Róża stulistna - jej kwiaty zniewalająco pachną. Jak uprawiać i pielęgnować różę stulistną

2019-07-17 9:31

Róża stulistna to przedstawicielka róż historycznych. Jej największą ozdobą są złożone z niezliczonej liczby płatków kwiaty, które do tego przepięknie pachną. Poznaj bliżej różę stulistną i dowiedz się jak ją uprawiać i pielęgnować.

Ze względu na wspaniałe kwiaty oraz piękny zapach, róże od lat zajmują czołowe miejsce wśród najbardziej lubianych krzewów ozdobnych. Obecnie istnieje mnóstwo atrakcyjnych odmian róż, ale na popularności nie tracą też tzw. róże historyczne, czyli stare odmiany i rasy, znane, uprawiane i cenione już przez nasze prababcie. Róże historyczne mają nieodparty urok i mimo iż nie są idealne (zwykle kwitną tylko raz w roku, bywają podatne na choroby i szkodniki oraz mają ograniczoną paletę barw kwiatów), wszystkie niedostatki rekompensują zniewalającym zapachem kwiatów, stając się jednym z ciekawszych akcentów w ogrodzie.

Róża stulistna

Do grona historycznych róż należy między innymi róża stulistna (łac. Rosa ×centifolia), która prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę mnogości płatków w kielichu kwiatu. Róża stulistna jest mieszańcem i należy do róż krzaczastych, kwitnących tylko raz w roku (w czerwcu).
Krzew róży stulistnej osiąga duże rozmiary (dorasta do 2 m wysokości) i mocno się krzewi, dlatego w ogrodzie potrzebuje dla siebie sporo miejsca. Jej największą ozdobą są pojawiające się w czerwcu duże, różowe, wypełnione po brzegi mnóstwem płatków, miseczkowate, silnie pachnące kwiaty, natomiast przez resztę sezonu ozdobą długich, ciernistych pędów, pozostają zielonoszare, duże, jajowate liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem.

Od gatunku wyprowadzono też kilka interesujących odmian, w tym głównie niezwykle ciekawą różę mchową 'Muscosa' o pączkach i szypułkach silnie omszonych i wydzielających szczególnie intensywny, różany zapach (wys. 1,8-2 m) oraz podobną do niej, ale nieco niższą odmianę 'Cristata' (około 1,5 m wysokości), której wygląd pąków i działek kielicha, pokrytych gęstymi, kędzierzawymi włoskami, może przypominać kapelusz Napoleona.

Róża stulistna
Autor: GettyImages Największą ozdobą róży stulistnej są pojawiające się w czerwcu duże, wypełnione po brzegi mnóstwem płatków, miseczkowate, silnie pachnące kwiaty

Jak uprawiać różę stulistną

Róża stulistna nie jest rośliną trudną w uprawie, ale podobnie jak inne róże historyczne, ma swoje słabe strony.

  • Najlepiej rozwija się na żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych glebach i na słonecznym lub półcienistym stanowisku, choć poradzi sobie także w większym zacienieniu i na słabszych podłożach.
  • Mimo iż powstała we Francji lub Holandii, jest dostatecznie mrozoodporna i w naszym klimacie zwykle nie potrzebuje zimowej ochrony.
  • W jej uprawie problemem mogą być natomiast mszyce, które w sprzyjających warunkach lubią masowo żerować na liściach krzewu. Roślina może być też atakowana przez mączniaka prawdziwego.
  • Bywa też ekspansywna, gdyż wydaje liczne odrosty korzeniowe.
  • W czasie kwitnienia róża jest niemal całkowicie pokryta dużymi kwiatami, pod ciężarem których jej pędy mocno się uginają, dlatego czasami może potrzebować podpory.

Pielęgnacja róży stulistnej

Pielęgnacja krzewu róży stulistnej nie jest jednak szczególnie trudna.

  • Cięcie róży stulistnej. Roślina nie wymaga systematycznego przycinania (kwitnie zwykle na pędach 2-letnich i starszych), a jedynie wiosennego cięcia sanitarnego (usuwanie pędów chorych, złamanych, uszkodzonych) i raz na kilka lat lekkiego prześwietlenia (wycięcia 1-3 najstarszych pędów, pozwalającego lepiej rozwinąć się młodym, silnym przyrostom). W razie potrzeby można też skorygować jej pokrój, skracając niesforne gałązki.
  • Nawożenie i podlewanie róży stulistnej. W sezonie dobrze jest też zasilać krzew nawozami przeznaczonymi dla róż, a w razie przedłużającej się suszy, podlewać.
  • Rozmnażanie róży stulistnej. Różę stulistną najłatwiej rozmnażać przez odkłady ziemne, odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe.

>>Nie przegap: Najgroźniejsze choroby i szkodniki róż. Na co chorują róże i jak je leczyć?

Gdzie sadzić różę stulistną

W ogrodzie różę stulistną najlepiej posadzić blisko miejsca wypoczynku, altany lub ogrodzenia bądź na rabacie blisko domu. Dzięki temu późną wiosną będzie można podziwiać jego urocze kwiaty i cieszyć się ich przepięknym zapachem (kwiaty są cenionym surowcem do wyrobu perfum i olejku różanego).

>>Przeczytaj też: Olejek różany: właściwości i zastosowanie kosmetyku z róży

Krzewy róży stulistnej doskonale nadają się na luźne, obronne (pędy krzewu pokrywają liczne kolce), nieformowane żywopłoty. Jeśli krzew rośnie z dala od zanieczyszczeń miejskich i nie jest narażony na opryski chemiczne, z jego kwiatów można też pozyskiwać płatki na różane konfitury. Płatki trzeba jednak zbierać w grubych rękawicach, gdyż łatwo pokaleczyć się o drobne, ostre kolce i ciernie, gęsto pokrywające pędy krzewu. Rękawice przydadzą się też podczas ścinania kwiatów do wazonu.

Róża stulistna
Autor: GettyImages W ogrodzie różę stulistną najlepiej posadzić blisko kącika wypoczynkowego, altany lub ogrodzenia bądź na rabacie blisko domu

Zobacz wideo: Rodzaje róż

Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.