Remont czy lifting wnętrz? Inwestycje z rynku wtórnego. Poradnik architekta

2020-04-16 10:42
Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Lifting czy remont? Wszystko zależy od zmian, jakie chcemy wprowadzić oraz budżetu

Kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego i co dalej: remont generalny czy lifting? Przed tym dylematem stają osoby kupujące inwestycje z rynku wtórnego, którzy dysponują tzw. ograniczonym budżetem. Coraz częściej zgłaszają się do nas klienci z prośbą o poradę i wycenę dwóch opcji: szybki, niedrogi lifting zakupionego lokalu lub remont generalny.

Klienci przychodzą z planami i zdjęciami inwestycji, którą otrzymali w spadku lub zakupili, np. z powodu świetnej lokalizacji, atrakcyjnej ceny rynkowej, ale nie do końca podoba im się rozkład lokalu i wykończenie wnętrz. Chcieliby coś zmienić, ale nie wiedzą co w ich sytuacji jest lepsze i na co ich stać.

Remont wnętrz: najważniejsze jest rozeznanie

Aby dobrze doradzić staram się zawsze uzyskać maksymalnie dużo informacji. Bardzo ważna jest wizyta w mieszkaniu. Warto do oceny wziąć rzeczoznawcę lub doświadczonego budowlańca. Niestety zdarza się, że inwestor niewłaściwie ocenił stan inwestycji przed zakupem, czasem został wprowadzony w błąd, a czasem zwyczajnie, dopóki wszystkie ściany były zastawione meblami pewnych rzeczy nie było widać. Bardzo przykre są sytuacje, gdy okazuje się po takim spotkaniu, że mieszkanie, które pozornie wyglądało na “gotowe do zamieszkania” (bo świeżo odmalowane, z nowymi panelami itp..) okazuje się lokalem do generalnego remontu

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Często planowany lifting przeradza się w remont generalny

Miałam ciekawy przypadek, gdzie na etapie zakupu zostałam poproszona o wizytę i ocenę lokalu. Na pierwszy rzut oka wyglądało, że poza odmalowaniem i ewentualnym cyklinowaniem podłóg nic nie trzeba robić. Niepokoiły nas tylko plamy na podłodze, ale sprzedający twierdził że to jego trzy psy ją zasikały… Jak tu dyskutować z takim argumentem? Po odebraniu kluczy i opróżnieniu mieszkania z niepotrzebnych mebli okazało się, że stan lokalu jest tragiczny. Wiele ze ścian do wysokości metra były pokryte plamami wilgoci, a na podłogach ciągnęły się mokre plamy. Co się okazało, winowajcą była źle wykonana hydroizolacja, “dzięki której" przez lata bardzo ekskluzywnie wykończone mieszkanie nasiąkało wodą. I tak z szybkiego liftingu zrobił się remont generalny zarówno mieszkania, jak i tarasu. A wstępnie oszacowane na 100 tys. złotych prace wzrosły do ponad 300 tys. złotych!

Remont czy lifting? - to oceni fachowiec

Rzeczoznawca czy budowlaniec pozwoli nam ocenić rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widać, np. stan instalacji, podłóg, wylewek, tynków. Opuka kafelki, które teoretycznie dobrze trzymają się powierzchni, a tak naprawdę ledwo wiszą i każde drobne uderzenie może spowodować pękniecie lub oderwanie. Najczęściej za taką pomoc musimy zapłacić. Ceny wahają się od 250 zł do nawet 750 zł. Moim zdaniem warto. Mamy wtedy pewność, że nie kupujemy przysłowiowego “kota w worku”.

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Pracownia ABU Wnętrza Dobry fachowiec doradzi, czego potrzebuje nasze mieszkanie czy dom

Zmiana funkcji mieszkania - większy remont

Zdarza się, że inwestor jest w tzw. przejściowym stadium życiowym, np. jest samotny, ale planuje związek, jest bezdzietny, ale niedługo się to zmieni albo dopiero co wyprowadza się od rodziców i jeszcze nie wie czego mu potrzeba, np. czy będzie samodzielnie gotował i w związku z tym potrzebna mu będzie duża kuchnia. Zazwyczaj wtedy zalecam “pomieszkać” i zobaczyć jak się sytuacja będzie rozwijać i jakie pojawią się potrzeby. Wtedy można precyzyjnie zaplanować remont generalny, np. wydzielenie dodatkowego pokoju, powiększenie kuchni czy łazienki.

