Profile okienne: dopasuj kształt profili okien z PCV do stylu domu

2021-01-07 13:36
Kształt profili okien z PCV
Autor: Vetrex Producenci profili okiennych podążają za zmianami i modami w budownictwie, śledzą trendy wykończeniowe i dostosowują ich kształt do potrzeb rynku

Okna plastikowe dominują na rynku. Wybór jest ogromny. Przed zakupem musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest kształt profili, który nadaje wyraz i styl oknom.

Profile okienne PCV dostarcza na rynek wielu producentów. Producenci okien mają w ofercie profile jednej lub różnych firm. Niektórzy wykorzystują też własne projekty. Jedną z decyzji estetycznych, jaką będziemy musieli podjąć w czasie zakupu okien do domu, jest nie tylko kolor, ale także kształt profili.

Profile okienne PCV mogą być:

  • łagodnie zaokrąglone,
  • wyoblone,
  • nieco kanciaste,
  • cięte na ostro pod kątem prostym itp.

Nazewnictwo jest dość dowolne i to co u jednego producenta będzie rozwiązaniem klasycznym, u innego może nazywać się zupełnie inaczej. Odmienna jest także grubość ram, więc jedne okna wyglądają masywniej, inne lżej. Również złożenie skrzydła i ramy okna może mieć różną postać. Wbrew pozorom jest w czym wybierać. Zobaczymy, jak mogą wyglądać okna z PCV.

Kształt profili okien z PCV
Autor: Drutex Generalnie kształt profilu skrzydła powtarza profil ramy okna. Znajdziemy jednak okna, w których oba te profile różnią się kształtem, np. Iglo Energy

Spis treści

  1. Profile okienne PCV: klasyczne lub nowoczesne
  2. Galeria: Kształt profili okiennych - od klasycznych po nowoczesne
  3. Wąskie lub szerokie profile okienne
  4. Kształt profili okiennych PCV: licowanie skrzydła i ramy
  5. Galeria: Licowanie skrzydła względem ramy
  6. Kształt profili okien z PCV: ukryte skrzydło lub rama
  7. Galeria: Okna z ukrytym skrzydłem i inne
Jak wymienić stare okna na nowe z PCV. Film instruktażowy

Profile okienne PCV: klasyczne lub nowoczesne

Kształt profili okiennych od strony wewnętrznej i zewnętrznej nie musi być identyczny, ale raczej ma ten sam styl. Tradycyjnie profile okna mają górną krawędź nieco zaokrągloną. Głębokość wyoblenia może być bardzo różna, co wiąże się także z głębokością profilu. Może być tak, że część zewnętrzna jest węższa od wewnętrznego zaoblenia.To nadaje oknu łagodne linie, które dobrze wpisują się w tradycyjne wnętrza. Zaoblenie sprawia również, że woda spływająca po szybach lub krople deszczu padające bezpośrednio na to miejsce szybko przemieszczają się w dół. Drugim bardzo powszechnym wariantem jest lekkie ścięcie narożnika i nachylenie ku dołowi górnej krawędzi profilu. W takim wypadku kształt okna jest bardziej zdecydowany. Najnowocześniejsze rozwiązania to profile okienne o prostych liniach i kątach. Górna krawędź profilu jest pod kątem prostym do jego boku. Okno o takich profilach jest bardzo zgeometryzowane, kanciaste, mocne w wyrazie. To rozwiązanie przeznaczone do domów wykańczanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym.

Galeria: Kształt profili okiennych - od klasycznych po nowoczesne

Wąskie lub szerokie profile okienne

Kiedyś okna były produkowane z drewna, wyglądały bardzo solidnie, trwale. Okna z PCV naśladowały ich styl. Bardzo wiele okien ma szerokie profile skrzydeł i ram. To wiąże się z możliwością zastosowania wzmocnień i sztywnością okna. Obecnie jednak dąży się do pocienienia profili okiennych. Nowoczesne kompozyty o bardzo dużej wytrzymałości pozwalają pocienić wzmocnienia albo nawet z nich zrezygnować.

Kształt profili okien z PCV
Autor: Oknoplast Okna Prismatic mają węższe o 10 mm profile, co pozwala na zastosowanie większego przeszklenia, co sprawia, że przestrzeń staje się jaśniejsza

Węższe profile okienne pozwalają wstawić większe pakiety szybowe niż w ramy okna o tradycyjnych profilach. To zapewnia więcej światła we wnętrzach i wpływa pozytywnie na mieszkańców. Więcej szklenia a mniej profili poprawia również parametry termiczne okien, więc ta tendencja na pewno będzie się utrzymywać.

Kształt profili okien z PCV
Autor: MS więcej niż Okna Okna SliM mają wąskie profile. Zaprojektowano je tak, żeby mogły być wykorzystywane m.in. w renowacjach starych budynków

Kształt profili okiennych PCV: licowanie skrzydła i ramy

Patrząc na okno od wnętrza domu, warto również zwrócić uwagę, jak względem siebie są ustawione skrzydło i rama. Tradycyjnie skrzydło jest głębiej osadzone w stosunku do ramy, w momencie zamknięcie dotyka do ramy. Jego profil kończy się na wysokości uszczelki na styku skrzydła i ramy. Znajdziemy też okna, w których skrzydło jest półzlicowane z ramą, to znaczy jego profil jest głębszy, kończy się gdzieś w połowie głębokości profilu ramy. Z kolei skrzydło zlicowane z ramą powinno mieć bardzo głębokie profile, tak żeby ich front przebiegał na wysokości frontu profilu ramy – są one ustawione w jednej płaszczyźnie.Wymaga to bardzo dużego wyprofilowania, więc jest bardzo rzadko stosowane. Producenci wprowadzają inne rozwiązania, żeby osiągnąć podobny efekt. 

Galeria: Licowanie skrzydła względem ramy

Kształt profili okien z PCV: ukryte skrzydło lub rama

Producenci okien z PCV poszukują rozwiązań, które pozwalają sprawić, że na elewacji będzie widać mniej elementów konstrukcyjnych okna. Jedne firmy redukują profile ramy, inne opracowują takie technologie montażu, że profile skrzydła wyglądają na schowane za ościeżnicą.

Przeczytaj też:

Na zewnątrz widać tylko ramy okna i szklenie wewnątrz niego. Biorąc pod uwagę, że ramy ościeżnicy można niemal całkowicie osłonić termoizolacją, na elewacji uzyskamy efekt szklenia osadzone bezpośrednio w murze. Takie rozwiązanie przypomina konstrukcje nieotwieranych witryn, które mogą mieć węższe profile. W tej chwili można tak zamontować okno, którego skrzydło można otworzyć.

Galeria: Okna z ukrytym skrzydłem i inne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie