Przetacznik kłosowy - odmiany. Kiedy sadzic przetacznik? Jakie stanowisko lubi przetacznik?

2024-03-17 16:19

Przetacznik, noszący wdzięczną nazwę łacińską Veronica, to piękna roślina o urokliwych kwiatach. Poznaj gatunki, wymagania i zastosowanie przetacznika w ogrodzie i dowiedz się, jak go uprawiać.

Spis treści

  1. Przetacznik kłosowy
  2. Ciekawe odmiany przetacznika kłosowego
  3. Jakie stanowisko lubi przetacznik?
  4. Kiedy sadzić przetacznik?
  5. Przetacznik siwy
  6. Przetacznik długolistny
  7. Przetacznik goryczkowy
  8. Przetacznik rozesłany
  9. Przetacznik armeński
  10. Przetaczniki - zastosowanie w ogrodzie
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie – zapowiedź!

Rodzaj Veronica jest bardzo zróżnicowany i skupia zarówno niepozorne, płożące rośliny zielne, kępiaste byliny, jak i spore krzewinki, dlatego jest w czym wybierać. Większość przetaczników to rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie, odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników.

Przetacznik kłosowy

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najpiękniejszych przetaczników jest przetacznik kłosowy (łac. Veronica spicata). Ta wspaniała bylina o krzaczastym, gęstym, zwartym pokroju, tworząca wzniesione, ulistnione, lekko owłosione pędy, które w zależności od odmiany mogą osiągać od 20-30 do 60-80 cm wysokości. Liście przetacznika kłosowego są zielone, lancetowate, ząbkowane na brzegach.Roślina kwitnie od końca czerwca lub początku lipca aż do września, wydając bardzo liczne, drobne kwiatki, zebrane na szczycie pędu w gęste, strzeliste, wąskie, kłosowe kwiatostany. W kwiatostanie kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do góry i w zależności od odmiany, mogą mieć różne kolory.

Ciekawe odmiany przetacznika kłosowego

Do najciekawszych odmian przetacznika kłosowego należą:

  • 'Alba' - białe kwiaty, wysokość 30-50 cm,
  • 'Rotfuchs' - kwiaty różowe, wys. 20-40 cm,
  • 'Heidekind' - kwiaty czerwono-różowe, wys. 20-30 cm,
  • 'Ulster Blue Dwarf' - kwiaty ciemnoniebieskie, wys. 20-30 cm,
  • 'Blue Bouquet' - kwiaty ciemnoniebieskie, wys. 30-40 cm,
  • 'Nana Blauteppich' - kwiaty niebieskie, wys. 15-20 cm,
  • 'Minuet' - kwiaty różowe, wys. 20-30 cm,
  • 'Red Fox' - kwiaty czerwone, wys. 40 cm,
  • 'Christa' - kwiaty niebieskie z zielonym grzebieniem na szczycie, wys. 40 cm.
Przetacznik kłosowy
Autor: GettyImages Przetacznik kłosowy na rabacie bylinowej

Jakie stanowisko lubi przetacznik?

Przetacznik kłosowy jest jednak nie tylko efektowną i pięknie kwitnącą, ale też łatwą w uprawie byliną. W zasadzie potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska, gdyż w stosunku do podłoża jest tolerancyjna. Poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, o ile tylko nie jest ciężka i mokra. Dużo lepiej znosi bowiem przejściową suszę niż zalanie. Preferuje też gleby słabsze i przepuszczalne, gdyż wtedy najobficiej kwitnie. Na glebach żyznych mocno się rozrasta, ale wydaje mniej kwiatów.

Jako bylina rodzima jest całkowicie odporna na mróz i nie wymaga zimowego okrycia. Nie potrzebuje też żadnych zabiegów pielęgnacyjnych z wyjątkiem usuwania przekwitłych kwiatostanów tuż nad ziemią, dzięki czemu lepiej się rozkrzewia i powtarza kwitnienie jesienią.

Kiedy sadzić przetacznik?

Na sadzenie przetacznika kłosowego najlepsza jest wiosna lub jesień. Należy unikać sadzenia byliny w okresie wiosennych przymrozków lub letnich upałów.

Przetacznik siwy

Bardzo ciekawym przetacznikiem jest także przetacznik siwy (Veronica spicata subsp. incana), który uznawany jest za podgatunek przetacznika kłosowego (czasem traktowany jako odrębny gatunek). Roślina ma podobny pokrój i wygląd do swojego kuzyna, ale jej dodatkowym walorem ozdobnym są piękne liście pokryte szarosrebrzystym, miękkim kutnerem. Lepiej od poprzedniego gatunku znosi suszę, ale jest bardziej wrażliwy na zalanie.

Zobacz gatunki przetaczników w galerii zdjęć

Przetacznik długolistny

W ogrodzie można uprawiać także przetacznik długolistny (łac. Veronica longifolia). Pokrojem przypomina poprzedni gatunek, ale jest znacznie wyższy (osiąga 80-100/120 cm wysokości) i ma smuklejsze kwiatostany, w niezbyt szerokiej gamie kolorystycznej (niebieskie, różowe, białe). Pędy tego gatunku bywają rozgałęzione, dlatego na jednym pędzie może utworzyć się kilka kwiatostanów.

Przetacznik długolistny kwitnie latem (od czerwca do sierpnia), a do jej najciekawszych odmian należą m.in.: 'First Glory' (niebieskie kwiaty), 'First Love' (różowe kwiaty), 'First Lady' (białe kwiaty), 'Marietta' (ciemnoniebieskie kwiaty).

Przetacznik długolistny preferuje słoneczne stanowiska i dość żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby (nie lubi suszy). Z racji swoich rozmiarów, na rabacie dobrze wygląda w kompozycjach z innymi wysokimi bylinami, np. floksami wiechowatymi, rudbekiami, liatrami kłowymi czy trawami ozdobnymi.

Przetacznik goryczkowy

Interesujący jest także przetacznik goryczkowy (łac. Veronica gentianoides). Roślina dorasta do 30-40 cm wysokości i mocno się rozrasta za pomocą rozłogów, tworząc gęstą, ulistnioną (szerokie, błyszczące liście zebrane są w rozety), zwartą darń. Zakwita wiosną (w maju i czerwcu), wydając wzniesione, długie, luźne, kłosowe kwiatostany, złożone z niezbyt licznych, jasnoniebieskich lub białych kwiatów z widocznym na płatkach żyłkowaniem. Rośliny preferują miejsca słoneczne i wymagają żyznych, wilgotnych gleb (źle znoszą suszę).

Przetacznik rozesłany

Kolejnym ciekawym przetacznikiem uprawianym w ogrodach jest przetacznik rozesłany (łac. Veronica prostrata), który bardzo różni się od poprzednich gatunków. Jego kłosy są krótkie, ale dość grube za sprawą dużych, niebieskich kwiatów (rzadziej białych lub różowych). Roślina ma gęsty, poduszkowy pokrój i osiąga 15-20 cm wysokości. Kwitnie obficie wiosną (w maju i czerwcu). Lubi mocno się rozkrzewiać, dlatego znakomicie sprawdza się jako roślina zadarniająca i dobrze prezentuje na murkach lub skarpach. Preferuje dość suche, przepuszczalne gleby i słoneczne stanowiska. Do ciekawszych odmian przetacznika rozesłanego należą:

  • różowa 'Mrs. Holt',
  • biała 'Alba',
  • niebieska 'Royal Blue',
  • żółtolistna 'Aztec Gold'.

Przetacznik armeński

Najrzadziej spotykanym w ogrodach przetacznikiem jest przetacznik armeński (łac. Veronica armena), który na pierwszy rzut oka w niczym nie przypomina swoich kuzynów. Jest maleńki (5-15 cm wysokości) i tworzy poduszkowate kępy. Jego liście wyglądają raczej jak cienkie, zielone igły niż jak liście przetaczników. Także kwiaty zaskakują, gdyż nie tworzą wzniesionych, okazałych, smukłych kłosów, ale luźne, groniaste kwiatostany, złożone z kilku pojedynczych, czteropłatkowych, niebieskich kwiatów. Roślina zakwita bardzo obficie wiosną (w maju i czerwcu). Gatunek preferuje słabe, przepuszczalne, dość suche gleby i słoneczne stanowiska. Nadaje się do sadzenia na murkach, skarpach, skalniakach i w ogródkach żwirowych.

Przetacznik kłosowy
Autor: GettyImages Przetacznik kłosowy

Przetaczniki - zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na dużą różnorodność odmianową, przetacznik kłosowy może mieć w ogrodzie szerokie zastosowanie. Niskie odmiany doskonale nadają się na skalniaki, obwódki lub do uprawy w ogródkach żwirowych. Można je także sadzić w pojemnikach.

Wysokie przetaczniki dobrze wyglądają w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami np. szałwiami, floksami wiechowatymi, różami, pysznogłówkami, jeżówkami, rudbekiami, gailardiami oraz trawami ozdobnymi. Wspaniale prezentują się też w jednogatunkowych grupach. Kwiaty najwyższych odmian nadają się również do wazonu.

Przetaczniki mogą być też wykorzystane jako rośliny okrywowe, gdyż wiele z nich tworzy pokładające się pędy, które mają zdolność do ukorzeniania się i rozrastania w duże kępy.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.