Pompa do wody - rodzaje, zastosowanie, montaż

2019-08-02 17:08

Pompa do wody ma wiele zastosowań. Mieszkańcy miast nie zastanawiają się zazwyczaj nad tym, skąd bierze się woda w ich kranach. Sytuacja zmienia się, gdy stajemy się właścicielami działki rekreacyjnej lub domku z ogrodem, do którego nie jest doprowadzona woda z sieci. Wtedy najlepiej sprawdza się pompa do wody.

Pompa do wody
Autor: GettyImages

Dla posiadaczy domów z ogrodem czy działek rekreacyjnych pompa do wody jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Nie zawsze mamy dostęp do wodociągu. Często źródłem wody jest studnia (kopana lub wiercona) bądź naturalny zbiornik, np. staw. W takich sytuacjach trzeba radzić sobie samemu. I tu niezbędna okazuje się pompa. Aby dobrać odpowiednią do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na rodzaje tych urządzeń oraz ich parametry techniczne. W sklepach dostępne są pompy do wody do różnych zastosowań: nawierzchniowe pompy ogrodowe, pompy zatapialne do wody czystej i brudnej, pompy głębinowe i zestawy hydroforowe, przeznaczone do zasilania w wodę domowych instalacji. Nasz artykuł zawiera wskazówki ułatwiające dobór odpowiedniego urządzenia do indywidualnych warunków i potrzeb.

Tradycyjne pompy do wody ręczne

Najtańsze i najprostsze w konstrukcji są pompy do wody ręczne: kolumienkowe (popularne abisynki) i motylkowe. Wewnątrz cylindra abisynki znajduje się tłok z uszczelką, którego ruch posuwisto-zwrotny zasysa wodę. Im większa jest średnica takiego tłoka, tym lepsza wydajność pompy (zwykle jest to ok. 20 litrów na minutę). Pompy kolumienkowe podnoszą wodę z głębokości ok. 7 m. Są to trwałe i niezawodne konstrukcje; jedynym elementem, który wymaga okresowej wymiany jest uszczelka tłoka. Zaletą jest również ich wygląd. Pompa ręczna może być interesującym elementem ogrodowej architektury.

Drugim typem pomp do wody ręcznych są pompy motylkowe. Od abisynek różną się one konstrukcją. Nie ma tam tłoka pracującego w cylindrze, zamiast niego są zawory oraz przepona. Ich wydajność jest zbliżona, tak samo jak głębokość podnoszenia wody.

Pompa do wody
Autor: Andrzej T. Papliński Studzienka z zamontowaną pompą, umożliwiającą podlewanie ogrodu wodą deszczową

Pompy elektryczne do wody parametry

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać wybierając pompę do wody elektryczną to, do jakich zastosowań ma ona być wykorzystywana. Do podlewania roślin deszczówką wystarczy ogrodowa pompa nawierzchniowa. Aby pompować wodę ze studni lub stawu, lepsza będzie pompa zatapialna. Natomiast gdy w grę wchodzić będzie zasilenie instalacji wodnej w domu, niezbędny będzie zestaw hydroforowy lub pompa głębinowa.    

Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie pompy jest jej wydajność, czyli ile litrów wody (na minutę lub godzinę) jest ona w stanie przepompować.

W przypadku pomp nawierzchniowych do większości typowych prac w ogrodzie wystarczy urządzenie o wydajności 5000-8000 l/h. Pompa zanurzeniowa pozwala na przepompowanie już nawet 10000 litrów wody na godzinę. Wydajność z kolei zależy od mocy. Urządzenia do pompowania wody na potrzeby domowe zwykle mają moc rzędu kilkuset watów.

Kolejnym istotnym parametrem pompy do wody jest wysokość podnoszenia. Jest to różnica poziomów pomiędzy lustrem wody a najwyżej położonym odbiornikiem. Do tego należy doliczyć straty powstające podczas przepływu wody przez rury. Wysokość podnoszenia podawana jest przez producentów w metrach słupa wody. Nie należy mylić głębokości, na której utrzymuje się lustro wody z głębokością występowania warstwy wodonośnej (ta zazwyczaj znajduje się o wiele głębiej). Przykładowo, gdy wiercąc studnię trafimy na warstwę wodonośną na głębokości 15 m, lustro wody w studni może być dostępne już na głębokości 3 m. Stosując pompy samozasysające, należy pamiętać o ich ograniczeniach. Są one w stanie pobrać wodę z lustra znajdującego się maksymalnie na głębokości 7-8 m.

Ogrodowe pompy do wody powierzchniowe

Samozasysające pompy powierzchniowe są bardzo często wykorzystywane w ogrodach do podlewania roślin czy innych prac porządkowych. Są to konstrukcje stosunkowo tanie, niewielkich rozmiarów, zasilane elektrycznie ze standardowego gniazdka 230 V. Pompę samozasysającą stosuje się, gdy lustro wody w studni jest nie głębiej niż 7-8 m poniżej poziomu gruntu. Woda może być tłoczona z wydajnością ok. 50-60 litrów na minutę. Pompy tego typu nie trzeba zalewać. Odpowietrza się sama, wypompowując najpierw powietrze z obudowy oraz węża ssącego, a następnie zasysając tam wodę. Dzięki temu urządzenia te mogą pracować poza studnią. Pompa powierzchniowa sprawdzi się do pobierania wody z rzeki, stawu, oczka wodnego i innych naturalnych lub sztucznych zbiorników (np. z beczki lub basenu kąpielowego). Za jej pomocą można też zasysać wodę z kopanej studni kręgowej.

Pompa do wody
Autor: GettyImages

Pompy do wody zanurzeniowe

Elektryczne pompy zatapialne (zanurzeniowe) - jak wskazuje ich nazwa - zanurza się pod powierzchnię wody. Służą zazwyczaj do przepompowywania i wypompowywania wody. Ich konstrukcja jest hermetyczna, silnik pracuje w warunkach pełnego zanurzenia, dlatego pompa musi znajdować się stale poniżej lustra wody. Pompy zatapialne sprawdzą się w każdym zbiorniku wodnym, którego głębokość umożliwi pełne zanurzenie urządzenia. Na króciec pompy należy założyć wąż ogrodowy i opuścić ją razem z przewodem zasilającym na dno zbiornika. W porównaniu do pomp powierzchniowych wysokość podnoszenia wody jest tu wyższa. Są to również urządzenia znacznie wydajniejsze, gdyż potrafią przepompować 200-300 litrów wody na minutę. 

Przeczytaj też:

Pompa zanurzeniowa będzie przydatna, gdy podczas ulewy zaleje nam garaż lub piwnicę, gdy trzeba będzie szybko opróżnić basen lub oczko wodne, czy przepompować wodę ze zbiornika na deszczówkę. Pompa zatapialna zaopatrzona jest w wyłącznik zamontowany na pływaku, który uniemożliwia pracę urządzenia na sucho i wyłącznik termiczny zapobiegający przegrzaniu silnika. Gdy ujęcie wody zostanie opróżnione, pompa automatycznie się wyłączy. Pompy zanurzeniowe dzielimy według ich przeznaczenia na pompy do wody czystej i brudnej (piszemy o nich w dalszej części tego artykułu).

Pompa do wody
Autor: GettyImages

Zestawy hydroforowe

Zadaniem zestawu hydroforowego jest pobieranie wody ze studni oraz utrzymywanie stałego ciśnienia w instalacji wodnej budynku. Tego typu urządzenia wykorzystuje się w gospodarstwach domowych tam, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej. Zestaw hydroforowy zbudowany jest z pompy zintegrowanej ze zbiornikiem przeponowym. W skład zestawu wchodzą dodatkowo wyłącznik ciśnieniowy, manometr oraz rury i przewody. Pompa hydroforowa, tak jak każda inna pompa nawierzchniowa, jest w stanie podnieść słup wody z odwiertu o głębokości 7-8 m. Urządzenie emituje spory hałas, dlatego zazwyczaj instaluje się je w piwnicach, kotłowniach lub pomieszczeniach gospodarczych.

Przeczytaj też: Hydrofor – musisz go mieć, jeśli w twojej okolicy nie ma wodociągu. Dowiedz się jak działa i jaki wybrać >>>

Pompa włącza się automatycznie, gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie do ustalonej dolnej granicy i dopompowuje wodę aż do osiągnięcia górnej wartości ciśnienia w zbiorniku. Wtedy wyłącznik ciśnieniowy odcina zasilanie i pompa przestaje pracować. Gdy odkręcimy kran, ciśnienie w instalacji spada, w wyniku czego pompa ponownie się uruchamia itd. Im większy zastosujemy zbiornik ciśnieniowy hydroforu, tym rzadziej załączać się będzie pompa, co za tym idzie mniejsze będzie zużycie energii elektrycznej, a różnice ciśnienia wody w instalacji będą mniej odczuwalne. Decydując się na zestaw hydroforowy, należy pamiętać o zastosowaniu na jego wejściu filtra wstępnego. Zatrzyma on drobiny piasku zasysane ze studni i ochroni wirnik pompy przed zatarciem.

Pompa do wody
Autor: GettyImages

Głębinowa pompa do wody

Jeśli lustro wody znajduje się na znacznej niżej (głębiej niż 8 m), jedynym wyjściem jest zastosowanie pompy głębinowej. Jest to konstrukcja zaawansowana technicznie. Tłoczenie odbywa się za pośrednictwem systemu wirników, urządzenia te są wydajne i pozwalają pozyskiwać wodę z dużych głębokości (wysokość podnoszenia może sięgać od kilkudziesięciu do nawet 100 m). Pompę głębinową instaluje się na stałe, wprowadzając ją do rury płaszczowej i opuszczając na dno odwiertu na stalowej lince wraz z elektrycznym kablem zasilającym oraz rurą, którą woda będzie tłoczona na powierzchnię. W piwnicy domu instaluje się tylko zbiornik przeponowy z wyłącznikiem ciśnieniowym sterującym pracą pompy. Obudowa wykonana jest z materiałów odpornych na korozję (stal kwasowa lub aluminium).

Pompa głębinowa - jak poprawnie dobrać, jak zamontować?

Pompa do oczka wodnego

Także przydomowy staw lub oczko wodne wymaga zastosowania pompy. Jest ona potrzebna, aby nadać obieg wodzie, filtrować ją i napowietrzać. Dodatkowo strumień pompowanej wody może być skierowany do fontanny lub zasilać sztuczną kaskadę. Pompy do oczek są zwykle niewielkich rozmiarów, umieszcza się je na dnie zbiornika, ich konstrukcja jest wytrzymała, a zużycie energii niskie. Dzięki tym cechom mogą one pracować bez przerwy całą dobę.

Pompa do wody brudnej

W grupie pomp zatapialnych wyróżnia się dodatkowo pompy do wody brudnej. Służą do przepompowywania lub wypompowywania wody zanieczyszczonej, np. z wykopów, piwnic lub szamb. Urządzenia te nie są wrażliwe na nieczystości, mogą tłoczyć wodę zabrudzoną mułem czy innymi substancjami. Droższe modele wyposażone są w dodatkowy rozdrabniacz, dzięki któremu pompa się nie zapycha. Tak jak pompy do wody czystej, tak i te urządzenia wyposażone są w wyłącznik pływakowy zabezpieczający przed pracą na sucho i wyłącznik termiczny zapobiegający przegrzaniu silnika. Przy pompach do wody brudnej producenci określają maksymalną średnicę zanieczyszczeń. Przepompowywane cząstki stałe mogą być wielkości od 5 nawet do 50 mm.  

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.