Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe?

2017-11-22 10:15
Fiołek afrykański
Autor: www.thinkstockphotos.com Fiołki afrykańskie (popularne sępolie) z powodzeniem można samodzielnie rozmnażać w domu

Wiele roślin doniczkowych możemy rozmnożyć samodzielnie. Poznaj rośliny doniczkowe łatwe do samodzielnego rozmnażania i sposoby ich rozmnażania. Jakie gatunki domowych roślin doniczkowych i w jaki sposób można łatwo rozmnażać w domu.

Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba wnętrza, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym mieszkaniu. W centrach ogrodniczych i marketach wybór kwiatów doniczkowych jest ogromny - każdy może znaleźć wśród nich coś interesującego. Jeśli jednak nie chcemy tracić na rośliny majątku, możemy spróbować rozmnożyć je samodzielnie, zazieleniając swoje mieszkanie bez ponoszenia wysokich kosztów. Przy okazji będziemy też mogli obserwować rozwój rośliny, która z małej sadzonki staje się pięknym i okazałym kwiatem. Podpowiadamy, jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odrosty korzeniowe

Jedną z najłatwiejszych do samodzielnego rozmnażania roślin doniczkowych jest popularna i mało wymagająca, a przy tym bardzo ozdobna sansewieria. W zależności od odmiany wytwarza wyższe lub niższe, płaskie, sztywne, skórzaste liście i nie wymaga szczególnych warunków uprawowych. Dobrze rośnie w każdej ziemi i na każdym stanowisku (z wyjątkiem pełnego słońca), a jedyne czego nie toleruje to nadmiar wody i niskie temperatury.

Sansewierię najłatwiej rozmnożyć przez odrosty korzeniowe, które roślina tworzy zwykle bardzo chętnie i w dużych ilościach. Sadzonki można pobrać przy okazji wiosennego przesadzania roślin, oddzielając od egzemplarza matecznego młode, ukorzenione odrosty. Sadzonki od razu umieszcza się w nowej doniczce i ustawia w wybranym miejscu, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W taki sam sposób rozmnaża się też wiele innych roślin pokojowych takich jak np. paprocie, skrzydłokwiaty, zielistki, maranty, papirusy, fikusy pnące, kalatee, a nawet eleganckie i modne zamiokulkasy.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki ukorzeniane w wodzie

Równie prostym sposobem na rozmnażanie roślin doniczkowych, jest ukorzenianie sadzonek w wodzie. Tą metodą rozmnaża się m.in. sępolie (fiołki afrykańskie), skrętniki, hoje, zygokaktusy, bluszcze, trzykrotki, fitonie i scindapsusy.Wystarczy jedynie umieścić w szklance z chłodną, czystą wodą końcówkę liścia (np. sępolii, skrętnika, papirusa) lub kawałek pędu z co najmniej jednym węzłem (np. bluszcz, scindapsus, hoja, fitonia) i poczekać, aż pojawią się pierwsze korzonki. Wtedy sadzonkę można wyjąć z wody, umieścić w doniczce i ustawić na docelowym stanowisku.

Ukorzenianie w wodzie to również znakomity sposób na rozmnażanie papirusów, trzeba tylko pamiętać, ze w przeciwieństwie do innych gatunków, ich liście wkłada się do wody do góry nogami, zanurzając w niej wierzchołek liścia, a nie jego podstawę.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez rozmnóżki i rozłogi powietrzne

Bardzo łatwym sposobem jest rozmnażanie roślin przez rozmnóżki i rozłogi powietrzne. Rozmnóżki to efektywny i ciekawy sposób rozmnażania, choć wykorzystuje go zaledwie kilka gatunków roślin doniczkowych, w tym głównie żyworódki (głównie pierzasta i rurkowa) i niektóre paprocie. Dorosłe egzemplarze tworzą na wierzchołkach lub na obrzeżu liści maleńkie, ukorzenione roślinki, które wyglądają jak miniaturka swojego rodzica. Można je łatwo zdjąć z liścia i umieścić na wilgotnym podłożu, gdzie szybko się ukorzeniają i zaczynają rosnąć. Rozłogi powietrzne to z kolei rodzaj sadzonek tworzonych przez roślinę na końcach długich pędów lub „wąsów” (np. u zielistek, skalnic rozłogowych, dawali). Niektóre sadzonki są już w pełni ukształtowane i od razu po odcięciu od rośliny nadają się do umieszczenia w doniczce, inne należy najpierw włożyć do wody i poczekać, aż pojawią się na nich korzenie.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: rozmnażanie przez oddzielanie młodych roślin

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki liściowe

Nieco trudniejszym, ale bardzo efektywnym sposobem jest rozmnażanie roślin przez sadzonki liściowe. Choć ich przygotowanie wymaga więcej pracy niż w przypadku poprzednich metod, pozwala uzyskać z jednego liścia kilka, a nawet kilkanaście młodych roślin. W tym celu należy pobrać z rośliny matecznej ładny, dorodny, duży i zdrowy liść, pociąć go ostrym nożem na kilkucentymetrowe odcinki (każdy fragment musi posiadać kawałek nerwu głównego), umieścić do połowy w wilgotnym, piaszczysto-torfowym podłożu i okryć tunelem przygotowanym z folii perforowanej (można przykryć naczynie zwykłą, podziurawioną folią). Przez cały okres ukorzeniania należy zapewnić sadzonkom temperaturę pokojową oraz stałą wilgotność podłoża i powietrza. W ten sposób możemy rozmnażać sansewierie, skrętniki, sępolie i begonie (np. begonia królewska, begonia Masona). Sadzonki liściowe można uzyskać też z całych liści, umieszczając ich ogonek liściowy lub podstawę w wilgotnym podłożu.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne

Znacznie trudniejszą metodą jest rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne. Stosuje się zwykle w przypadku gatunków o grubych, sztywnych łodygach, które dość trudno ukorzeniają się w wodzie lub wymagają specjalnych warunków podczas rozmnażania (np. juki, draceny, krotony, fikusy sprężyste). Chcąc uzyskać z nich sadzonki, musimy ostrym nożem naciąć pęd rośliny kilka centymetrów pod liściem (nie głębiej jednak niż do połowy pędu), obłożyć miejsce nacięcia wilgotnym torfem lub mchem, a następnie owinąć folią, tworząc rodzaj sakiewki (folię obwiązuje się nad i pod nacięciem). Po kilku miesiącach z nacięcia powinny wyrosnąć korzonki. Wtedy pęd obcina się poniżej miejsca ukorzenienia i umieszcza w wilgotnym podłożu. Pozostałego po takim rozmnażaniu pędu rośliny matecznej nie należy jednak wyrzucać, gdyż ze śpiących oczek może wypuścić nowe liście.

Kalanchoe - sadzonka liściowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalanchoe- sadzonka liściowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają