Pomidory Bawole Serca - jak uprawiać pomidor typu bawole serce?

2023-05-08 14:08

Nasiona i sadzonki pomidora Bawole Serce od lat są cenione i poszukiwane przez amatorów uprawy warzyw ze względu na niezwykły smak i wielkość owoców. Co warto wiedzieć o pomidorach bawole serce? Jak uprawiać pomidory typu bawole serca?

Spis treści

  1. Pomidor Bawole Serce - jak uprawiać?
  2. Prowadzenie pomidorów bawole serce
  3. Zbiory pomidorów bawole serce
  4. Nawożenie i podlewanie pomidorów bawole serce
  5. Pomidor Bawole Serce - ciekawe odmiany i kształty owoców

Pomidory Bawole Serce wyróżnia się spośród innych pomidorów ponadprzeciętnymi rozmiarami owoców. W zależności od odmiany pojedynczy pomidor może ważyć nawet ponad 500 gram, a jego średnica przekracza 8cm. Ale najbardziej są lubiane przede wszystkim za bardzo słodki, jasnoczerwony, mięsisty i soczysty miąższ, a także za niewielką ilość pestek i małe komory nasienne. Nadają się przede wszystkim do najbardziej do spożycia bezpośredniego.

Pomidor Bawole Serce - jak uprawiać?

Nasiona pomidorów Bawole Serce najlepiej wysiewać w połowie marca, ale młode sadzonki sadzimy zwykle do gruntu w rozstawie 50-80 cm dopiero po 15 maja. Pomidory lubią głębokie, luźne gleby o wysokiej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym odczynie, dlatego warto dobrze przygotować podłoże (np. zasilić je wcześniej obornikiem lub kompostem). Warto również pamiętać, że odmiany typu Bawole Serce są dość wrażliwe na silne opady deszczu i wahania temperatury, co sprawia, że niektóre z odmian nadają się głównie do uprawy pod osłonami, np. w tunelu foliowym.

Ze względu na to, że Bawole Serce tworzy dosyć wysokie (nawet do 2 m) krzewy o opadającym pokroju oraz duże ciężkie owoce, zaleca się uprawę przy wyższych palikach (około 1,5 m). Dla uzyskania jak największego plonu, najczęściej prowadzi się je na tzw. 1-2 pędy, co oznacza, że obok pędu głównego wyprowadzamy drugi, który pojawia się nad najniższym gronem.

Prowadzenie pomidorów bawole serce

Przez cały okres uprawy i dojrzewania Bawolego Serca, najkorzystniej jest utrzymywać jedynie dwa główne pędy, a pozostałe, boczne uszczykiwać (usuwać). Ponadto, gdy zawiąże się najwyższe grono kwiatowe, powinno się uszczykiwać wierzchołek łodygi. Dzięki temu, zapobiegniemy powstawaniu nadmiernej ilości nowych owoców, które byłyby małe i o mniejszych walorach smakowych. Z tego powodu warto też przerzedzać grona, aby dojrzewało w nich maksymalnie 5 pomidorów.

Zbiory pomidorów bawole serce

Pomidory Bawole Serce to najczęściej odmiany średnio wczesne, a zbiory rozpoczynają się od sierpnia i trwają do października.

W pobliżu upraw pomidora warto wysiać aksamitki lub nasturcje, które skutecznie odstraszają mszyce i inne szkodniki.

Nawożenie i podlewanie pomidorów bawole serce

Odmiany pomidorów typu Bawole Serce te potrzebują zasilania przede wszystkim fosforem, potasem, magnezem i wapniem, a dopiero w drugiej kolejności azotem. Najkorzystniej i najprościej jest stosować rożnego rodzaju nawozy dolistne, przeznaczone do zasilania pomidorów i dostępne w sprzedaży.

Nie można zapominać, że pomidory wymagają regularnego podlewania, ale nie należy przy tym moczyć owoców i liści. Ze względu na dosyć dużą wrażliwość na różnego rodzaju choroby, należy także dbać o regularne wietrzenie tuneli foliowych (tak, by wilgotność nie przekraczała 50-60% i nie dochodziło do rozwoju patogenów).

Przeczytaj też:

Pomidor Bawole Serce
Autor: GettyImages Bawole Serce to typ pomidorów, który obejmuje wiele odmian

Pomidor Bawole Serce - ciekawe odmiany i kształty owoców

Pomidory określane mianem Bawole Serce są nie tylko duże i smaczne, ale mogą mieć też różne kształty, w zależności od odmiany. Warte polecenia są te krajowego pochodzenia, np.:

  • Oxheart Malinowy – odmiana łącząca w sobie cechy Bawolego Serca i pomidorów malinowych (różowoczerwona skórka); nadaje się do przetwórstwa i do amatorskiej uprawy w gruncie. Owoce są bardzo duże i mogą ważyć od 200 do 600 gramów. Zwykle mają sercowaty lub nerkowaty kształt i często są wyraźnie żebrowane. Odmiana wykształca bardzo wysokie rośliny, mogące osiągać nawet 1,5 metra wysokości, dlatego wymaga palikowania. Termin zbioru przypada na okres lipiec-wrzesień.
  • Corazon – jedna z nowszych odmian pomidora typu Bawole Serce, której smaczne i duże owoce (ważące zwykle ponad 200 gram) mają ciekawy, oryginalny, gruszkowaty kształt. Odmiana polecana głównie do uprawy tunelowej choć dobrze udaje się także w gruncie. Owoce duże (180-200 gram) o oryginalnym kształcie żebrowanej gruszki lub sakiewki. Odmiana przeznaczona do bezpośredniego spożycia, a zbiór owoców przypada na okres lipiec-wrzesień. Krzew osiąga wysokość nawet do 170 cm i potrzebuje palikowania.

Przeczytaj też:

Sadzenie pomidorów

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.