drewna iglastego są mniej trwałe. Często, ze względów finansowych, schody ażurowe są wykonywane z twardych płyt drewnopochodnych i fornirowane szlachetnymi odmianami drewna.


Ze stali buduje się najczęściej tylko elementy konstrukcyjne schodów ażurowych lub fragmenty balustrady. W zależności od możliwości finansowych jest to droga stal kwasoodporna, stal nierdzewna lub ocynkowana, a także stal węglowa malowana proszkowo. Ślusarze wyspecjalizowani w tego typu pracach przygotowują elementy schodów w warsztatach, a następnie prawie gotowe moduły montuje się we wnętrzach podczas prac wykończeniowych. Elementy stalowe spawa się bądź łączy za pomocą śrub.


Ażurowe schody ze szkła to rozwiązanie wyjątkowo efektowne – są superprzezierne. Są też wbrew pozorom bardzo mocne. Stopnie robi się z kilku warstw szkła hartowanego sklejonego folią i montuje się najczęściej na belkach stalowych.


Jednobiegowe schody ażurowe oparte na belkach
Autor: Andrzej Szandomirski Jednobiegowe schody ażurowe oparte na belkach. Belki policzkowe mogą być profilowane. Stopnice opiera się wówczas bezpośrednio na nich. Projekt domu: Marcin Nowak-Buczyński

Schody ażurowe oparte na belkach

Jednobiegowe schody ażurowe oparte na belkach (wangach) to najłatwiejszy do wykonania typ konstrukcji. Belki podtrzymujące stopnie są najczęściej zrobione ze stali lub z drewna. Tworzą one tak zwane policzki, które opierają się na stropie niższej i wyższej kondygnacji. Jeśli schody mają dwa policzki, stanowią konstrukcję niezależną, którą można odsunąć od ściany i postawić nawet na środku pomieszczenia. Stopnice można też oprzeć z jednej strony na belce policzkowej, a z drugiej utwierdzić w ścianie. W konstrukcjach drewnianych schodów ażurowych stopnice wsuwa się w bruzdy wycięte w belkach, mocuje za pomocą podpórek przytwierdzanych do nich albo łączy śrubami. Drewniane policzki mają 6-8 cm grubości i około 30 cm wysokości. Ponieważ stal jest wytrzymalsza niż drewno, przekroje takich belek mogą być nieco mniejsze – mieć kilkanaście centymetrów. Policzki mogą być też tak wyprofilowane, że tworzą oparcie dla stopnic.

schody ażurowe wspornikowe
Autor: materiały prasowe Teko Sztywność konstrukcji schodów ażurowych wspornikowych jest zachowana dzięki przytwierdzeniu belki do ściany i podparciu jej słupkiem.

Schody ażurowe wspornikowe na belce

Takie schody ażurowe opierają się na jednej lub dwóch belkach umieszczonych w środku biegu. Wystające części stopni pracują jak wsporniki. W tych schodach najważniejsze jest zachowanie sztywności. Muszą być stabilne i nie powinny drżeć ani chybotać się, dlatego ważne jest solidne utwierdzenie stopnia. Belka podporowa opiera się na podłodze i stropie. Może być prosta, wygięta lub profilowana pod stopnie, czyli składająca się z odcinków pionowych i poziomych. Nie może być zbyt wąska.

Sprawdź też:

Do belki często mocuje się widoczne od spodu podpory podtrzymujące stopnie. Innym sposobem jest zaprojektowanie ich przekroju jako trójkąta. Aby usztywnić schody ażurowe wsparte na jednej belce, często mocuje się je w połowie biegu do ściany. Jeśli schody tworzą zabieg, przytwierdza się je do muru właśnie w tym miejscu. Jeżeli bieg jest przerwany podestem, belkę podpiera się słupkiem. Stopnie są zazwyczaj miejscem mocowania słupków balustrady.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:

Wideo: schody modułowe we wnętrzu

Schody modułowe we wnętrzu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.