Płyty ażurowe z betonu na podjazd, ścieżki i skarpy: przewagi nad brukiem, wzory i wymiary

2019-05-08 13:08

Nawierzchnie przed domem i w ogrodzie najczęściej układa się z kostek brukowych albo płyt wykonanych z betonu lub kamienia naturalnego. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu płyt ażurowych. Są one wykonywane z betonu, mają różnorodne wzory i są łatwe do układania.

Płyty ażurowe
Autor: Roko Ogrodzenia Płyty ażurowe można uzupełnić piaskiem i obsiać trawą, więc powstanie jednocześnie zielona i mocna nawierzchnia

Wśród ogromnej ilości elementów przeznaczonych do wykonywania nawierzchni warto zwrócić uwagę na płyty ażurowe. Mają one atrakcyjne wzory, więc powierzchnie nimi wyłożone mogą wyglądać dekoracyjnie. Co ważne, nie zajmują one 100% wyłożonej przestrzeni, więc tworzą powierzchnie biologicznie czynne, w których następuje naturalny obieg wody i mogą rosnąć rośliny. Płyty ażurowe są grube i mocne. Można z nich budować podjazdy i ścieżki w ogrodzie, a nawet umacniać nimi skarpy.

Płyty ażurowe z betonu: w zgodzie z naturą

Zaletą płyt ażurowych jest możliwość ich wypełnienia ziemią uprawną i obsiania powierzchni w otworach trawą albo innymi roślinami zadarniającymi, np. karmnikiem ościstym. Podjazd lub ścieżki będą zielone, a czasem mogą być nawet kwitnące. To rozwiązanie estetyczne i ekologiczne. Możne je zastosować na małych działkach oraz tam, gdzie jest wymagane zachowanie dużej procentowo powierzchni biologicznie czynnej. Płyty ażurowe można też wykorzystać do umocnienia skarpy. Obsadzone roślinami skalniakowymi albo płożącymi, zwisającymi stworzą trwałą podporę gruntu i niezwykłą dekorację.

Drugim materiałem do wypełnienia płyt ażurowych może być drobne kruszywo – żwiry, grysy, otoczaki. W obu przypadkach tak wykończoną nawierzchnię można łatwo skomponować z pozostałą częścią ogrodu. Przejście będzie płynne, czasem może być wręcz niezauważalne.

Płyty ażurowe
Autor: Libet Podjazd wykonany z płyt Stream Line został wysypany grysem

Płyty ażurowe: zalety i wady

Nawierzchnie wykonane z płyt ażurowych mają bardzo dużo zalet, a mało wad.

Zalety:

  • łatwe i szybkie do ułożenia,
  • estetyczne rozwiązanie,
  • obsiane trawą wyglądają naturalnie,
  • dobrze komponują się z ogrodem,
  • mogą być obsypane kruszywem,
  • powierzchnia biologicznie czynna,
  • zatrzymują wodę na miejscu, bo wsiąka w grunt,
  • łatwe do utrzymania w czystości,
  • można je kosić,
  • powierzchnia dobrze przyczepna dla kół pojazdu,
  • można zrobić tylko pasy pod koła pojazdu,
  • można nie robić podbudowy,
  • na podmokłe lub nierówne tereny,
  • nie trzeba robić dodatkowych odwodnień.

Wady:

  • kłopotliwe chodzenie w butach na obcasie,
  • kłopotliwe do chodzenia dla osób starszych, z laską,
  • niekomfortowe chodzenie po deszczu.

Płyty ażurowe: woda wsiąka w grunt

Zaletą płyt ażurowych jest bezpośrednie odprowadzanie wody opadowej do gruntu. Nie ma konieczności wykonywania na przykład odpływów liniowych na spadzistych wjazdach do garażu. Ażurowa nawierzchnia sprawdzi się również na działkach o podmokłym gruncie.

Płyty ażurowe
Autor: Bart-Bet Płyty ażurowe pozwalają na tworzenie utwardzonych nawierzchni, przez które woda będzie spływać w głąb gruntu

Płyty ażurowe: wystarczy kosić i zamiatać

Jako plus, zwłaszcza w porównaniu z nawierzchniami brukowanymi, można policzyć łatwe utrzymanie w czystości nawierzchni z płyt ażurowych. Jeśli jest ona obsiana roślinami, wystarczy ją regularnie kosić tak jak trawnik, a jeśli jest wysypana żwirem, jakakolwiek roślina rzadko na nim wyrośnie.

Przeczytaj też:

W porównaniu z roślinami szybko porastającymi szczeliny między kostkami lub płytami, które stale trzeba usuwać, jest to niewielki wysiłek. Trawę i mech na bruku trzeba wyrywać ręcznie lub stosując środki chemiczne. Pierwsze jest pracochłonne, drugie - nie wpływa pozytywnie na środowisko. Jesienią po ustaniu wegetacji ażurową nawierzchnię trzeba dobrze zamieść przed zimą.

Płyty ażurowe
Autor: Kamal Jednym z najpopularniejszych modeli płyt ażurowych są te o otworach w kształcie rombu

Nawierzchnia z płyt ażurowych: jak układać

Wykonanie nawierzchni z płyt ażurowych może być znacznie prostsze i tańsze niż z kostek brukowych, ponieważ często nie wymaga to robienia kilkuwarstwowej podbudowy z kruszywa. Jeśli grunt na działce jest nośny i odpowiednio twardy, wystarczy go porządnie wyrównać i w razie potrzeby ubić. Pod płytami można zrobić tylko podsypkę z kilku centymetrów piasku. W takim rozwiązaniu trzeba wykorzystać płyty o większych wymiarach. Producenci oferują jednak również mniejsze elementy, często o charakterze bardziej dekoracyjnym, przeznaczone raczej na ścieżki. Jeśli chcielibyśmy zrobić z nich podjazd, trzeba to skonsultować z producentem i w razie potrzeby wykonać podbudowę zgodnie z jego zaleceniami. Podbudowa będzie konieczna również na słabszych gruntach oraz na podjazd dla cięższych pojazdów.

Płyty ażurowe
Autor: Polbruk Płyta ażuowa Polbruk Greengo, wymiary 40 x 40 cm, grubość 8 cm. Cena 6,50 zl/szt.

Płyty ażurowe: bogate wzornictwo

Elementy na nawierzchnie kiedyś kojarzyły się z surowymi szarymi blokami niezbyt ładnego i niezbyt równego betonu. Teraz to już przeszłość. Obok najprostszych prostokątnych płyt ażurowych o wzorze kwadratowym, okrągłym, owalnym lub romboidalnym znajdziemy też płyty ażurowe dekoracyjne, mające kształt rombu, sześciokąta, plastra miodu, krętych linii naśladujących strumień wody.

Przeczytaj też:

Producenci oferują również krawężniki lub płyty brzegowe, którymi można wykończyć nawierzchnię. Płyty ażurowe są dostępne w kolorze szarym, granatowym, antracytowym, brązowym, a nawet czerwonym.

Płyty ażurowe
Autor: Libet Płyty Libet Stream Line naśladują kręte linie strumienia wody.Wymiary 54,7 x 32,7, grubość 10 cm. Cena 12,50 zl/szt.

Płyty ażurowe na podjazd: mocny beton

Ponieważ większość płyt ażurowych jest produkowana z przeznaczeniem na podjazdy, są one wykonywane z mocnego betonu klasy C35/45 wibroprasowanego, czasem z dodatkowym zbrojeniem drutem stalowym o średnicy 6-8 mm. Niektórzy producenci prefabrykatów z betonu architektonicznego również mają w ofercie płyty ażurowe, ale ładnie wykończone, o charakterze dekoracyjnym.

Wielkie wymiary sprzyjają szybkiemu wykonywaniu nawierzchni. Płyty ażurowe mają formaty 100 x 80, 100 x 75, 100 x 60, 90 x 60, 60 x 40 cm. Ich grubość wynosi 8, 10 lub 12 cm.

Płyty ażurowe
Autor: Modern Line Płyty ażurowe ecoHoney są produkowane z betonu architektonicznego
Warto wiedzieć

Płyty ażurowe na skarpie

Płyty ażurowe wykorzystuje się też do umacniania skarp, choć są one bardzo mocne i wytrzymałe. Warto wiedzieć, że też płyty, np. typu yomb, przeznaczone tylko do tego celu. Nie powinno się ich stosować na podjazdach, bo nie mają one stalowych wzmocnień użytkowych. Chyba że tylko do użytku czasowego. Mają one obniżoną wytrzymałość na ściskanie i zbytnio obciążane mogą popękać.

Płyty ażurowe
Autor: Leier Skarpa w ogrodzie umocniona płytami ażurowymi i obsadzona roślinami stała się bardzo atrakcyjnym miejscem
Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie