Powrót do korzeni. Przeprowadzka na wieś i wygrana w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”

2019-12-05 14:04

W przypadku Pana Rafała wyprowadzka na wieś była czymś naturalnym. Remont domu z lat 50. stał się wyzwaniem. Systematyczna praca, a dodatkowo wygrana ocieplenia poddasza i montaż okien dachowych w konkursie Muratora „Czyste powietrze”, stworzenie ogrodu i przebywanie ze zwierzętami sprawiły, że wraz z rodziną czują się jeszcze bardziej na miejscu.

Dom p. Rafał Charchuła Czyste powietrze
Autor: Piotr Mastalerz "Razem z żoną uwielbiamy przyrodę dlatego też praca w ogrodzie sprawia nam dużą przyjemność"

Julia Wiśniewska: Parę lat temu postanowił Pan wyprowadzić się na wieś. Skąd taka decyzja?

Rafał Charchuła: W moim przypadku jest to powrót do korzeni. Moi rodzice pod koniec lat 60. przeprowadzili się ze wsi do miasta, a ja każde wakacje spędzałem u babci. Razem z żoną uwielbiamy przyrodę, praca w ogrodzie sprawia nam dużo przyjemności. Lubimy patrzeć jak to, co posadzimy rośnie i rozwija się. Przy domu stworzyliśmy mały ogród botaniczny. Mamy około 50 gatunków róż! Postawiliśmy też tunel - jest tam spory warzywnik, a w sadzie mamy własne owoce, które żona wykorzystuje chętnie na przetwory. Obcowanie ze zwierzętami wśród ogrodu pozwoliło na stworzenie azylu, bez którego nie mógłbym mieszkać już w mieście.

Dom p. Rafał Charchuła Czyste powietrze
Autor: Piotr Mastalerz "Od sześciu lat cały czas coś robimy: wymiana pokrycia dachowego, wymiana okien na trzyszybowe, odkopanie i ocieplenie fundamentów ..."

Zdecydował się Pan na zakup domu z 1954 r. w Popławach na Lubelszczyźnie. Wymagał on dużego nakładu pracy i remontu. Co udało się już Panu zrobić?

Prac remontowych i porządkowych wykonałem już sporo i mógłbym o tym dużo opowiadać. Jedne były związane z funkcjonalnością, inne z estetyką, a jeszcze inne, bo była taka potrzeba tu i teraz. Od 6 lat cały czas coś robimy: wymiana pokrycia dachowego, wymiana okien na trzyszybowe, odkopanie i ocieplenie fundamentów, ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem grafitowym, wymiana pieca i grzejników, wymiana wszystkich rur c.o. i ich schowanie (były na wierzchu), montaż solarów, wykonanie elewacji, zmiana przyłącza prądu, bo wcześniej były trzy druty, przeniesienie licznika na zewnątrz i wiele, wiele innych...

Lista jest pokaźna, a wręcz podejrzewam, że niekończąca się… Jest Pan laureatem naszego konkursu „Czyste powietrze”, nagrodą było ocieplenie poddasza i montaż nowych okien dachowych. Jest już Pan po tych pracach?

Tak. Wszystkie prace związane z realizacją nagrody zostały już zakończone. Efekt przerósł moje oczekiwania. Po 70 latach poddasze ujrzało światło dzienne. Jest bardzo widno, a temperatura nie spadła poniżej 20 st C (mamy jeszcze listopad) przy wyłączonych grzejnikach! Wszyscy, którzy nad tym pracowali spisali się naprawdę doskonale.

Przeczytaj też:

Dom p. Rafał Charchuła Czyste powietrze
Autor: Piotr Mastalerz Pan Rafał z żoną Martą i synkiem

Wygrana to na pewno efekt wielu wspomnianych już prac remontowych. Był Pan zaskoczony nagrodą?

Czy byłem? Oczywiście! W totolotka też czasami gram, ale, żeby wygrać? O tego typu konkursach do tej pory myślałem, że i tak wiadomo kto zajmie pierwsze miejsce. A tu proszę – taka niespodzianka! Polecam Muratora i wszystkie konkursy jakie organizują. Naprawdę warto. Moja wygrana jest tego przykładem.

Dom p. Rafał Charchuła Czyste powietrze
Autor: Piotr Mastalerz Pan Rafał cały czas prowadzi prace remontowe, ale większość już jest zrobiona

To bardzo miłe – dziękujemy! Czy ma plany na dalsze zmiany w domu?

Zmiany cały czas są. Na poddaszu zrobiona jest elektryka i cała hydraulika. Kończę robić podłogę i zabieram się za ścianki szczytowe i działowe, które dzięki Pani Ani z firmy Isover będą z tego samego materiału co całe poddasze. Później zostaje kosmetyka: malowanie, kładzenie paneli i wstawianie drzwi. Po sezonie grzewczym zdecydujemy, czym ogrzewać: gazem lub peletem. Po zainstalowaniu pieca w miejscu starej kotłowni powstaną schody na górę. Będę również remontował podłogi, bo, jak to w starym domu, są nieocieplone. Dokumenty na fotowoltaikę i piec na pelet złożyliśmy już w gminie. Planujemy także złożenie wniosku w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Jeszcze zrobimy tylko malutki remont łazienki oraz WC i to by było na tyle… Chyba, że jeszcze coś przyjdzie mi do głowy albo żona zainspiruje się czymś nowym!

Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie