Projekt salonu: jak dobrze zaprojektować pokój dzienny

2020-12-18 16:06

Dobry projekt salonu sprawi, że każdy znajdzie w nim miejsce dla siebie i swojej pasji. O różnych porach dnia, tygodnia lub roku to wnętrze może wyglądać zupełnie inaczej. Jak sprawić, by salon zawsze tętnił życiem?

Pokój dzienny
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski Łatwe do przesunięcia stoliki przydadzą się podczas wieczoru gier planszowych. Na co dzień nie zajmują wiele miejsca wsunięte jeden pod drugi. Projekt: Hanna Kłyk

Spis treści

  1. Projekt salonu dopasowany do różnych potrzeb
  2. Projekt salonu - który najlepiej się sprawdzi?
  3. GALERIA: ciekawe projekty salonu
  4. Bawialnia w pobliżu salonu
  5. Projekt salonu: wykończenie podłogi
  6. Projekt salonu: oświetlenie
  7. Projekt salonu: meble
  8. Projekt salonu: jak pokój zmienia się w ciągu roku

W pokoju dziennym spędzamy wspólnie mnóstwo czasu. Dzieci bawią się tu i odrabiają lekcje, dorośli przyjmują gości i odpoczywają, wszyscy domownicy oglądają telewizję i oddają się swoim pasjom. Jak to pogodzić w jednym pomieszczeniu? Jak wybrać dobry projekt salonu?

Salon może pełnić wiele różnych funkcji, ponieważ jego przestrzeń zmienia się zależnie od tego, co aktualnie robimy. Bawiąc się z dziećmi, rozkładamy na podłodze gry planszowe, w czasie świąt i uroczystości rodzinnych rozsuwamy i dekorujemy stół, latem otwieramy szeroko drzwi tarasowe i część aktywności przenosimy na zewnątrz, przed Bożym Narodzeniem ubieramy choinkę. Uruchamiamy w ten sposób czwarty wymiar wnętrza, czyli czas.

Projekt salonu dopasowany do różnych potrzeb

Najkrótszy cykl zmienności w czasie to cykl dobowy: rano domownicy wychodzą do swoich zajęć, po południu jedzą razem obiad i spędzają wspólnie trochę czasu, następnie dzieci zabierają się do lekcji, a dorośli wykonują obowiązki domowe lub odpoczywają (to przykładowy scenariusz).

Cykl dobowy wydaje się najbardziej ustandaryzowany, ale wcale nie jest jednorodny – zależy od pory roku, długości dnia, a także od aktywności związanych z rokiem szkolnym, temperaturą na zewnątrz itp. Są również cykle dłuższe – tygodniowy (praca – weekend) lub roczny, którym rządzą zmiany sezonów. Także na przestrzeni lat zmieniamy swoje otoczenie. Inaczej aranżujemy salon, gdy dzieci są malutkie, inaczej, kiedy podrosną, a jeszcze inaczej, projektujemy salon gdy zamieszka z nami babcia.

Temat o tyle wart jest przemyślenia, że na ogół bardzo przywiązujemy się do miejsc. Dom budujemy sobie na wiele lat. Projekt salonu musi więc być dopasowany do różnych etapów życia rodziny i łatwo poddawać się modyfikacjom. Powinien niezmiennie się zmieniać.

Otwarta kuchnia, schody w salonie, garaż w bryle - dobry pomysł?

Projekt salonu - który najlepiej się sprawdzi?

Salon, który ma pełnić wiele różnych funkcji, powinien mieć jak najbardziej regularny kształt. Najlepiej prostokątny. W pokoju dziennym w kształcie litery L z wykuszem na stół zdecydowanie trudniej zmienić ustawienie niż w pomieszczeniu prostokątnym. Wbrew pozorom także wnętrze kwadratowe będzie trudniej dopasować do wielu zadań. Na kwadratowym planie po ustawieniu kanap może zostać za mało miejsca, aby wykorzystać tę część pokoju na jakąś dodatkową funkcję.

Zazwyczaj w projektach gotowych jest wrysowana aranżacja pokazująca, jakie meble zmieszczą się w danym pomieszczeniu. Oglądając projekt salonu trzeba wziąć poprawkę na to, że narysowane sprzęty często są mniejsze niż te rzeczywiście dostępne na rynku. Warto więc zweryfikować rysunki projektów typowych i nanieść na nie własne pomysły na aranżację.

Czytaj też:

Projektując salon zwróćmy uwagę na to, gdzie jest zlokalizowany kominek. To taki mebel, którego nie da się przestawić, a jego rzeczywiste wymiary również mogą okazać się większe niż na rysunku. Jeśli ma być istotnym elementem wyposażenia salonu, powinno dać się przy nim ustawić kanapę lub fotele. Czasami jego lokalizacja warunkuje aranżację salonu tak ściśle, że żadne zmiany nie będą już możliwe.

Kolejna ważna rzecz w projekcie salonu to okna. Jeżeli są do podłogi, to szkoda zastawiać je meblami. Jeśli okien tarasowych jest dużo, bardzo utrudnia to zmianę aranżacji salonu. W takim pokoju jest jedno optymalne ustawienie kanapy – to zaproponowane przez autora projektu salonu. Każde inne zasłoni któreś z okien. Oczywiście przeszkleń nie powinno być również za mało. Najlepiej, jeżeli wychodzą co najmniej na dwie strony, żeby otworzyć pokój dzienny na ogród, ale też wpuścić słońce o różnych porach dnia. To bardzo ważne we wnętrzu, które (w ciągu doby, tygodnia, roku) jest wykorzystywane przez domowników na wiele sposobów.

GALERIA: ciekawe projekty salonu

Bawialnia w pobliżu salonu

Wybierając projekt domu lub zlecając jego przygotowanie, warto zwrócić uwagę na to, by w pobliżu strefy dziennej znalazł się dodatkowy pokój lub aneks. Na pewnym etapie życia rodziny może się on stać bawialnią (a po kilku latach być wykorzystywany jako gabinet bądź pokój gościnny).

Przeczytaj też:

Jak wydzielić dodatkowy pokój w domu na parterze >>>

Dzieci mniej więcej do 12. roku życia chętnie uczestniczą w życiu rodzinnym. Jeśli jest ich kilkoro, ten okres życia rodziny trwa dłużej. Modyfikacje salonu związane z ich obecnością są stosunkowo trwałe. Na przykład kojec dla malucha – co prawda jest mobilny, ale jednocześnie zajmuje sporo miejsca. Trudno więc codziennie wieczorem po położeniu dziecka spać wynosić go z salonu, żeby odzyskać zwyczajny wygląd pomieszczenia. Bawialnia zorganizowana w przestrzeni dziennej domu pozwala najmłodszym na swobodną zabawę, a rodzicom na czuwanie nad dziećmi, a jednocześnie zajmowanie się własnymi sprawami. Może się znajdować za przesuwnymi drzwiami czy w aneksie – trochę ukryta, ale włączona do wspólnego życia. Dobrym pomysłem może być wstawienie tam telewizora. Małe dzieci oglądają bajki, starsze grają na PlayStation, a młodzież ćwiczy kroki taneczne według instrukcji wideo.

Bawialnia może być pomieszczeniem wielofunkcyjnym: wieczorem (gdy najmłodsi już śpią) będzie służyć jako gabinet do pracy, a kiedy dzieci są w przedszkolu lub w szkole – jako prasowalnia. W niedużych domach nie znajdziemy miejsca na bawialnię, ale biorąc pod uwagę czas jako czynnik kreacji przestrzeni, możemy wygodnie funkcjonować we wnętrzu, którym dysponujemy (dzięki temu, że poszczególne aktywności mają swój określony czas w ciągu doby, tygodnia czy miesiąca). W razie potrzeby możemy przywołać na pomoc parawan, którym wydzielimy przestrzeń dziecięcą. To plastyczny element wystroju, który nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu i nie musi stać w salonie na stałe.

Projekt salonu: wykończenie podłogi

W projekcie salonu, który łączący różne funkcje bardzo ważny jest sposób wykończenia podłogi. Jeśli planujemy zmiany aranżacji, unikajmy stosowania kilku różnych materiałów posadzkowych. Zastanówmy się, co będzie, kiedy poprzestawiamy meble. Czy granica posadzki nie wypadnie na środku stołu? Unikajmy też wszelkich bordiur i „dywaników” wykonanych z parkietu (chyba że będą pasowały do nowej aranżacji salonu). Do wydzielenia stref można wykorzystać dywan.

Projekt salonu: oświetlenie

Bardzo ważne w projekcie salonu jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Na przykład lampa wisząca nad stołem zostanie na swoim miejscu po przeniesieniu mebla w inną część pokoju. W takich sytuacjach oświetlenie musi spełniać dwa warunki – powinno być w miarę równomierne, ale podzielone na niezależne od siebie strefy (obwody). Pozwoli nam to uruchamiać tylko tę jego część, która jest w danym momencie potrzebna. Dobrym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego w projekcie salonu są lampy stojące, które mogą wędrować razem z meblami. To one tworzą nastrój i zapewniają właściwą ilość światła. Oświetlenie ogólne w projekcie salonu może być ukryte w gzymsach, wbudowane w sufit podwieszany albo stanowić element designu. Na przykład szynoprzewód z reflektorami bardzo dobrze poddaje się modyfikacjom, a jednocześnie stanowi bardzo wyrazisty element wystroju salonu.

Projekt salonu: meble

W salonie, w którym wiele się dzieje, prawdopodobnie nie obejdzie się bez okazjonalnego przesuwania mebli, które ma ułatwić różne przyjemności. W każdym domu wygląda to inaczej.

Znam rodzinę, która celebruje piątki filmowe. Na co dzień nie ma w domu telewizora, ale w ten wieczór wielki telewizor wyjeżdża z komody, do salonu przynosi się fotele z gabinetu, rozstawia się stoliki normalnie zestawione w rogu pokoju – i wieczór filmowy się rozpoczyna.

Wygasza się światła, zostaje tylko to „kinowe” świecące ze szpary w suficie – specjalnie w tym celu zaprojektowane. Na ten wieczór salon staje się salą kinową.

Znam też dwóch pasjonatów kolejek. Starszy z młodszym mają wyłączność na podłogę części salonu przy schodach w co drugi weekend. Rozkłada się wtedy specjalny dywan (normalnie stoi w schowku gospodarczym), wyciąga pudła z elementami kolejki i przez 2 dni trwa budowa. Pudła mają swoje miejsce w szafie w korytarzu, a plac budowy chroni „ogrodzenie” z komody przestawionej na środek pokoju.

Przeczytaj też:

Meble modułowe do salonu. Zalety mebli wielofunkcyjnych

Przy tym samym stole dzieci mogą rysować, a mama przy komputerze prowadzić domowy budżet. Potem zbieramy zabawki i przygotowujemy stół do obiadu. Żeby było wygodnie i sprawnie, zastanówmy się, gdzie te zabawki odłożymy. Przyda się pomocnik, fotel czy nawet barek na kółkach, który na co dzień stoi pod ręką, a gdy mamy gości, parkujemy go pod schodami lub w szafie.

Jeśli salon w naszym domu jest miejscem najistotniejszym, integrującym rodzinę, powinna się ona dopasowywać do aktywności domowników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli zmiana wymaga wiele zachodu, jest trudna do zrealizowania. Jeżeli mamy co wieczór spędzić pół godziny na przestawianiu mebli, a potem przywracaniu poprzedniego ustawienia, pewnie z tego zrezygnujemy i zarzucimy jakąś aktywność.

