Podłoga na gruncie zgodna z WT2021. Ile ocieplenia trzeba w niej ułożyć

2020-03-10 15:40

Podłoga na gruncie może stanowić olbrzymi mostek termiczny. Dlatego powinna być ocieplona. To, ile termoizolacji powinno się w niej zastosować, zależy od tego, jaka temperatura jest w pomieszczeniach nad nią.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Robert Szarapka Podłoga na gruncie powinna być ocieplona, żeby zdecydowanie ograniczyć ucieczkę ciepła do ziemi pod budynkiem

W domach murowanych na parterze najczęściej wykonuje się podłogę na gruncie. To znaczy, że przestrzeń pomiędzy ścianami fundamentowymi wypełnia się podbudową gruntową i wykonuje na niej płytę betonową. Następnie trzeba ją ocieplić, ułożyć betonowy podkład podłogowy i potem posadzkę. To jest typowy schemat podłogi na gruncie. Rozwiązań może być znacznie więcej zależnie od zastosowanych materiałów i technologii (fundamenty z ławami i ścianami czy na płycie).

Zobaczmy, jak powinna być ocieplona podłoga na gruncie, żeby sprostać wymaganiom opisanym w Warunkach technicznych. Zmiana parametrów termoizolacyjnych odnośnie do tej części domu została wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Podczas gdy współczynniki przenikania ciepła innych przegród zewnętrznych są obniżane etapowo, od 2014, 2017 i od 2021 r., zmiana dotycząca podłogi na gruncie została wprowadzona radykalnie. Wiąże się to z tym, że na rynku były już wtedy materiały termoizolacyjne umożliwiające lepsze niż wcześniej ocieplanie tej przegrody. Poprawienie parametrów termicznych innych przegród do standardu energooszczędnego wymagało wymyślenia i wprowadzenia w życie wielu nowych technologii.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Mariusz Bykowski Termoizolację podłogi na gruncie układa się zwykle pod jastrychem betonowym

Podłoga na gruncie WT2021: współczynnik przenikania ciepła U

Współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie pod pomieszczeniami ogrzewanymi wynosi nie więcej niż 0,3 W/(m2.K). To nieco więcej niż wymagania wobec ścian zewnętrznych i 2 razy więcej niż w stosunku do dachu. Niemniej wymóg ten wskazuje, że podłoga na gruncie, na której buduje się posadzki pomieszczeń na parterze, powinna stanowić dobrą przeszkodę w ucieczce ciepła. Nieco inaczej wygląda ta sprawa w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 8oC, ale mniejszej niż 16oC. Mogą to być garaże, pomieszczenia techniczne, domki gospodarcze. Podłoga na gruncie może być tam zdecydowanie zimniejsza i mieć współczynnik U nie większy niż 1,20 W/(m2.K). W pomieszczeniach nieogrzewanych, w których utrzymuje się temperatura mniejsza niż 8oC, podłoga na gruncie może mieć współczynnik U nie większy niż 1,5 W/(m2.K).

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Decoroom Miło jest chodzić po dobrze izolowanej i ciepłej podłodze

Ile wynosi współczynnik U dla podłogi na gruncie:

  • pomieszczenia o temperaturze ≥ 16oC - 0,30 W/(m2.K),
  • pomieszczenia o temperaturze ≥  8 i < 16oC - 1,20 W/(m2.K),
  • pomieszczenia o temperaturze < 8oC - 1,50 W/(m2.K).
Warto pamiętać

Podłoga na gruncie WT2021: izolacja obwodowa

W Warunkach technicznych jest również zapis, że w budynkach mieszkalnych i gospodarczych podłoga na gruncie w pomieszczeniu ogrzewanym powinna mieć izolację cieplną obwodową z materiału izolacyjnego w postaci warstwy o oporze cieplnym co najmniej 2,0 (m²·K)/W obliczonym zgodnie z normami PN-EN ISO 6946:2008, PN-EN ISO 13370:2008. Należy przez to rozumieć, że wzdłuż ścian fundamentowych powinna być wykonana izolacja krawędziowa (boczna), której efekt jest obliczany jako liniowy współczynnik przenikania ciepła i w zależności od rozwiązania może być uwzględniany w obliczeniach parametrów termoizolacyjnych podłogi na gruncie.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Typowe rozwiązanie podłogi na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych. Współczynnik U = 0,282 W/(m2.K)

Podłoga na gruncie WT2021: ile termoizolacji

Obliczając współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie, projektant musi uwzględnić materiały wszystkich jej warstw - a zatem podbudowę, płytę betonową, podkład podłogowy, parkiet lub płytki ceramiczne i oczywiście termoizolację - ich grubości oraz właściwości izolacyjne. Zawsze jest podana grubość i parametry zastosowanych materiałów.

Przeczytaj też:

Żeby spełnić wymogi termiczne dla pomieszczeń mieszkalnych, wystarczy ułożyć pod posadzką w typowej podłodze na gruncie około 10 cm styropianu o przeciętnych właściwościach izolacyjnych, np. współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,036-0,038 W/(m.K). W typowym garażu wystarczą nawet 2 cm przeciętnego styropianu. Jeśli w podbudowie zostanie wykorzystany materiał o lepszych właściwościach termicznych niż grunt, np. keramzyt, może powstać sytuacja, że podłoga na gruncie nie będzie wymagać dodatkowej termoizolacji w postaci płyt styropianowych.

W projektach gotowych zwykle podłoga na gruncie jest zdecydowanie cieplejsza niż jest zapisane w Warunkach technicznych. Nie warto dokonywać w tym zakresie zmian oszczędnościowych, ponieważ ciepła podłoga to duży komfort. Dobrze zaizolowana termicznie podłoga na gruncie powinna być wykonana zwłaszcza pod posadzkami ogrzewanymi.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Typowa podłoga na gruncie w garażu. Współczynnik U = 0,674 W/(m2.K)

Podłoga na gruncie WT2021: twarde płyty termoizolacyjne

Należy pamiętać, że do ocieplania podłogi na gruncie jest przeznaczony styropian o zwiększonej odporności na ściskanie. Materiał termoizolacyjny będzie musiał przenieść duże obciążenia i nie ulec zgnieceniu. W pomieszczeniach mieszkalnych przyjmuje się wytrzymałość na obciążenia do 150 kg/m2. W garażu obciążenia podłogi są 2 razy większe - 300 kg/m2. Obciążenia zmienne i punktowe pod samochodem mogą wynosić nawet 500 kg/m2. Dlatego do ocieplenia podłogi na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych jest przeznaczony twardy styropian oznaczony jako Dach/Podłoga, a w garażu - Parking) albo polistyren ekstrudowany XPS. Wytrzymałość materiału na ściskanie powinna wynosić odpowiednio 100 i 150-200 kPa.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Podłoga na gruncie w garażu ma współczynnik U = 0,265, a w pomieszczeniu mieszkalnym 0,196. Projekt MuratorC332a - Dom wśród drzew, autor arch. Witold Dominik

Podłogi na gruncie

Pytanie 1 z 15
Czy podłoga na gruncie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie