Podłączenie grzejnika od dołu - jak to zrobić

2018-12-28 10:21

Grzejnik dostarcza do pomieszczenia ciepło, lecz nie u wszystkich wzbudza ciepłe uczucia. Dlatego chętnie są kupowane grzejniki z podłączeniem od dołu, bo można je zainstalować w estetyczny, mało rzucający się w oczy sposób. Jak prawidłowo podłączyć grzejnik od dołu: poradnik.

Podłączenie grzejnika od dołu
Autor: Mariusz Bykowski Biały grzejnik na białej ścianie nie będzie się zbytnio wyróżniał, a gdy jeszcze wybierzemy taki z podłączeniem od dołu – w minimalnym stopniu wpłynie na estetykę aranżacji

W nowych domach w miarę możliwości wszystkie instalacje prowadzi się tak, by były jak najmniej widoczne – ukrywa w ścianach, podłodze, pod obudowami. Tak też prowadzi się rury centralnego ogrzewania – od źródła ciepła do grzejników. Grzejniki zawiesza się zwykle na ścianach pod oknami, czyli w najzimniejszych miejscach w pomieszczeniu. Tak umieszczone pracują z największą efektywnością – ogrzane przez grzejnik powietrze naturalnie unosi się ku górze i przemieszcza w kierunku przeciwległej ściany, a tam opada i dołem wraca w kierunku grzejnika.


Montaż grzejników: zasilenie i powrót 


W planowane miejsca montażu grzejników trzeba doprowadzić instalację grzewczą. Najczęściej w nowo budowanych domach od źródła ciepła (na przykład kotła) układa się równolegle dwa przewody – zasilający i powrotny – do rozdzielacza, a stamtąd do poszczególnych grzejników. Rury układa się w warstwach podłogi, jeszcze przed jej wykończeniem. Zostaną połączone z grzejnikiem od dołu. Można to zrobić na kilka sposobów i w zależności od tego podejście do grzejnika musi być odpowiednio wyprowadzone. Rury instalacji mogą wychodzić z podłogi pod grzejnikiem albo ze ściany za grzejnikiem. To ostatnie podłączenie jest nie tylko estetyczne, ale też zapewni możliwość wygodnego sprzątania podłogi pod grzejnikiem.
Można też podłączyć rury z boku grzejnika, ukrywając je w bruzdach ściennych, ale częściej spotyka się takie rozwiązanie w starszych instalacjach.


Przeczytaj także:

Grzejniki z podłączeniem od dołu


Grzejniki powinny być zasilane w taki sposób, jaki przewidział producent. Dlatego jeśli chcemy, aby grzejnik był podłączony od dołu, najlepiej wybierzmy taki, który jest fabrycznie do tego przystosowany. Standardowo grzejniki przeznaczone do zasilania od dołu mają wbudowane wkładki zaworowe, do których można dokupić głowice termostatyczne umożliwiające automatyczną regulację temperatury.

Zobacz także:

Zarówno wśród grzejników stalowych płytowych, jak i grzejników aluminiowych członowych znajdziemy modele z zasilaniem od dołu (stalowe płytowe będą oznaczone literą V, CV lub VK – zależnie od producenta). Grzejniki płytowe są oferowane w różnych wariantach różniących się wysokością i szerokością. W przypadku aluminiowych możemy kupić grzejnik składający się z 10 członów albo pojedyncze człony wraz z elementem bocznym (do wyboru prawym bądź lewym) przystosowanym do zasilania od dołu. Są też takie grzejniki (stalowe płytowe), w których podłączenie znajduje się w osi grzejnika.


Podłączenie grzejnika od dołu
Autor: Mariusz Bykowski Prace montażowe ułatwia zestaw przyłączeniowy. Czasami jest w komplecie z grzejnikiem, a gdy go nie ma - można go dokupić

Połączenie z instalacją grzejnika zasilanego od dołu

Do połączenia takiego grzejnika z instalacją najwygodniej posłużyć się zestawem przyłączeniowym. Składa się on z dwóch zespolonych ze sobą zaworów, które montuje się z jednej strony do instalacji centralnego ogrzewania, a z drugiej – do króćców przyłączeniowych w grzejniku. Umożliwia odcięcie grzejnika i jego demontaż bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji, ale przede wszystkim zapewnia estetyczny wygląd podłączenia. Rozstaw zaworów to standardowo 50 mm i trzeba dopilnować, aby taki sam rozstaw miały rury zasilająca i powrotna doprowadzone w miejsce montażu grzejnika.

W zależności od tego, w jaki sposób rury będą doprowadzone do grzejnika – z dołu czy ze ściany za grzejnikiem – do wyboru są zestawy przyłączeniowe odpowiednio: proste lub kątowe.
 Czasami zestaw przyłączeniowy jest w komplecie z grzejnikiem, a gdy go nie ma – trzeba go dokupić. Zwróćmy uwagę na to, by pasował zarówno do systemu rur, jakie są ułożone w naszym domu, jak i wybranego przez nas modelu grzejnika. Niektóre systemy rur do centralnego ogrzewania mają zaciski o nietypowych gwintach i wtedy może być konieczne dokupienie i zamontowanie tak zwanej przejściówki. Niestety nie będzie to wyglądało zbyt ładnie. 
Zamiast zestawu można też kupić osobne przyłącza grzejnikowe. Wtedy stosuje się plastikowe stopki mocujące rury zasilającą i powrotną, które przytwierdza się do ściany lub podłogi, co zapewnia ich odpowiedni rozstaw i ułatwia podłączenie do króćców w grzejniku.

W miejscu montażu grzejnika warto pozostawić rury ze sporym zapasem. Łatwiej będzie je przyciąć na odpowiednią długość niż potem je przedłużać (kształtki są dużo droższe niż rury, poza tym dodatkowe połączenie zrobione nad podłogą nie będzie wyglądało estetycznie).


Podłączenie grzejnika od dołu: instrukcja krok po kroku (galeria zdjęć)

Sonda
Co wybierasz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.