Podstawowe wyposażenie akwarium – co jest potrzebne?

2020-01-08 7:51

Każde akwarium nawet to niewielkie wymaga wykorzystywania co najmniej kilku urządzeń. Bez nich nie uda się utrzymać właściwych parametrów i czystości wody w akwarium, efektywnie uprawiać roślin i ogólnie zapewnić dobrych warunków rybom. Jaki sprzęt jest więc wymagany? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

akwarium wyposażenie
Autor: Gettyimages

Aby mówić o efektywnej hodowli ryb i uprawie roślin w domowym akwarium, niezbędny jest:

  • zestaw napowietrzająco-oczyszczający,
  • grzałka (i termometr do monitoringu),
  • oświetlenie.

Konieczny jest także zakup drobnych akcesoriów do czyszczenia. Pozostałe urządzenia ułatwiają życie, automatyzują pielęgnację lub poprawiają aranżację akwarium.

Akcesoria do akwarium
Autor: GettyImages Pompa z filtrem do akwarium

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Filtry przeznaczone do akwarium dzieli się na wewnętrzne i zewnętrze. Te pierwsze zazwyczaj stosuje się w mniejszych akwariach. Zewnętrzne (kaskadowe, kubełkowe) są większe, wydajniejsze i mają kilka wkładów filtracyjnych. W tym wypadku w akwarium instaluje się jedynie pompę, napowietrzacz, czasem także gąbkę chroniącą przez odpadami o grubszych frakcjach. Główny pojemnik z wkładami filtracyjnymi znajduje się poza akwarium, a woda jest doprowadzana do niego za pomocą gumowych rur.

Przy wyborze zestawu napowietrzająco-oczyszczającego do akwarium najważniejsza jest wydajność (mierzona w litrach na godzinę) a także liczba/rodzaj wkładów filtracyjnych. Najlepszy sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Pewne znaczenie ma pobór mocy, warto wybierać urządzenia energooszczędne. Najwydajniejszy do akwarium jest filtr kubełkowy, a przy tym sprzęt jest łatwy do konserwacji. Jego wadą jest wyższy pobór mocy niż przy innych urządzeniach, a także wyższa cena. W sprzedaży dostępny jest także nietypowy filtr – podżwirowy. Urządzenie warto traktować jako dodatkowe, działające niezależnie od głównego zestawu.

Warto wiedzieć
Akcesoria do akwarium

Autor: GettyImages

Ceramiczne filtry do akwarium

Aby filtr i pompa do akwarium spełniały swoje zadanie powinno się je uruchamiać codziennie co najmniej przez kilkanaście godzin. Nawet wtedy konieczna jest systematyczna podmiana wody. Częstotliwość zależy od okoliczności i potrzeb, nie ma żelaznej reguły. Średnio można przyjąć, że w dużych zbiornikach wodę wymienia się co 3 tygodnie (około 30%), w małych częściej. Filtr również powinno się czyścić, przynajmniej raz na miesiąc.

Akcesoria do akwarium
Autor: GettyImages Pompa powietrza do akwarium
Akcesoria do akwarium
Autor: GettyImages Oświetlenie akwarium

Oświetlenie do akwarium – jakie wybrać?

Oświetlenie akwarium jest konieczne nie tylko dla dobrej ekspozycji, ale przede wszystkim dla prawidłowego wzrostu roślin. Wybór oświetlenia dostępnego na rynku jest duży. Często oświetlenie akwarium jest dołączane przy zakupie pokrywy. Czołowe miejsce zajmują świetlówki i oświetlenie led. Świetlówki dzieli się na T5 i T8, te drugie są popularniejsze. W akwariach o wys. do 50 cm wystarczy 0,5-0,75W/l wody, w wyższych stosuje się zazwyczaj 0,75l/1l. Przy wyborze oświetlenia akwarium znaczenie mają wymagania roślin, a także preferencje ryb (niektóre nie lubią intensywnego oświetlenia). Zbiornik punktowo można osłonić przez uprawę roślin pływających. Przy wyborze oświetlenia akwarium trzeba zwrócić uwagę także na temperaturę barwową mierzoną w stopniach Kalwina. W praktyce to parametr, który decyduje o tym, jakim kolorem świeci lampa. Oświetlenie zbliżone do światła naturalnego jest wskazane, ale oprócz niego warto zamontować w akwarium także oświetlenie o barwie niebieskiej i czerwonej. Dodatkową opcją jest także silnie rozproszone i mało intensywne światło księżycowe.

Rośliny akwariowe powinno się doświetlać przynajmniej 8-10 godzin dziennie. Nie można jednak przesadzić, długie całodobowe doświetlanie w dłuższej perspektywie byłoby szkodliwe dla organizmów żyjących w akwarium.

W zestawie akwarystycznym nie powinno także zabraknąć akcesoriów do wygodnego czyszczenia akwarium. To m.in. odmulacz, wąż do podmiany wody, skrobak do ściągania glonów z szyb, siatka do ryb oraz szczypce do roślin.

Przeczytaj też:

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.