Rośliny ogrodowe trujące dla psów i kotów

2019-08-19 10:45

Niektóre rośliny ogrodowe są trujące dla psów i kotów. Wprawdzie źdźbło trawy czy liść aksamitki nie zrobi naszemu czworonogowi krzywdy, ale bywają gatunki, które dla zwierząt są bardzo niebezpieczne, a czasem nawet śmiertelnie trujące.

Pies i kot w ogrodzie
Autor: GettyImages

Psy i koty to wspaniali przyjaciele człowieka, dlatego dbałość o ich bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem, tym bardziej, że zagrożeń wokół nas nie brakuje. Jednym z miejsc, gdzie czworonogom może stać się krzywda jest ogród. Wprawdzie psu czy kotu spacerującemu po ogrodowych alejkach lub wylegującemu się na trawniku zwykle nic nie zagraża, ale jeśli nasz pupil jest ciekawski i lubi badać otoczenie bądź podgryzać rośliny, musimy mieć się na baczności.

W naturze zatrucia zwierząt roślinami zdarzają się dość rzadko, gdyż dzikie zwierzęta posiadają silnie rozwinięty instynkt samozachowawczy, a do tego uczą się od rodziców, jak unikać zagrożeń. Psy czy koty od pokoleń żyjące obok nas, nie mają już tak silnego instynktu i nie zawsze wiedzą, od jakich roślin powinny trzymać się z daleka. Jeśli więc chcemy uniknąć kłopotów i ochronić naszych czworonożnych przyjaciół przed groźnymi konsekwencjami kontaktu z trującą rośliną, unikajmy sadzenia niebezpiecznych gatunków w swoim ogrodzie lub zabezpieczmy je w taki sposób, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu.

Rośliny trujące dla psów i kotów: tojad

Jednym z najgroźniejszych gatunków jaki może pojawić się w ogrodzie jest tojad (łac. Aconitum), który należy do ścisłego grona najbardziej trujących roślin spotykanych w Polsce. Silnie trujące są wszystkie części rośliny i to zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Już nawet niewielki fragment tojadu po dostaniu się do organizmu człowieka lub zwierzęcia może spowodować śmierć (m.in. zatrzymanie akcji serca), a ponieważ toksyny potrafią przenikać przez skórę, trzymanie tojadu w ręce czy ocieranie się psa lub kota o roślinę może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Tojad
Autor: GettyImages Tojad to jedna z najbardziej znanych roślin trujących, także dla psów i kotów

Rośliny trujące dla psów i kotów: cis

Dla czworonogów bardzo niebezpieczną rośliną jest także cis pospolity (Taxus baccata). Trujące są wszystkie jego części (w tym również pestka) z wyjątkiem osnówki owocu. Wprawdzie ptakom połykającym owoce cisu w całości zwykle nic nie zagraża, ale mało prawdopodobne jest aby łakomy pies czy kot, chcący posmakować czerwonego owocu połknął go w całości, nie rozgryzając pestki, a to może mieć dla niego przykre konsekwencje zdrowotne (m.in. biegunka, zaburzenia w pracy układu oddechowego). Jednak nie tylko pestki cisu stwarzają zagrożenie dla domowych czworonogów.

Cis pospolity
Autor: GettyImages Cis pospolity
Uwaga na pestki owoców!

Równie niebezpieczne są dla psów i kotów pestki brzoskwiń, wiśni, a nawet jabłek, gdyż zawierają w swoim składzie groźne substancje cyjanogenne, mogące prowadzić nawet do śmierci.

Rośliny trujące dla psów i kotów: bluszcz

Dla psów i kotów, bardzo niebezpieczny może być też bluszcz pospolity (Hedera helix). Zwierzęta bawiąc się jego pędami, a co gorsza podjadając owoce, które pojawiają się na starszych egzemplarzach, mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne, których pierwszymi objawami jest ślinotok, biegunka i otępienie (w skrajnych przypadkach zatrucie może skończyć się śmiercią zwierzęcia).

Bluszcz pospolity
Autor: GettyImages Bluszcz pospolity

Psy i koty nie powinny mieć również dostępu do konwalii majowych i naparstnic, gdyż po zjedzeniu ich nasion bądź liści, mogą wystąpić u nich poważne zaburzenia w pracy serca, padaczka, drgawki, biegunka i wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć (szczególnie u psów).

Dla domowych czworonogów groźne są także różaneczniki i azalie. Nawet niewielka ilość roślin, która dostanie się do organizmu psa lub kota np. podczas zabawy (podgryzanie pędów, skubanie liści), może powodować wymioty, biegunkę, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, drgawki, osłabienie czy kłopoty ze wzrokiem.

Konwalia majowa
Autor: GettyImages Konwalia majowa

Bardzo popularną rośliną uprawianą w naszych ogrodach jest także niezwykle wartościowy dla człowieka, a śmiertelnie groźny dla psów i kotów czosnek pospolity (Allium sativum), dlatego przed nim również trzeba chronić nasze zwierzęta (już jeden ząbek czosnku może być przyczyną śmierci kota). Podobnie wygląda sytuacja z cebulą, która może powodować u naszych pupili ślinotok, biegunkę, drgawki, apatię, zaburzenia w pracy nerek, uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach (szczególnie u kotów) nawet śmierć.

Dla psów i kotów trujące mogą być też cebulki niektórych roślin ozdobnych, takich jak szafirki, narcyzy, przebiśniegi, krokusy, tulipany, zimowity jesienne oraz lilie (m.in. lilia tygrysia), gdyż zawierają w swoim składzie rozmaite toksyny i trujące alkaloidy (np. likorynę, kolchicynę). Kiedy zwierzę podczas zabawy wykopie taką cebulkę i postanowi jej spróbować, może skończyć się to dla niego sporymi kłopotami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Cebulki narcyza mogą doprowadzić psa lub kota do ślinotoku i wymiotów oraz spowodować biegunkę, zaburzenia w pracy serca i układu oddechowego. Podobne zagrożenia niesie ze sobą spożycie cebulek tulipana czy hiacynta. Cebulki lilii, a nawet liście, pąki i pędy rośliny są natomiast szczególnie niebezpieczne dla kotów, gdyż mogą u nich powodować poważne zatrucia pokarmowe i zaburzenia w pracy nerek.

Dla zwierząt domowych niebezpieczne mogą być też inne gatunki roślin, np. złotokap zwyczajny, rącznik pospolity, ligustr pospolity, wawrzynek wilczełyko czy kasztanowiec zwyczajny.

Cebulki zimowita jesiennego
Autor: GettyImages Cebulki zimowita jesiennego

Czy rozpoznasz zwierzęta po uszach?

Pytanie 1 z 13
Takie mięciutkie uszka ma...
Niedźwiedź
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.