Róża pomarszczona - odmiany, warunki uprawy, pielęgnacja, rozmnażanie, zastosowanie

2023-06-22 10:54

Róża pomarszczona nie jest klasyczną pięknością i nie przypomina eleganckich róż wielkokwiatowych, mimo to ma wiele innych zalet, dlatego z pewnością zasługuje na miejsce w ogrodzie.

Spis treści

  1. Róża pomarszczona odmiany
  2. Róża pomarszczona - wymagania uprawowe
  3. Kiedy i jak przycina się różę pomarszczoną?
  4. Jak rozmnażać różę pomarszczoną?
  5. Róża pomarszczona - zastosowanie

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to roślina dawniej bardzo popularna, dziś nieco zapomniana. Pochodzi z Azji, jest krzewem dorastającym do 1,5-2 m wysokości. Ma gęsty, krzaczasty pokrój i liczne, rozgałęzione, łukowato wygięte pędy, gęsto pokryte drobnymi, ostrymi cierniami oraz dużymi, pierzastymi, zielonymi, silnie pomarszczonymi, błyszczącymi z wierzchu i owłosionymi od spodu liśćmi, które jesienią przebarwiają się na piękny żółty kolor.

Róża pomarszczona zakwita w czerwcu i kwitnie aż do jesieni (do września), rozwijając duże, pięciopłatkowe, różowe, pojedyncze kwiaty o silnym, różanym zapachu. Jesienią z kwiatów powstają duże, atrakcyjne, czerwone, pękate, lekko spłaszczone owoce o wysokich walorach ozdobnych i odżywczych.

Róża pomarszczona
Autor: GettyImages Płatki kwiatów róży pomarszczonej używa się do przygotowania konfitury z płatków róży

Róża pomarszczona odmiany

Choć róża pomarszczona uprawiana jest zwykle jako gatunek, ma też wiele interesujących odmian, do których należą m.in.:

  • róża pomarszczona 'Alba' - o białych, pojedynczych kwiatach i silnym wzroście, wys. 1,8-2 m.
  • róża pomarszczona ANGELIA PURPLE 'Minrugo4' PBR– o dużych, półpełnych, ciemnoróżowych kwiatach, wys. 1,5-2 m,
  • róża pomarszczona 'Hansa' – o dużych, pełnych, ciemnoróżowych kwiatach, wys. około 1,5 m,
  • róża pomarszczona 'Kórnik' – o dużych, pełnych, śnieżnobiałych kwiatach, wys. 1,2-1,5 m,
  • róża pomarszczona 'Dwarf Pavement' – o jasnoróżowych, dużych, półpełnych kwiatach, wys. 0,5-0,7 m,
  • róża pomarszczona 'PASSION 'Rokoko' – o różowych, półpełnych kwiatach, wys. około 1 m.

Róża pomarszczona dała też początek wielu ciekawym odmianom róż parkowych i okrywowych, choć niektóre z jej mieszańców nie przypominają już gatunku, jak np. 'Agnes' o żółtych, dużych, półpełnych kwiatach i krótkim okresie kwitnienia (V-IV) czy 'Pink Grootendorst' o drobnych, licznych, różowych kwiatach, zebranych na szczytach pędów w gęste kwiatostany.

Przeczytaj też:

Róża pomarszczona
Autor: GettyImages Róża pomarszczona tworzy rozłogi, dzięki którym szybko się rozrasta

Róża pomarszczona - wymagania uprawowe

Róża pomarszczona to róża niezwykła, gdyż w przeciwieństwie do wielu swoich bardziej szlachetnych kuzynek jest wytrzymała i mało wymagająca. Doskonale znosi wiatry, zanieczyszczone powietrze, zasolenie podłoża, suszę i słabe gleby. Jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Bardzo rzadko też pada ofiarą chorób czy szkodników. Jej uprawa nie jest kłopotliwa, gdyż roślina potrzebuje niewiele. Oczekuje słonecznego stanowiska, ale zadowoli się każdą typową, a nawet słabą glebą ogrodową, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH (na podłożach zasadowych grozi jej chloroza). Co ciekawe, woli nawet podłoża lekkie i piaszczyste od wilgotnych i ciężkich.W naturalnym środowisku najchętniej zasiedla tereny nadmorskie i wydmy, dlatego nie wymaga ochrony przed wiatrem, dodatkowego nawadniania czy nawożenia. Nie potrzebuje też regularnego przycinania.

Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie. Tego nie wolno robić!

Kiedy i jak przycina się różę pomarszczoną?

Jedynie w pierwszym roku po posadzeniu (wiosną), dobrze jest silnie skrócić jej pędy (na wysokość 15-20 cm ponad ziemią), dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i uzyska bardziej zwarty pokrój. Co kilka lat dobrze jest też ją odmłodzić, wycinając wczesną wiosną część najstarszych pędów. Pewnym problemem w uprawie rośliny może być natomiast jej inwazyjny charakter wzrostu, gdyż róża pomarszczona daje dużo odrostów korzeniowych tworząc z czasem gęste, nieprzebyte zarośla. Chcąc ograniczyć jej ekspansywność, należy systematycznie ścinać tuż przy ziemi pojawiające się odrosty lub zastosować bariery korzeniowe (np. dla bambusów), ograniczające ich wzrost. Tą szczególną cechę rośliny możemy też wykorzystać do własnych celów, tworząc z krzewu doskonałe żywopłoty obronne.

Jak rozmnażać różę pomarszczoną?

Skłonność do wdawania licznych odrostów korzeniowych bardzo pomaga też w rozmnażaniu róży, gdyż w łatwy sposób można oddzielić je od rośliny matecznej (najlepiej jesienią) i posadzić w nowym miejscu, szybko uzyskując silne, dorodne sadzonki o cechach identycznych jak roślina mateczna. Podobny efekt uzyskamy też rozmnażając krzew za pomocą pędowych sadzonek zielnych, pobieranych z krzewu wiosną lub zdrewniałych, pozyskiwanych zimą, z tym, że będzie to wymagało do nas więcej pracy i cierpliwości.

Różę pomarszczoną możemy też uzyskać z siewu nasion, ale powinniśmy pamiętać, że jeśli nasiona nie pochodzą od sprawdzonego producenta lub są zebrane z własnych roślin, mogą dać potomstwo różniące się cechami od egzemplarza matecznego, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku odmian ozdobnych.

Przeczytaj też:

Róża pomarszczona - zastosowanie

Róża pomarszczona nie jest typową różą ozdobną, mimo to może mieć sporo zastosowań. Doskonale nadaje się do tworzenia gęstych, nieformowanych, obronnych żywopłotów, gdyż dobrze się krzewi, ma kolczaste pędy i jest mało wymagająca. Dzięki zdolności do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, które stabilizują podłoże, nadaje się też do obsadzania nasypów, skarp i zboczy. Na większych obszarach krzewy mogą też pełnić rolę roślin okrywowych.

Róża pomarszczona może być też wykorzystana do celów kulinarnych, gdyż płatki jej kwiatów to doskonały surowiec na aromatyczną konfiturę różaną, a bogate w witaminę C i wiele innych wartościowych substancji odżywczych owoce (po usunięciu pestek) nadają się na konfitury, dżemy czy nalewki. Można je też suszyć i wykorzystywać jako dodatek do herbaty.

Uprawa róż - ogród różany pani Moniki z Kielc

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.