Przygotowanie potraw na grillu: jaki grill wybrać, jak grillować

2016-05-02 11:04

Latem staramy się jak najwięcej czasu spędzać w ogrodzie, na świeżym powietrzu. Większość spotkań "pod gołym niebem" nie może obyć się bez przekąski z grilla. Grillowanie w ogrodzie: jaki grill wybrać, jak grillować.

Na rynku dostępna jest bogata gama produktów. Jeśli nie chcemy dokonać złego wyboru, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów tych urządzeń.

Grille ogrodowe - rodzaje

  • Grille przenośne – są najprostsze i najbardziej popularne. Wykonane są zazwyczaj z żeliwa lub blachy stalowej odpornej na wysokie temperatury. Dzięki nóżkom lub kółkom można łatwo je przemieszczać. Do wyboru są grille okrągłe, prostokątne, z pokrywą i bez niej, niektóre dodatkowo wyposażono w praktyczne półeczki lub deski do krojenia.
  • Grille stacjonarne – przeznaczone dla zagorzałych fanów grillowania, którzy nie wyobrażają sobie ogródka bez solidnego grilla. Można kupić gotowy grill stacjonarny z betonowych prefabrykatów. Grille prefabrykowane zwykle mają prostokątną podstawę i prosty komin, te bardziej skomplikowane wyposażone są w dodatkowe akcesoria, np. wygodne półeczki na przyprawy i deseczki do krojenia.
  • Grille gazowe – są mniej popularne. A szkoda, bo cechuje je wyjątkowa prostota obsługi i łatwość rozpalania. Co więcej, grille gazowe szybko osiągają temperaturę grillowania i pozwalają ją regulować w zależności od rodzaju przyrządzanych potraw. Nawet nowicjusz będzie w stanie przyrządzić na takim grillu fantastyczne mięso.
  • Za najlepsze uchodzą jednak grille żeliwne. Są bardziej stabilne niż inne grille przenośne, a materiał, z jakiego je wykonano, zapewnia równomierne oddawanie ciepła przez długi czas. Dlatego cenią je wytrawni grillowi kucharze.

Można także kupić nieduże i wygodne w transporcie grille-walizeczki oraz grille-wędzarki, które pozwalają zarówno grillować, jak i wędzić potrawy.

Jak grillować: przygotowanie do grillowania

Grill należy ustawić tak, aby był „pod ręką”, ale nie zakłócał towarzyskiego spotkania dymem i gorącem. Dobrze ustawić grill w miejscu osłoniętym od wiatru, wtedy ogień nie będzie stale gasł, a dym nie „uwędzi” gości. Jako opału można używać węgla drzewnego lub brykietu. Brykiet jest nieco droższy, ale jego żar utrzymuje się dłużej. Do rozpalania przydaje się rozpałka – stała albo płynna. Do rozpalania grilla nie należy używać takich produktów, jak denaturat lub benzyna, bo grozi to niebezpiecznym wypadkiem. W dodatku, pieczone na tak rozpalonym grillu potrawy, przechodzą nieprzyjemnym zapachem. Kiedy grill dobrze się już rozpali, a rozżarzony węgiel pokryje szarą warstwą popiołu, zaczynamy pieczenie. Potrawy można układać na aluminiowych tackach bądź bezpośrednio na ruszcie – wtedy jednak należy pamiętać o posmarowaniu rusztu olejem. Dzięki temu potrawy nie będą się przyklejać.

Potrawy na grilla

Zaletą grilla jest to, że można na nim przygotować różnorodne potrawy. Możliwości są niemal nieograniczone – kiełbaski, szaszłyki, żeberka, udka i skrzydełka z kurczaka, ryby, warzywa, owoce. Każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza, że rozmaite sosy, sałatki, marynaty potrafią dodać smaku potrawom. Jeśli wybieramy się w plener, należy pamiętać, że niektóre potrawy powinny być przed grillowaniem przechowywane w zimnie. Rozwiązaniem tego problemu jest przenośna lodówka turystyczna.

Warzywa na grilla
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.