Jak zabezpieczyć bramę w czasie zimy? Co zrobić, żeby nie zamarzła?

2024-01-08 14:41

Brama wjazdowa w okresie zimy potrafi się zaciąć, a to może być spory problem z dostaniem się na posesję. Co zrobić, aby w czasie mrozów brama działała prawidłowo? Warto sprawdzić w niej kilka rzeczy, ale też właściwie eksploatować w trudnych warunkach.

brama zimą
Autor: Andrzej Szandomirski Przed nadejściem zimy warto przeprowadzić konserwację bramy wjazdowej na posesję

Spis treści

  1. Montaż bramy wjazdowej: głęboki fundament
  2. Wypoziomowanie bramy i fachowe zamontowanie zawiasów
  3. Jakość bramy wjazdowej
  4. Użytkowanie bramy wjazdowej w zimie
  5. Brama z napędem - jak zadbać zimą o siłowniki

Brama wjazdowa zimą może się trudno otwierać. Aby podczas zimy nie mieć takich problemów, o bramę trzeba odpowiednio zadbać. Aby działała niezawodnie i płynnie również w trakcie srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Montaż bramy wjazdowej: głęboki fundament

Już w momencie montażu bramy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jedną z podstawowych jest odpowiednio głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W przeciwnym razie, zimą może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci stabilność oraz swoją geometrię. To z kolei uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie. 

Wypoziomowanie bramy i fachowe zamontowanie zawiasów

Druga sprawa to odpowiednie wypoziomowanie bramy. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać, a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które przez złe wyważenie i wypoziomowanie działa zbyt duża siła.

Również niefachowe zamontowanie zawiasów sprawi, że brama z czasem będzie opadała. To z kolei spowoduje jej problemy z domykaniem.

Jakość bramy wjazdowej

Duże znaczenie ma również jakość bramy. W przeciwieństwie do drewna – stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienną pogodę. Jednak i w tym przypadku, jeżeli brama wykonana będzie z niewłaściwego materiału, może dojść do korozji i zniszczenia. Ruchy bramy utrudniają też słabej jakości zawiasy - będą skrzypieć, a w końcu zardzewieją.

Brama wykonana z materiału gorszej jakości, będzie wymagała na wiosnę gruntownej renowacji lub nawet wymiany. Przed jej wyborem nie warto się więc sugerować ceną, a jej wykonaniem. Obecnie najlepszym sposobem zabezpieczania bram stalowych jest ich cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Oba procesy poprzedza wieloetapowe przygotowanie powierzchni, które zapewnia dokładne pokrycie i przyleganie warstw cynku i farby.

Brama wjazdowa zimą
Autor: Andrzej Szandomirski

Użytkowanie bramy wjazdowej w zimie

W zależności od rodzaju bramy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej użytkowanie w zimie.

  • Bramy dwuskrzydłowe podtrzymują zawiasy przytwierdzone do słupów ogrodzenia. Cięższe wymagają specjalnych słupów, które będą w stanie przenieść ich ciężar. Zimą warto zabezpieczyć zawiasy, smarując je dodatkowo smarem typu towot. Grzechem głównym, który często popełniają właściciele bram  dwuskrzydłowych, jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie, łatwo można doprowadzić do przeciążenia, urwania zawiasów, a w przypadku automatyki do nadmiernego zużycia mechanizmów napędu.
  • Gorzej w zimie mają bramy przesuwne. Ich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Szyna zimą często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło. Dlatego z szyny trzeba odpowiednio często (stosownie do jej rodzaju) wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zamarzłe śmieci, w innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa.
  • Trzeci rodzaj stanowią bramy przesuwne samonośne. Potrzeba na nie więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo ich skrzydło jest przedłużone o tzw. przeciwwagę. Ale ich zaletą jest to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że bramy te, zwłaszcza zimą, są mniej kłopotliwe w eksploatacji niż bramy przesuwane po szynie. Brama samonośna jest najbardziej odpowiednia dla warunków klimatycznych panujących w Polsce.

Należy jednak pamiętać, żeby w przestrzeni, w której porusza się skrzydło bramy i przeciwwaga, nie było przeszkód utrudniających ruch. – Zdarza się, że powstają blokady spowodowane przez tak oczywiste przeszkody jak zalegająca gruba warstwa śniegu.

Brama z napędem - jak zadbać zimą o siłowniki

Jeśli przy naszej bramie zamontowaliśmy napęd, należy również zadbać o niego, gdyż niesprawny siłownik unieruchomi bramę. Przed zimą trzeba dokonać przeglądu napędu bramy. Także w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również dla elektroniki (np. fotokomórek), które zasypane śniegiem, mogą przestać właściwie funkcjonować. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć także podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Przed zakupem zapoznajmy się z zakresem temperatur, w jakich może pracować siłownik.

Przeczytaj koniecznie: dom zimą - te prace trzeba koniecznie wykonać

Wybieramy bramy wjazdowe - brama przesuwna, czy uchylna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie