Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny kwitnące pod koniec lata oraz jesienią

2020-08-06 12:51

Warto urozmaicić ogród roślinami jednorocznymi, dwuletnimi i bylinami kwitnącymi w ostatnich tygodniach lata oraz jesienią. Które gatunki zaliczają się do tej grupy?

Rabaty ogrodowe warto zaaranżować w taki sposób, aby były atrakcyjne przez cały rok. Projektując fragmenty ogrodu główną uwagę poświęca się zazwyczaj roślinom kwitnącym wiosną i latem, ze względu na to, że właśnie wtedy ogród jest najintensywniej użytkowany. Nie można jednak zapominać o roślinach kwitnących nieco później - pod koniec lata i jesienią. Dzięki nim ogród będzie jeszcze piękniejszy.
Gatunki późno kwitnące efektownie komponują się z drzewami i krzewami o przebarwiających się liściach, a jednocześnie są cennym pożytkiem pszczelim w trudnym dla zapylaczy czasie. Warto urozmaicić ogród roślinami jednorocznymi, dwuletnimi i bylinami kwitnącymi w ostatnich tygodniach lata oraz jesienią. Poznaj  gatunki, które zaliczają się do tej grupy.

Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych >>>

Kleome ciernista
Autor: photos.com Kleome ciernista

Rośliny jednoroczne i dwuletnie o długim bądź późnym okresie kwitnienia

Rośliny jednoroczne to grupa, która wyróżnia się obfitością i długością kwitnienia.

  • Begonia stale kwitnąca, ozdobna z liści i kwiatów zwraca uwagę nawet w obrębie grupy. Roślina osiąga do 30 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do października. Kwiaty są białe, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Intensywne i długie kwitnienie to także domena bratka ogrodowego. Popularna roślina może kwitnąć jeszcze w listopadzie (do przymrozków).
  • Trochę krótszym terminem kwitnienia charakteryzuje się aster chiński – zakwita od lipca do października. To ceniona dekoracja rabat jesiennych. Nadaje się także na kwiat cięty. Ma kwiaty o barwie białej, różowej, fioletowej i niebieskiej.
  • W podobnym czasie kwitnie kleome ciernista, charakteryzująca się oryginalnymi kwiatostanami. To średnio wysoka roślina osiągająca 90-150 cm wysokości.
  • Późno kwitną kocanki ogrodowe (lipiec–październik), które wykorzystuje się do tworzenia suchych kompozycji.
astry
Autor: www.thinkstockphotos.com Kwitnące astry

Byliny długo kwitnące

Jedną z najciekawszych bylin na jesienne rabaty jest aster krzaczasty. Bylina kwitnie od września do października. Tworzy dużo drobnych kwiatów o barwie białej, różowej, czerwonej, niebieskiej i fioletowej. To niski gatunek (20-40 cm) sadzony w przedniej części rabaty.
Na drugi plan lub jako tło wykorzystuje się astry nowobelgijskie osiągające do 150 cm wysokości. Kwitną w tym samym okresie co ich niższy kuzyn.
W bardziej zacienionych miejscach, np. przy drzewach, warto posadzić pluskwicę sercolistną. Bylina osiąga od 90 do 150 cm wysokości, ma efektowne długie kwiatostany składające się z drobnych, białych kwiatów. Kwitnie dość długo, od sierpnia do października. Warto ją komponować z tojadami, języczkami i zawilcami jesiennymi.
Jeżówka purpurowa – ceniona roślina rabatowa i lecznicza zwykle kwitnie najczęściej do końca września. Zdarza się jednak, że przy ciepłej jesieni wytwarza kwiaty jeszcze w październiku.
Słonecznik dziesięciopłatkowy jest mało znaną byliną zasługującą na rozpropagowanie. Osiąga do 160 cm wysokości. Kwitnie na żółto – kwiaty są pojedyncze lub pełne. Okres kwitnienia to sierpień – październik.
Podobny termin cechuje lobelię wielką. Bylina osiągająca 60-80 cm wysokości i jest uprawiana w rabatach mieszanych. Czasem wykorzystuje się ją do dekoracji brzegów oczek wodnych. Kwitnie na biało, niebiesko lub czerwono.
Wśród bylin o długim okresie kwitnienia wymienia się kocimiętkę Fassena. Zakwita w czerwcu i kwitnie do końca września, czasem także w październiku. Roślina nadaje się do tworzenia naturalistycznych nasadzeń. Stosuje się ją na rabaty i w ogrodach skalnych.

Kocimiętka Faasena
Autor: Archiwum serwisu Kocimiętka Faasena

Byliny powtarzające kwitnienie jesienią

U niektórych bylin kwitnienie (ponowne) można pobudzić przez wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, to przedłuży okres kwitnienia. Natomiast po kwitnieniu warto je przyciąć, wtedy mogą ponownie zakwitnąć pod koniec lata lub jesienią.

Najbardziej znane byliny należące do tej grupy to floksy wiechowate wyróżniające się długością i obfitością kwitnienia, a także okazałością kwiatostanów. Podobnie postępuje się z takimi gatunkami jak dzwonki ogrodowe, szałwia omszona, mak wschodni, ostróżka ogrodowa, dzielżan ogrodowy oraz pysznogłówka.

Pysznogłówki - kwitnące byliny. Gatunki, uprawa, pielęgnacja pysznogłówek >>>

Ostróżka ogrodowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania >>>

Rabaty i inne miejsca w ogrodzie trzeba zaplanować tak, by nie pozostawiać w nich pustych miejsc. Rośliny późno kwitnące pozwalają na przedłużenie dekoracyjności poszczególnych ogrodowych zakątków. Warto na nie stawiać w szerszym zakresie.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają