Kiedy rekultywacja trawnika? Jak i kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

2024-03-26 9:02
Trawnik
Autor: GettyImages Taki trawnik nie jest ozdobą ogrodu - wymaga rekultywacji

Rekultywacja zaniedbanego lub zniszczonego trawnika to trudne i pracochłonne zadanie, ale efekty warte są wysiłku. Na czym polega rekultywacja trawnika? Kiedy najlepiej ją przeprowadzić? Jakie zabiegi stosuje się do rekultywacji trawnika w ogrodzie.

Spis treści

  1. Kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika?
  2. Jaki trawnik wymaga rekultywacji? Rekultywacja krok po kroku
  3. Wertykulacja w ramach rekultywacji trwanika
  4. Aeracja w ramach rekultywacji trawnika
  5. Rekultywacja trawnika - założenie od nowa

Na stan trawnika ma wpływ wiele czynników - trudne warunki atmosferyczne (susza, mróz, zalegający śnieg), nieodpowiednie koszenie, niewłaściwe stanowisko, złe nawożenie i brak pielęgnacji mogą sprawić, że murawa traci ładny wygląd. Wyschnięty, oszpecony kępami mchu i zniszczony trawnik nie jest ani atrakcyjny ani przyjemny dla oka, dlatego wymaga zdecydowanych działań, przywracających mu dawną świetność.

Kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika?

Rekultywacja trawnika to trudne i pracochłonne zadanie, ale efekty końcowe z pewnością warte są wysiłku. Jeśli trawnik jest stosunkowo młody i niezbyt mocno zniszczony, jego stan mogą poprawić zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone wczesną wiosną. Takim zabiegiem jest rekultywacja. Wiosna to najlepszy czas żeby zadbać o trawnik, przeprowadzając właśnie jego rekultywację. Na rekultywację trawnika może się składać nawet kilka zabiegów, jak wertykulacja, aeracja, wapnowanie. Jak je wykonać i kiedy trawnik ich potrzebuje?

Jaki trawnik wymaga rekultywacji? Rekultywacja krok po kroku

Po zimie trawnik musimy dokładnie sprawdzić, oceniając jego stan i zakres zniszczeń. Jeśli na powierzchni murawy znajdziemy nieliczne kępki mchu, wystarczy zastosować specjalne nawozy do trawników z mchem.

Kiedy jednak mchów jest dużo, należy sprawdzić pH podłoża, bo może się okazać, że gleba jest nadmiernie zakwaszona. Gdy jej odczyn jest zbyt niski (poniżej 6), trzeba przeprowadzić wapnowanie. Pamiętajmy jednak, że jest to zabieg dość szczególny, dlatego nie można wykonać go o każdej porze roku i za pomocą dowolnego nawozu wapniowego, gdyż źle przeprowadzony może łatwo zniszczyć trawnik, spalić rośliny i dać efekt odwrotny od zamierzonego.

Wapnowanie trawnika wykonujemy na przedwiośniu (luty/marzec) lub późną jesienią (październik/listopad wykorzystując do tego celu nawozy wapniowe węglanowe (np. dolomit lub kreda), które działają wolniej i mniej agresywnie niż tlenkowe, zmieniając odczyn gleby powoli i stopniowo. Zabiegu nie wolno łączyć z innym nawożeniem, gdyż może to spowodować pojawienie się w podłożu związków niedostępnych dla roślin lub uszkadzających ich korzenie (należy zachować 1-1,5 miesiąca przerwy między wapnowaniem a innym nawożeniem).

Wertykulacja w ramach rekultywacji trwanika

Kiedy trawnik nie wymaga wapnowania, należy dokładnie go zgrabić, usuwając z jego powierzchni stare, zasuszone źdźbła tworzące zbity filc, a następnie skosić. Następnie za pomocą specjalnego urządzenia (wertykulatora) należy przeprowadzić wertykulację (najlepiej zabieg ten wykonać w marcu/kwietniu), mającą na celu pionowe nacięcie darni.

Na małych trawnikach wystarczą wertykulatory ręczne (specjalne grabie) lub nieduże wertykulatory elektryczne, ale na większych powierzchniach potrzebne będą urządzenia bardziej profesjonalne (np. wertykulator spalinowy).

Zabieg wertykulacji może wydawać się drastyczny, ale wbrew pozorom bardzo dobrze wpływa na stan trawnika, gdyż pozwala usunąć z niego nadmiar filcu i obumarłej trawy, ułatwia dostęp wody i powietrza do korzeni roślin, przerzedza zbyt zagaszoną trawę oraz ułatwia jej wzrost i rozwój. Po zabiegu trawnik należy ponownie zgrabić, usuwając martwe części roślin, dosiać trawę w miejscach ubytków (najlepiej używając regeneracyjnej mieszanki traw), nawieźć i podlać. Trawnik można dodatkowo posypać piaskiem, który rozluźni glebę i poprawi jej stosunki powietrzno-wodne.

Aeracja w ramach rekultywacji trawnika

Na mniej zniszczonych trawnikach można wykonać łagodniejszy zabieg czyli aerację polegającą na punktowym nakłuwaniu trawnika na głębokość 5-10 cm. (zabieg ten napowietrza glebę). Na małych powierzchniach wystarczy użyć do tego celu użyć wideł lub specjalnych nakładek z gwoździami na buty, na większych trawnikach będzie potrzebny aerator elektryczny lub spalinowy.

Wertykulator
Autor: Stiga Wertykulator spalinowy

Rekultywacja trawnika - założenie od nowa

Jeśli murawa jest mocno zniszczona, zabiegi pielęgnacyjne mogą nie wystarczyć i będzie konieczne założenie trawnika od nowa. W tym celu należy dokładnie usunąć szpadlem całą starą darń wraz z korzeniami, przekopać i oczyścić podłoże z korzeni, mchów, chwastów i kamieni (przy okazji należy sprawdzić, czy w glebie nie bytują pędraki, rolnice lub drutowce, uszkadzające trawę, bo wtedy potrzebny będzie zabieg niszczący szkodniki, po którym należy odczekać z wysianiem trawy 2-3 tygodnie), a następnie całość wygrabić.

Na tym etapie możemy też zabezpieczyć przyszły trawnik przed kretami. Skutecznym rozwiązaniem jest pokrycie całej powierzchni gruntu plastikową lub stalową siatką, która przysypujemy warstwą ziemi. Jest to wprawdzie dość pracochłonne zajęcie, ale w przyszłości owocujące brakiem problemów związanych z usuwaniem kretowisk. Minusem tej metody, jest brak możliwości umieszczenia na trawniku dodatkowych nasadzeń, np. z roślin cebulowych. Kiedy mamy już przygotowaną powierzchnię pod trawnik, pokrywamy ją 2-3 centymetrową warstwą dobrej jakościowo ziemi wzbogaconej kompostem, wyrównujemy grabiami i dokładnie ugniatamy np. ręcznym walcem. Następnie rozsiewamy nasiona trawy i delikatnie podlewamy rozproszonym strumieniem wody.

Mieszanki nasion traw dobieramy do naszych potrzeb i stanowiska, inne na trawniki sportowe, inne na ozdobne, a jeszcze inne do cienia lub na miejsca suche. Do czasu wykiełkowania nasion, trawnik nawadniamy 2-3 razy w tygodniu. Znacznie szybszy efekt bujnego trawnika uzyskamy stosując trawę z rolki. Musimy jednak pamiętać, że koszt takiej murawy będzie znacznie wyższy niż koszt trawnika z siewu.

Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają