Drewno rozbiórkowe w domu - gdzie kupić stare drewno i jak je wykorzystać?

2023-09-12 11:29
Drewno z odzysku: drzwi przesuwne i stara szafa
Autor: Eugeniusz Filipiuk Sosnowa szafa w sypialni ma ponad 100 lat. Została oszlifowana i pomalowano na nowo. Drzwi przesuwne wykonano ze starych sosnowych desek, zamontowanych na szynie. Nawiązują do stylistyki drzwi do wiejskich budynków gospodarczych (realizacja: Przetwórnia Meblowa Białystok).

Drewno rozbiórkowe to obecnie cenny materiał. Na stare drewno polują architekci wnętrz, wytwórcy mebli oraz inwestorzy, którzy chcą nowemu budynkowi nadać oryginalny charakter lub sprytnie połączyć nowoczesne produkty z materiałami z budowlanego lumpeksu.

Spis treści

  1. Stare drewno konstrukcyjne i wykończeniowe
  2. Zobacz pomysły na wykorzystanie starego drewna
  3. Drewno z odzysku - uwaga na drewno impregnowane!
  4. Stare drewno rozbiórkowe też kosztuje
  5. Drewno rozbiórkowe skup i sprzedaż
  6. Drewno rozbiórkowe - deski z aukcji
  7. Jak wykorzystać stare drewno?

Stare drewno rozbiórkowe to materiał chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Stare belki z sosny, modrzewia, a czasem nawet jesionu mogą być w bardzo dobrej kondycji. Czasem nie trzeba nawet niczym ich zabezpieczać.

Stare drewno konstrukcyjne i wykończeniowe

Kupując drewno rozbiórkowe, kontroluj, czy stare drewno nie jest pokryte pleśnią bądź, co gorsza, nie widać na nim owocników grzybów domowych. Te ostatnie są bardzo niebezpieczne, gdyż szybko mogą zakazić inne, dotąd zdrowe elementy drewniane. Bądź czujny, jeśli rzucą ci się w oczy liczne otworki w deskach, świadczące o bytności larw owadów. Nawet, jeśli owadzie domostwa są puste, to wydrążone korytarze przez szkodniki drewna powodują, że drewno takie ma znacznie obniżoną wytrzymałość na zginanie i nie powinno być używane do celów konstrukcyjnych. Nie pomijaj starych, poszarzałych desek elewacyjnych. Można je przecież pomalować specjalnym preparatem, który przywróci im naturalną barwę. Poczerniałe od słońca dechy trudniej odnowić, ale z drugiej strony taka naturalna patyna to ich największa zaleta.

Zobacz pomysły na wykorzystanie starego drewna

Warto wiedzieć

Drewno z odzysku - uwaga na drewno impregnowane!

Groźnym surowcem jest drewno nasączone Xylamitem. To substancja impregnująca starej generacji, która była owszem, bardzo skuteczna, ale także niezwykle toksyczna. Podobnie szkodliwy jest kreozot węglowy, którym impregnowano podkłady kolejowe. Jeśli masz do dyspozycji stare drewno zabezpieczone jakimiś chemikaliami, wykorzystaj je lepiej w ogrodzie, ale w żadnym wypadku nie we wnętrzu domu!

Stare drewno w rustykalnym wnętrzu
Autor: Tomasz Myśluk Budując dom w sytylu rustykalnym warto wykorzystać drewno rozbiórkowe, na przykład w postaci starych belek. Standardowe okna można zastąpić oknami skrzynkowymi, pochodzącymi z rozbiórki

Stare drewno rozbiórkowe też kosztuje

Do niedawna w Europie Zachodniej, a dziś już także u nas prężnie działają firmy, które można nazwać antykwariatami budowlanymi. Skupują i sprzedają drewno pochodzące z rozbiórki elementy drewniane, które nie straciły zbyt wiele na wyglądzie i jakości. Nie brak amatorów na taki towar. Drewno rozbiórkowe często kosztuje nie mniej niż nowe, ale ma duszę.

W „antykwariatach” budowlanych kupisz nie tylko stare belki, szerokie deski podłogowe lub boazerię z drugiej ręki, ale też solidne drewniane okna i drzwi o niespotykanych już dziś konstrukcjach i wzorach. Powojenna, a już na pewno przedwojenna stolarka będzie z pewnością wymagała renowacji. Można samemu przywrócić jej pierwotną jakość lub odnaleźć warsztat specjalizujący się w konserwowaniu starych mebli i wyrobów drewnianych.

Drzwi z bogatą historią
Autor: Mariusz Bykowski Stare drzwi można odnowić lub nawet pozostawić w stanie nienaruszonym, bo ślady eksploatacji mogą podnieść ich atrakcyjność

Drewno rozbiórkowe skup i sprzedaż

W ostatnim dziesięcioleciu pojawiło się wiele firm, które handlują drewnem pozyskanym z rozbiórki. Skupują wszelkie drewniane elementy, które przedstawiają jeszcze jakąś wartość. Często jest to działalność dodatkowa prowadzona przez tartaki i składy drewna. Pracownicy tych przedsiębiorstw sami zajmują się rozbiórką drewnianych chałup i stodół oraz transportem odzyskanego budulca. Wystarczy tylko zadzwonić.

Tak samo, jeśli chcesz kupić drewno z odzysku. W tym przypadku jednak radzimy osobistą wizytę, aby nie kupować kota w worku. Warto odwiedzić skup, żeby ocenić, czy stare drewno rozbiórkowe rzeczywiście wygląda tak samo jak na zdjęciach zamieszczonych na stronie internetowej. Wiele takich firm uzdatnia drewno, zanim włączy je do swojej oferty. Stare deski i belki są poddawane selekcji, docinane, czyszczone, przywracana jest ich właściwa barwa. Zwróć uwagę, że skupy nie przyjmują drewna rozbiórkowego bielonego, malowanego, zabrudzonego olejem, nasączonego ropą lub impregnowanego. Potraktuj to jako przestrogę, na wypadek, gdyby ktoś próbował ci okazyjnie sprzedać taki surowiec.

Drewno rozbiórkowe - deski z aukcji

Drewnem z rozbiórki handlują nie tylko profesjonaliści. Śledząc ogłoszenia na portalach aukcyjnych i sprzedażowych można trafić na wyjątkową okazję, gdy ktoś za półdarmo pozbywa się ciesielskiego surowca pozostałego po wyburzaniu. Trzeba się wtedy śpieszyć z zakupem, żeby nie ubiegli cię zawodowcy.

Ściana z oknem
Autor: Piotr Mastalerz Nawet stara rama okienna zawieszona na ścianie okaże się detalem podkreślającym rustykalnych charakter pomieszczenia

Jak wykorzystać stare drewno?

Oto kilka propozycji wykorzystania drewna rozbiórkowego.

  • Meble – stare deski podłogowe lub elewacyjne można zamienić w blat stołu, także ogrodowego. Ze starego drewna chętnie wykonywane są też stoliki, krzesła, komody, ławy, regały i półki. Z wysłużonych, ale ładnych belek da się zrobić podwieszane żyrandole. Z wąskich starych desek i listew powstają piękne ramy do obrazów i luster.
  • Detale architektoniczne we wnętrzach – stare drewno konstrukcyjne, umiejętnie zamocowane w budynku może udawać archaiczną konstrukcję stropu lub więźby dachowej. Z belek można wykonać elementy schodów, detale obudowy kominka, podokienniki, słupy.
  • Podłogi – nie tylko w starej murowanej lub drewnianej chałupie, ale również w domu wykończonym w stylu industrialnym świetnie zaprezentuje się podłoga wykonana z drewna rozbiórkowego. O ile tylko deski nie są zanadto nadgryzione zębem czasu, można mocować je do konstrukcji z drewnianych legarów. Rzadko są jednak na tyle równe, aby można było przytwierdzać je do podłoża na klej.
  • Okładziny wybranych ściandrewno na ścianie to ciekawy pomysł na aranżację wnętrza. Boazeria ze starych desek może stanowić ciekawy akcent we wnętrzu. Co więcej, ze starych desek da się też zrobić podsufitkę pod nowym stropem z drewna.

Ta krótka lista nie zamyka oczywiście puli możliwości wykorzystania starego drewna z odzysku. Ograniczeniem jest tylko stan drewna rozbiórkowego, rodzaj zrobionych z niego elementów oraz nasza wyobraźnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają