Trawy i byliny w ogrodzie. Jak założyć rabatę z bylinami i trawami? Co posadzić obok trawy?

2024-03-26 7:50

Rabata przed domem z traw i bylin to dobry pomysł pod warunkiem, że rośliny zostaną odpowiednio dobrane. W tak reprezentacyjnym miejscu powinny się dobrze prezentować, rosnąć bujnie i zdrowo. My proponujemy rabatę z roślin, które mają niewielkie wymagania siedliskowe, a na dodatek ich pielęgnacja nie zajmie zbyt dużo czasu.

Spis treści

  1. Trawy i byliny wieloletnie w ogrodzie
  2. Jakie rośliny na rabatę przed domem
  3. Rabata przed domem - jak przygotować podłoże
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie – zapowiedź!

Trawy i byliny wieloletnie w ogrodzie

Okazałe, puszyste kępy traw ozdobnych i posadzone między nimi w grupach niższe, byliny kwitnące to połączenie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie, jednak szczególnie dobrze wygląda w sąsiedztwie architektury nowoczesnej. Taką dynamiczną, zmieniającą się wraz z porami roku rabatę warto założyć przed domem – czyli w miejscu reprezentacyjnym.

Jakie rośliny na rabatę przed domem

Szkielet kompozycji tworzą trawy ozdobne. Ich zaletą jest to, że są dekoracyjne przez cały sezon, także zimą, gdy związane sznurkiem kępy (jest to sposób zabezpieczenia karp traw przed przemarzaniem) przypominają malownicze chochoły. Poza tym trawy te są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy je posadzić (w jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkadziesiąt lat), raz w roku zasilić nawozem (choć jeśli o tym zapomnimy, to nic złego się nie stanie) i podlewać w czasie przedłużającej się suszy. Trawy te z reguły łatwo przystosowują się do środowiska i są rzadko atakowane przez choroby oraz szkodniki, więc odpada konieczność oprysków.

W kompozycji na rabacie przed domem zastosowano również trzcinniki ostrokwiatowe i rozplenice japońskie. Gatunki te kwitną w drugiej połowie lata oraz jesienią i wtedy są najładniejsze. Obok barwne plamy tworzą także kwitnące jesienią rozchodniki okazałe oraz szałwie omszone, których kwiaty rozwijają się przez całe lato. Byliny te mają bardzo małe wymagania, mogą rosnąć nawet w piaszczystej glebie i są odporne na suszę.

Przeczytaj też:

Rabata przed domem - jak przygotować podłoże

Choć kompozycję tworzą trawy i byliny kwitnące o niezbyt dużych potrzebach siedliskowych, przed ich posadzeniem trzeba starannie przygotować podłoże. Ziemię ogrodową należy przekopać na głębokość szpadla, dokładnie usunąć chwasty, a następnie zasilićnawozem organicznym. Warto go zastosować, ponieważ nie tylko dostarczy roślinom potrzebnych substancji odżywczych, ale poprawi jakość gleby (będzie zatrzymywała więcej wody i wolniej przesychała) oraz jej zdrowotność (nawozy organiczne zawierają pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które pełnią funkcję probiotyków). Może to być kompost, który rozkłada się na powierzchni rabaty warstwą trzycentymetrową lub większą, zależnie od jakości gleby, i miesza się z nią. Dobrym nawozem jest również obornik. Najlepiej stosować go w formie granulowanej, ponieważ nie ma przykrego zapachu i nie jest nieprzyjemny w użyciu. Stosuje się go w dawce polecanej przez producenta.

WARTO WIEDZIEĆ

Po posadzeniu roślin ziemię dobrze jest przykryć ściółką. Ograniczy ona wzrost chwastów, więc odpadnie konieczność uciążliwego pielenia rabat, poza tym zmniejszy parowanie wody z gruntu, co z kolei spowoduje, że ogród będzie można rzadziej podlewać. Rozłożony na powierzchni żwir dodatkowo porządkuje przestrzeń i sprawia, że rabata zawsze dobrze wygląda, a na jego jasnym tle trawy i byliny kwitnące są odpowiednio wyeksponowane.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie