Przecinarka do metalu: jak wybrać elektryczną przecinarkę do metalu

2021-02-15 11:57

Stołowa przecinarka do metalu bez wątpienia przyda się zarówno w przydomowym garażu, jak i profesjonalnym warsztacie. Co warto wiedzieć przed zakupem przecinarki do metalu, jaki sprzęt wybrać, aby służył bezawaryjnie przez wiele lat?

ukośnica
Autor: materiały prasowe FESTOOL Aby praca ukośnicą była bezpieczna, ma ona zazwyczaj dwa włączniki, które trzeba nacisnąć jednocześnie. Pozwala to uniknąć przypadkowego uruchomienia maszyny

Przecinarki do metalu to urządzenia umożliwiające docinanie oraz obróbkę elementów ze stali, aluminium, miedzi i żeliwa, np. rur, prętów czy kątowników. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje przecinarek stołowych – tarczowe oraz taśmowe, przeznaczona zarówno dla mechaników, jaki i majsterkowiczów-hobbystów. Elektryczna przecinarka do metalu zasilana jest najczęściej napięciem znamionowym 230 V. Większe i mocniejsze przecinarki taśmowe oraz tarczowe są też zasilane trójfazowo napięciem 400 V. Pomożemy wybrać sprzęt najlepiej dostosowany do potrzeb użytkownika.

Przecinarka do metalu tarczowa – ukośnica

Przecinarki do metalu tarczowe nazywane też pilarkami albo ukośnicami, to wszechstronne narzędzia przeznaczone do szybkiego, precyzyjnego cięcia i obróbki metalu. Tego typu piły pozwalają wykonywać cięcia proste, ukosowe oraz o nietypowych kształtach.

Przecinarka do metalu tarczowa składa się ze stołu roboczego oraz tarczy tnącej napędzanej silnikiem elektrycznym. Przecinarki tarczowe dobrze sprawdzają się podczas cięcia elementów z dużą siłą, w trakcie pracy generują duży hałas oraz kurzą i iskrzą, dlatego niezbędne są okulary i słuchawki ochronne. Aby zniwelować te niedogodności, producenci pilarek wprowadzają na rynek modele z funkcją pracy beziskrowej i bezzapachowej.

Przecinarki do metalu tarczowe stosuje się tam, gdzie liczy się wydajność, a precyzja obróbki nie jest najważniejsza. Przecinarki tarczowe można podzielić na automatyczne i półautomatyczne. Maszyny z regulacją ułatwiają cięcie materiałów pod różnymi kątami.

Najlepiej, aby silnik i przekładnie w przecinarce tarczowej były zamocowane na łożyskach kulkowych, dzięki czemu urządzenie będzie w stanie pracować pod maksymalnym obciążeniem. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na moc silnika (powinna wynosić ok. 3000 W) oraz prędkość obrotową tarczy (około 3800 obr./min). Im te parametry będą wyże, tym łatwiejsze będzie przecinanie.

W tańszych przecinarkach wrzeciono zamocowane jest bezpośrednio na osi silnika, modele z wyższej półki cenowej napędzają tarczę tnącą za pośrednictwem jednego lub dwóch gumowych pasków klinowych. Rękojeść urządzenia powinna być wygodna, wyposażona blokadę włącznika, umożliwiającą ciągłą pracę przecinarki bez trzymania spustu.

Przecinarka do metalu tarczowa powinna być wyposażona w komplet osłon wykonanych z metalu odpornego na uszkodzenia, które zapewniają operatorowi bezpieczeństwo podczas pracy. Ponadto powinna mieć hermetycznie zabezpieczony wyłącznik oraz blokadę wrzeciona, dzięki której zmiana tarczy tnącej będzie znacznie ułatwiona. Przydatna jest też funkcja miękkiego startu (soft-start), dzięki której tarcza rozpędza się płynnie, bez zbędnego szarpnięcia, co zapobiega szybkiemu zużyciu przekładni i szczotek węglowych silnika.

Przeczytaj też:

Ukośnica do metalu. Do czego przyda się pilarka ukosowa >>>

Przecinarka do metalu stołowa wyposażona jest w imadło zamontowane w podstawie. Umożliwia ono pewne zamocowanie obrabianego elementu oraz jego przecinanie pod odpowiednim kątem (zazwyczaj regulacja wynosi od 0 do 45 stopni w obu kierunkach). Gumowe nakładki w podstawie zapewnią stabilną pracę maszyny. W komplecie z przecinarką znaleźć można zwykle zapasowy komplet szczotek do silnika, klucz oczkowy oraz często dodatkowe tarcze tnące. Maksymalna wysokość unoszenia piły i silnika powinna być regulowana, najczęściej do tego celu służy łańcuch ograniczający o zmiennej długości.

Prostsze egzemplarze pilarek tarczowych nabyć można już za ok. 300 zł. Solidniejsze, bardziej zaawansowane pod względem technologicznym konstrukcje mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Odnawiamy ogrodzenie z metalu

Przecinarka taśmowa – piła taśmowa do metalu

W sprzedaży dostępne są też elektryczne przecinarki do metalu taśmowe. Również i te urządzenia przeznaczone są do cięcia, przecinania i obróbki wszelkiego typu metalu. Umożliwiają wykonywanie cięć prostopadłych oraz przecinanie elementów pod różnym kątem.

Przecinarka taśmowa zbudowana jest z ramy, na której zamontowane są dwa koła obrotowe z hartowanej stali, napędzające taśmę tnącą. Rama przecinarki osadzona jest wahliwie w korpusie piły. Taśma tnąca (brzeszczot) pracuje w obwodzie zamkniętym, jej zęby przesuwają się precyzyjnie tym samym miejscu cięcia. W porównaniu do modeli tarczowych, moce silników przecinarek taśmowych są niższe i wynoszą ok. 1000 W.

Przecinarka do metalu taśmowa sprawdzi się przy pracach bardziej precyzyjnych. Pozwala wykonywać dokładne cięcia w linii prostej oraz wycinać nieregularne kształty. Przecinarki do metalu taśmowe dzielimy na:

  • przecinarki półautomatyczne i automatyczne (do zastosowań profesjonalnych z możliwością programowania pracy),
  • przecinarki pionowe i grawitacyjne.

Półautomatyczna przecinarka taśmowa sprawdzi się w użytku przydomowym do prac precyzyjnych, wymagających dużej dokładności. Zaletą tego typu pił taśmowych jest duża powtarzalność cięć.

Półautomatyczna przecinarka taśmowa jest prosta w eksploatacji, i zapewnia dużą stabilność prowadzenia piły. W porównaniu do piły tarczowej, przecinarka taśmowa jest zdecydowanie cichsza. Maszyny wyposażone są w bezstopniową, elektroniczną regulację szybkości cięcia (przeważnie 30-80 m/min.), lub możliwość skokowego wyboru prędkości przesuwu ostrza brzeszczotu.

Skrętne ramię przecinarki umożliwia cięcie materiału pod kątem do 45°. Prowadzenie taśmy za pomocą łożysk kulowych zapewnia cichą pracę bez wibracji. Do regulacji naciągu taśmy używa się pokrętła, które znajdujące się obok uchwytu ramienia przecinarki.

Dobrej klasy przecinarka taśmowa powinna być też wyposażona w czujnik naciągu taśmy, ruchome, regulowane prowadnice piły taśmowej ze zgarniaczem wiórów z metalu, oraz masywną, odlewaną ramę z imadłem umożliwiającym stabilne zamocowanie obrabianego materiału. Podstawa maszyny powinna być wykonana z profilowanej, wytrzymałej na odkształcenia blachy stalowej.

Zdejmowana podstawa z szybkomocującymi szczękami i regulacją kąta cięcia umożliwi zarówno używanie piły do prac stacjonarnych, jak i jako narzędzia przenośnego. Przydatne jest również podświetlenie diodami LED, ułatwiające pracę w niedostatecznie niedoświetlonych pomieszczeniach.

Przecinarki taśmowe są droższe od modeli tarczowych. Najtańsze, do zastosować amatorskich, kosztują od ok. 500 zł, bardziej zaawansowane technologicznie modele stacjonarne to wydatek kilku tysięcy złotych.   

BHP podczas pracy przecinarką do metalu

Przecinarka do metalu to narzędzie szczególnie niebezpieczne dla osób niezaznajomionych z jego obsługą. Przestrzeganie zasad BHP podczas pracy pozwoli chronić się przed groźnymi wypadkami.

Przeczytaj też:

Wiertarka stołowa do warsztatu: jaką wybrać? >>>

Oto podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z przecinarki do metalu:

  1. Przed pierwszym uruchomieniem przecinarki koniecznie zapoznaj się z instrukcja obsługi oraz bezpiecznego używania tego sprzętu.
  2. Miejsce, w którym korzystać będziesz z przecinarki do metalu musi być suche, wentylowane, dobrze oświetlone i powinno zapewniać swobodny dostęp do maszyny.
  3. W pobliżu stanowiska pracy powinna też być dostępna gaśnica proszkowa jako zabezpieczenie przeciwpożarowe.
  4. Przecinarkę do metalu, po zamontowaniu i podłączeniu należy uruchomić bez obciążenia, tak aby sprawdzić poprawność jej działania, poprawność zamocowania osłon, działania silnika, ustawienia i zamocowania dodatkowego osprzętu.
  5. Wszelkie prace konserwacyjne można wykonywać po uprzednim odłączeniu przecinarki od źródła zasilania, aby nie nastąpiło jej przypadkowe uruchomienie.
  6. Ubranie robocze i ochronne nie może być luźne, w czasie pracy z piłą należy zakładać rękawice robocze, okulary ochronne i nauszniki dźwiękochłonne.
  7. Operator powinien stać z lewej strony od przecinanego materiału.
  8. Niedopuszczalne jest ręczne usuwanie pozostałości po cięciu przy włączonym urządzeniu.

Po zakończeniu pracy piłę należy wyłączyć i odłączyć od źródła zasilania. Następnie urządzenie czyścimy z pozostałości ciętego materiału i opiłków. Służą do tego specjalny pędzel, szczotka i haczyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.