Salon, który nie dopasuje się do naszych aktywności, będzie stał pusty, podczas gdy my będziemy się realizować w innych pomieszczeniach. Na Kaszubach mówią na takie miejsce „paradiso” i służy ono do przyjmowania księdza po kolędzie.

Telewizor na żądanie

Jeśli telewizor nie jest codziennym towarzyszem naszego życia, nie musi zajmować przestrzeni. Telewizor jest to sporych rozmiarów sprzęt w znacznym stopniu wpływający na wygląd wnętrza. Zwłaszcza miłośnicy aranżacji stylowych i minimalistycznych cierpią z powodu wielkiej czarnej płaszczyzny w pokoju. Szukają więc sposobu, żeby zniknął z codziennego otoczenia. Z drugiej strony, każdy od czasu do czasu lubi obejrzeć film, zdjęcia z wakacji czy pograć w grę. W takich sytuacjach telewizor może wyjechać z komody na specjalnej windzie. Można też ukryć go w meblu za drzwiczkami bądź we wnęce za roletą. Miłośnicy kina montują projektor na windzie chowany w suficie podwieszanym i ekran rolowany również ukryty w suficie.

Projekt salonu: jak pokój zmienia się w ciągu roku

Zimą jesteśmy spragnieni słońca, latem marzymy, by od niego odpocząć. W styczniu chcemy mieć w salonie jak najwięcej światła naturalnego, ogień płonący w kominku, a obok fotel do czytania. W lipcu w salonie bardziej liczy się wygodne wyjście na taras, zacieniony kąt do poczytania książki, wycieraczka i odstraszacz komarów. Tak w zależności od pory roku zmieniamy nasze zwyczaje, a nasz dom powinien za nami podążać.

Przeczytaj też:

Pomysł na kominek w salonie. Porady i galeria >>>

Typowym zimowym elementem w projekcie salonu jest kominek. Nie używamy go latem i rzadko używamy rano (chyba że służy do ogrzewania domu). Na zimę ustawiamy więc przy nim kanapy. Latem mogły stać w innych miejscach – nie były tu potrzebne. Do kominka przysuwamy fotel, który wiosną stał koło południowego okna i służył do oglądania ogrodu skąpanego w zachodzącym słońcu. Fotel ma tę przewagę nad kanapą, że w razie potrzeby łatwo go odsunąć. Dwa wygodne fotele przy kominku wystarczą, jeżeli zasiadają w nich tylko dorośli. Kanapa może być bardziej potrzebna przy telewizorze – bo na ogół częściej całą rodziną oglądamy film, niż siedzimy przy kominku. Fotele zamiast narożnika ułatwiają zmianę ustawienia z letniego na zimowe. Jako siedziska można też wykorzystywać lekkie pufy i poduchy. Poduchy możemy ułożyć na kanapie jako dekorację, gdy kąt wypoczynkowy jest pusty, lub schować do schowka, gdy salon ma przyjąć bardziej oficjalny wygląd. Pufa na co dzień może służyć jako podnóżek albo z ułożoną na niej tacą jako stoliczek pomocnik. W przypadku większej liczby gości stanowi dodatkowe siedzenie.

Gdy otwieramy „letni salon” na tarasie, ogromnego znaczenia nabiera komunikacja. Projektując salon pamiętajmy, że wyjście na taras i komfortowe połączenie z kuchnią to warunek wygodnego korzystania z przestrzeni zewnętrznej. Jeśli zimą przy drzwiach balkonowych stał stół, powinien zostać przemieszczony lub przesunięty na swoje „letnie” miejsce. Kącik kominkowy, który latem traci znaczenie, może zostać zminimalizowany lub całkowicie zmienić funkcję (można na przykład ustawić w jego pobliżu stół).

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.