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Pracownia ABU Wnętrza "Nie oszukujmy się, cokolwiek wyburzamy, zmieniamy w materii ścian, np. przyłącza elektryczne lub hydrauliczne, to wiąże się z tzw. brudnymi pracami"

Jeżeli chcemy zmienić układ funkcji lub mieszkanie jest zdewastowane i ma niesprawne instalacje, to musimy się liczyć z większym remontem. Nie oszukujmy się, cokolwiek wyburzamy, zmieniamy w materii ścian, np. przyłącza elektryczne lub hydrauliczne, wiąże się z tzw. brudnymi pracami, które najczęściej trzeba zlecić fachowcom, a to kosztuje i trwa określoną ilość czasu.

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza "Czasami wystarczą drobne triki, aby wizualnie odmienić wnętrze"

Lifting mieszkania - jak dobrze zrobić?

Bardzo trudne wybory pojawiają się zazwyczaj, gdy mamy mieszkanie efektownie i w miarę świeżo wykończone, ale kompletnie nie w naszym stylu. Tu bardzo przydaje się wtedy dekorator lub architekt wnętrz. Czasami wystarczą drobne triki, aby wizualnie odmienić wnętrze bez większych nakładów finansowych. Do dyspozycji mamy przede wszystkim zmiany kolorów i dodatków. W tej chwili w zasadzie wszystko jesteśmy w stanie sami odmalować: ściany, podłogi, kafelki, meble. Bardzo duże znaczenie mają dekoracje okienne i oświetlenie, wymieniając je możemy stworzyć zupełnie inny klimat i styl we wnętrzu. Na koniec same meble i dodatki.

Zobacz też:

Jak uniknąć BŁĘDÓW podczas malowania ścian i sufitów. PYTANIA DO FACHOWCA >>>

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Możemy spokojnie sami odmalować: ściany, podłogi, kafelki, meble, czy dodać dekoracje

Gorzej, jeżeli kupujemy mieszkanie umeblowane, wtedy trzeba temat przemyśleć i zaplanować. To, co nam absolutnie nie pasuje możemy sprzedać, oddać lub wymienić. W innych meblach również możemy zastosować lifting. Przemalować szafę wnękową, okleić ją folią lub naklejką wielkoformatową. Można zmienić tapicerkę sofy czy foteli lub uszyć na nie niedrogie pokrowce. W kredensach czy komodach możemy wymienić uchwyty, nóżki i gałki.

Niedużym kosztem możemy też odmienić łazienki i kuchnie. Wymaga to jednak sporego nakładu pracy. Kafelki ścienne i podłogowe można przemalować. Bez większego problemu można wymienić wszystkie elementy zewnętrzne, natynkowe: baterie, umywalki, szafki, lustro. Jeżeli blat w kuchni jest zniszczony można kupić i zamówić precyzyjne cięcie oraz elementy montażowe w marketach budowlanych. Większa komplikacja jest przy zmianie wanny na prysznic, choć też jest to możliwe bez generalnego remontu. Warto wtedy skorzystać z usługi hydraulika, który pomoże dostosować instalacje i zrobi podłączenia.

Przeczytaj:

Remont ścian. Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Pracownia ABU Wnętrza Remont generalny wymaga czasu i większego budżetu

Jeżeli zależy nam na zmianach czysto wizualnych, to tu mamy otwarte dwie drogi: tańsza - wiążąca się z dużą ilością kompromisów - czyli lifting i droższa - remontowa.

Zazwyczaj kluczowy jest budżet jakim dysponują inwestorzy. Od niego niestety najczęściej zależy na co możemy sobie pozwolić. Kolejny ważny element to czas. Lifting trwa szybciej, remont - dłużej. Co jest lepsze? Nie ma jednej odpowiedzi i trzeba się nad tym poważnie zastanowić. 

Przeczytaj także:

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają