Płyta OSB: rodzaje, wymiary, cena. Zastosowanie płyt OSB

2018-07-03 15:31
Płyty OSB na podłogę
Autor: Piotr Mastalerz W domu poddanym gruntownemu remontowi i przebudowie olejowane płyty OSB zostały ułożone na podłodze. Projekt przebudowy: Damian Kałdonek

Płyty OSB dostępne ą w różnych rozmiarach i grubościach. Prezentujemy rodzaje płyt OSB i ich zastosowanie. Sprawdź, od czego zależy cena płyty OSB. I jaką budowlana płyta OSB będzie najlepsza na podłogę, a jaka na ścianę.

Płyta drewnopodobna OSB została pomyślana jako materiał konstrukcyjny i podkładowy. Można ją wykorzystać jako poszycie dachu, suchy podkład pod podłogę, poszycie ścian, zwłaszcza szkieletowych albo działowych, i sufitu. Płyta OSB jest wykorzystywana do wykonywania wszelkiego rodzaju zabudów w kuchni, łazience, czy przedpokoju. Można z niej zrobić także konstrukcję stopni schodów.

Wykończenie płyty OSB

Niemal zawsze płyta OSB wymaga wykończenia. Na podkładzie podłogowym z płyt OSB można położyć dowolnego rodzaju posadzkę, oprócz cienkowarstwowych wykładzin. Na ścianach lub suficie okładzinę z płyt OSB można wykończyć płytkami ceramicznymi bądź panelami ściennymi dekoracyjnymi z drewna lub innego tworzywa. Płytę OSB można pomalować farbą kryjącą, ale pozostanie widoczna jej struktura. Można ją także wytapetować - materiałem wzmocnionym włóknem szklanym. Są architekci wnętrz, którzy dostrzegają walory dekoracyjne płyty OSB. W ich projektach polakierowana lub zaolejowana płyta OSB stanowi główny element wykończeniowy lub dekoracyjny. Może być podłogą, okładziną ścian, czy frontem meblowym.

Płyta OSB na ścianę we wnętrzu
Autor: Marcin Czechowicz Producenci używają coraz lepszych (zawierających mniej formaldehydu) lepiszczy do produkcji płyt OSB, więc z materiału konstrukcyjnego staje się ona dekoracyjnym.

Płyta OSB – co to jest?

To płyta wiórowa zbudowana ze sprasowanych w wysokiej temperaturze i ciśnieniu wielkich wiórów drzewnych (sosnowych). Płatki drewna o długości 10-14 cm i grubości około 0,6 mm są zespolone żywicą melaminowo-uretanową o zminimalizowanej zawartości formaldehydu. Płyta OSB ma wióry o określonym układzie (Oriented Strand Board), stąd jej nazwa. Płyta składa się z trzech warstw. Dwie zewnętrzne mają wióry ułożone równolegle do dłuższej krawędzi płyty. W wewnętrznej wióry są ułożone prostopadle do tej krawędzi. Dzięki takiej budowie płyta OSB  jest mocniejsza i sztywniejsza wzdłuż osi głównej. Powierzchnia płyt jest lekko porowata, krawędzie – proste lub frezowane na pióro i wpust.

Płyta OSB wymiary

Płyty OSB mają:

  • grubość 6-30 cm,
  • szerokość 125-207 cm,
  • długość 244-280 cm.

Najpopularniejsza na rynku jest płyta OSB o powierzchni 3,125 m2, czyli 125 x 250 cm. Płyta OSB waży mniej więcej 700 kg/m3.

Płyta OSB 3 Kronospan
Autor: materiały prasowe Kronospan W marketach budowlanych najczęściej jest dostępna płyta OSB 3 o grubości 12 mm z prostymi krawędziami.

Płyta OSB 2, 3, 4: właściwości płyt

Wytrzymałość mechaniczna płyty OSB na zginanie wzdłuż osi głównej jest podobna jak innych wiórowych płyt budowlanych, np. MFP, Durelis czy Extra WR, i wynosi 18-22 MPa. Jednak wytrzymałość na zginanie poprzeczne jest znacznie niższa (7-11 MPa). Płyty OSB 3 są odporne na wilgoć, ale długie zamoczenie w wodzie spowoduje spęcznienie krawędzi. Ich klasyfikacja ogniowa to D-s1, d0, co oznacza, że są palne. 

W ofercie producentów można znaleźć kilka płyt OSB o różnych parametrach: od OSB 2 do OSB 4, które różnią się nieco wielkością wiórów i gęstością, a także zastosowanym spoiwem. OSB 2 ma gorsze parametry wilgotnościowe, OSB 4 jest mocniejsza i może być stosowana w środowisku o podwyższonej wilgotności. Jednak  na rynku w marketach i składach budowlanych znajdziemy zwykle płytę pośrednią - OSB 3 – czyli płytę konstrukcyjną do stosowania w środowisku wilgotnym.

Płyta OSB 3 Airstop
Autor: materiały prasowe Kronospan Płyta OSB Airstop ma powłokę fenolową, która uszczelnia jej powierzchnię .

Płyty OSB 3 specjalnego przeznaczenia: Airstop i Firestop 

Na rynku jest też płyta OSB Airstop, czyli płyta OSB 3 pokryta folią fenolową. Takie wykończenie zmniejsza różnice w niejednorodności płyt, dając lepszą szczelność i odporność na opary. Płyty Airstop zostały opracowane jako poszycie ścian z myślą o budownictwie pasywnym, w którym są wyższe wymagania dotyczące szczelności zewnętrznej powłoki budynku. Płyta OSB 3 Firestop ma ognioodporne wykończenie Pirotite po jednej lub obu stronach. Powłoka Pyrotite to warstwa zawietająca tlenek magnezu wzmocniona siatką z włókna szklanego. Ognioodporna płyta OSB ma klasę B-s1, d0 reakcji na ogień, co oznacza, że nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia oraz nie powoduje płonących kropli.

Sprawdź też:

Płyta OSB Firestop
Autor: materiały prasowe Kronospan Płyta OSB Firestop ma powłokę ogniochroną, dzięki czemu materiał ten staje się nierozprzestrzeniającym ognia.

Montaż płyt OSB

Montaż płyt OSB jest niezwykle prosty. Tnie się je piłą elektryczną, mocuje wkrętami do drewna albo gwoździami spiralnymi. Wkręty mogą być umieszczone nie bliżej niż 1 cm od brzegu płyty. Płyty OSB układane na przykład na równej wylewce można przykleić do podłoża klejem montażowym do drewna. Jako podkonstrukcję płyty układa się na mijankę, łączy na pióro-wpust, a gdy krawędzie są proste – na styk, ale z niewielką (3 mm) szczeliną dylatacyjną, której się nie wypełnia.

Sprawdź też:

Płyta wiórówa OSB ściany szkieletowe
Autor: materiały prasowe Kronopol Płyta wiórówa OSB jest powszechnie wykorzystywana jako poszycie ścian szkieletowych. Konstrukcję z płyt najczęściej pokrywa się okładziną ceramiczną lub drewnianą.

Płyta OSB cena

Najpopularniejsza płyta konstrukcyjna OSB wykończeniowa o grubości 12 mm z prostymi krawędziami kosztuje około 20 zł/m2. Taka sama płyta OSB, ale z krawędziami frezowanymi na pióro i wpust ma cenę mniej więcej 30 zł/m2. Płyta OSB o grubości 8 mm kosztuje mniej więcej 15 zł/m2, a 22 mm – około 35 zł/m2. W marketach budowlanych można kupić też tak zwane formatki, czyli płyty OSB produkowane na określony wymiar, np. 60 x 60 cm, 60 x 90 cm, które służą do wykonywania zwłaszcza zabudów meblowych.

Nie przegap!

Przeczytaj nasze vademecum dotyczące płyt gipsowo-kartonowych:

  1. Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych >>>
  2. Montaż płyt gipsowo-kartonowych >>>
  3. Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych >>>
  4. Jak uniknąć pęknieć na połączeniu płyt gipsowo-kartonowych z murem >>>
  5. Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych >>>
  6. Kołki do płyt g-k: co można powiesić na ścianie >>>
  7. Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych >>>
Płyty wiórowe OSB do łazienki
Autor: Piotr Mastalerz Płyty wiórowe OSB można stosować jako element konstrukcyjny wszelkiego rodzaju zabudów. W tej łazience wanna została obudowana płytą OSB. Jest ona i konstrukcją, i dekoracją.
mgr inż. Janusz Lipok (Misoni Trade House sp. z o.o.)

Płyta OSB na balkon

W czasie remontu domu powstał balkon, ale nie wiem z jakich materiałów wykonać jego podłoże. Wylewka betonowa nie wchodzi w grę. Czy pod glazurę na zewnątrz można zastosować płytę OSB?

Płytę OSB pod płytki mrozoodporne, terakotę czy glazurę stosować można z zastosowaniem dodatkowo siatki mocowanej na płycie w warstwie kleju (płyta OSB jest gładka i śliska oraz wykazuje niskie utrzymanie kleju na swojej powierzchni stąd potrzeba zastosowania specjalnej siatki mocowanej do płyty). Problem nie polega czy można tylko, jakie są zagrożenia i trwałość takiego rozwiązania w przypadku wykonania go na zewnątrz budynku. I tutaj mam pewne obiekcje:

Płyta OSB o grubości 22 mm, jeżeli jest położona na podłodze i będziemy po niej chodzić powinna nieć wykonane podparcia od spodu, co 40 cm, a więc bardzo gęsto. Brak takiego podparcia spowoduje nadmierne uginanie płyty, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do jej pęknięcia. W przypadku uginania się płyty klej popęka a płytki odkleją się od płyty i odpadną.
Można próbować kupić podwójnie grubą płytę OSB sklejaną (klejem wodoodpornym) składającą się z dwóch płyt gr. 22 mm = 44 mm łączna grubość takiej płyty. Podpory pod taką płytą mogą być maksymalnie, co 60 cm.

Działanie mrozu i zamarzającej wody pomimo zastosowania kleju mrozoodpornego do przylepienia płytek może być w tym układzie niewystarczające, a woda dostająca się w pęknięcia kleju po zamarznięciu (płyta OSB nadal się ugina a klej pracuje) z czasem doprowadzi do odklejenia się płytek. Zwyczajowo na podłogi balkonów stosuje się deski werandowe dobrze zaimpregnowane. Teraz mamy do dyspozycji duży wybór desek począwszy od gatunków krajowych przez drewno egzotyczne o dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne. I radziłbym zastosować deski z niedużą przerwą miedzy nimi dla odprowadzenia wody, jako podłogę na balkonie. Wybór tego jak wykonacie podłogę należy do Państwa. Moim zadaniem jest doradzać a nie odradzać. Dobry elastyczny klej mrozoodporny może być tutaj jakimś lekarstwem na moje wątpliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają