Kwiaty cebulowe: jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią

2016-09-05 15:30
Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią
Autor: GettyImages Do sadzenia wybieramy cebule zdrowe, bez oznak chorób

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną trzeba posadzić jesienią. Wiosną kwitnie wiele roślin cebulowych, które posadzone zostały w ogrodzie jesienią. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią.

Rośliny cebulowe (zaliczane są do nich także te, które tworzą nie cebule, lecz bulwy, na przykład krokusy) dzięki intensywnym barwom i oryginalnym kształtom są efektownym elementem ogrodowych kompozycji. Nadają się na rabaty i do pojemników. Pięknie wyglądają na trawnikach, pod bezlistnymi koronami krzewów liściastych i na tle krzewów zimozielonych.Aby wiosną cieszyć się z barwnych plam kwitnących roślin cebulowych - tulipanów, krokusów, hiacyntów czy narcyzów - trzeba cebulki i bulwy posadzić do gruntu jesienią. Wrzesień i październik to dobre miesiące na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią: miejsce

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło. Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

Sadzenie kwiatów cebulowych jesienią: ziemia

Najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Rośliny cebulowe źle rosną w glebach podmokłych, nie lubią także takich miejsc, w których w czasie wiosennych roztopów gromadzi się woda.

Przed ich posadzeniem ziemię trzeba oczyścić z chwastów i nierozłożonych resztek roślinnych. Gleby ciężkie i zwarte (ilaste i gliniaste) należy wymieszać z torfem, drobno mieloną korą i piaskiem. Gleby lekkie i piaszczyste warto wzbogacić w próchnicę, czyli dodać kompostu, ziemi kompostowej lub przekompostowanego obornika (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Można też wysiać wiosną rośliny na nawóz zielony (facelię, łubin, wykę). Na przełomie czerwca oraz lipca należy ściąć ich pędy, pociąć drobno i pozostawić do zwiędnięcia. Następnie trzeba je przekopać, mieszając z glebą tak, aby zapewnić dostęp powietrza do masy zielnej. Można też zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy w ilości 40 g/m² (na przykład Azofoska, Fructus, Mikro) na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul lub bulw.

Trzeba też sprawdzić odczyn gleby, bo rośliny cebulowe najlepiej rosną w podłożu o pH 6,8-7,2. Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia, na przykład kredą albo dolomitem. Z sadzeniem cebul lepiej poczekać do następnego sezonu.

Sadzenie roślin cebulowych w pojemnikach

Bardzo efektownie wyglądają rośliny cebulowe w donicach ustawionych na tarasach i patiach. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny tak posadzone są bardziej narażone na przemarzanie niż rosnące w gruncie. Dlatego przed nadejściem zimy warto przenieść pojemniki do ogrodu i zakopać. Jeśli nie jest to możliwe, można je zabezpieczyć słomianymi matami albo wstawić do skrzyni (najlepiej styropianowej) lub pudła kartonowego i wolne przestrzenie wypełnić rozdrobnionym styropianem, korą albo innym materiałem, który zapewni izolację przed mrozem. Wiosną, gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, można zdjąć okrycie.

>>Przeczytaj też: Kwiaty cebulowe w pojemnikach. Sadzimy cebulki kwiatowe do doniczek i skrzynek

Jak głęboko i kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Ogólna zasada, o której należy zawsze pamiętać, zaleca sadzenie cebul i bulw na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach ciężkich warto posadzić je trochę płycej. Także cebule bardzo duże umieszcza się w ziemi nieco płycej, niż wynika to z ich wielkości.

Rośliny zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej –  pod koniec sierpnia lub na początku września. Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Dotyczy to szczególnie cebulek wykopywanych z ogródka, ale przyda się także tym kupionym w sklepie.

Czy cebulki kwiatowe posadzone jesienią trzeba okrywać na zimę? >>>

Rośliny cebulowe na rabatach

Rośliny cebulowe najładniej wyglądają w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić rośliny o ładnych liściach, które przysłonią żółknące po przekwitnięciu części nadziemne i zamaskują puste miejsca latem. Cebule i bulwy umieszcza się w dołkach lub rowkach wykopanych na odpowiednią głębokość. Można też stosować metodę zwaną holenderską, czyli wybrać ziemię w miejscu, gdzie ma rosnąć grupa roślin, ułożyć cebule lub bulwy na wzruszonym podłożu, a następnie je nim przysypać. Lepsze warunki rozwoju stworzymy im,  umieszczając je na warstwie 2-3 cm kompostu rozłożonego na dnie dołu. Aby ochronić cebule i bulwy przed gryzoniami, można je sadzić w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Ułatwi to także ich wykopywanie.

Rośliny cebulowe na trawniku

Najładniej wyglądają niewysokie rośliny, które wiosną tworzą barwne plamy, a potem dość szybko zamierają (dopiero gdy zaczną zasychać ich liście, można po raz pierwszy skosić trawnik). Mogą to być: cebulice, krokusy, przebiśniegi, ranniki i śnieżyce. Sadzi się je w dołkach zrobionych sadzarką do cebul i przysypuje ziemią. Większe grupy roślin na trawniku lepiej sadzić inaczej – głęboko naciąć z trzech stron darń i odchylić jej brzegi, następnie usunąć z dna warstwę gleby, nasypać żyznego podłoża albo kompostu, ułożyć cebule lub bulwy i na koniec przykryć płatem darni.

Przeczytaj też:

Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną >>>

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają