Płoty akustyczne: budowa, stopień ochrony przed hałasem. Wybieramy ekrany dźwiękochłonne

2019-08-13 12:33

Jeśli twój dom stoi w okolicy narażonej na stałe oddziaływanie hałasu, warto ogrodzić go płotem akustycznym.

Płoty akustyczne
Autor: Akte Hałas może być bardzo dokuczliwy dla mieszkańców domów i użytkowników ogrodów . W razie potrzeby można ogrodzić działkę płotem akustycznym

Każdy chce jeździć samochodem i korzystać z innych zdobyczy cywilizacji. Konsekwencją urbanizacji, uprzemysłowienia i w ogóle rozwoju technologicznego jest wszechobecny hałas. Jednak nadmiar dźwięków miejskich albo drogowych może przyczynić się do zmniejszenia komfortu mieszkańców domów. Śniadanie na tarasie lub w ogrodzie będzie znacznie przyjemniejsze, gdy zza płotu nie będzie dobiegał jednostajny szum samochodów. Żeby poprawić warunki na działce, można wokół niej zbudować płot z paneli o podwyższonych właściwościach akustycznych.

Płoty akustyczne
Autor: Rew-Ton Płot akustyczny może być samoistnym ogrodzeniem albo stanowić nakładkę na istniejące
Warto wiedzieć

Poziom hałasu a komfort akustyczny

Odgłos samochodu lub motocykla to 80-90 dB. Na takim poziomie utrzymuje się hałas wzdłuż biegu drogi szybkiego ruchu lub autostrady w ciągu dnia. Nocą zasięg oddziaływania tak wielkiego hałasu jest mniejszy. Badania poziomu hałasu wzdłuż autostrady A4 nieopodal Krakowa wykazały, że w odległości 400 m od drogi (oddzielonej od zabudowy pasem lasu) poziom hałasu wynosił w ciągu dnia 60-65 dB, a w nocy 50-55 dB. Wartości te znacznie przekraczają te opisujące lokalizację uznawaną za komfortową akustycznie. Zgodnie z wymogami ochrony środowiska za komfortowe akustycznie można uznać miejsce, w którym poziom hałasu w ciągu dnia nie przekracza 50 dB, a nocą - 40 dB.

Płoty akustyczne: działanie

Ogrodzenie dźwiękochłonne, czyli zbudowane z materiałów pochłaniających i odbijających fale drgań akustycznych może sprawić, że na swojej działce będziemy w mniejszym stopniu odbierać bodźce dźwiękowe dobiegające z okolicy. Na rysunku przedstawiono mechanizm działania płotu akustycznego. Fale dźwiękowe, spotykając na swojej drodze przegrodę akustyczną, ulegają częściowo odbiciu, pochłonięciu i ugięciu. Dzięki temu za płotem powstaje strefa cienia akustycznego, czyli obszar, w którym hałas jest w mniejszym stopniu odczuwany.

Płoty akustyczne
Autor: Akte Zasada działania płotu akustycznego

Wskaźniki działania akustycznego

Wybierając płot akustyczny, warto sprawdzić, jaką izolacyjność akustyczną on wykazuje, czyli ile hałasu mniej może przedostać się przez płot. Drugą badaną wartością, jest współczynnik pochłaniania dźwięku, który wskazuje, ile energii akustycznej zostanie pochłonięte, a ile odbite w kierunku jego źródła.

Przeczytaj też:

Płoty akustyczne
Autor: Royal Europa Płot z paneli akustycznych z wełną mineralną wykończony panelem dekoracyjnym na górze

Panele akustyczne: z wełną mineralną

Jednym z najlepszych izolatorów akustycznych jest wełna mineralna. Składa się z milionów cienkich włókienek szklanych lub skalnych oddzielonych powietrzem. Taka struktura sprawia, że materiał ten doskonale pochłania drgania fal akustycznych. Wełna mineralna ma najwyższy wśród materiałów budowlanych współczynnik pochłaniania dźwięku.

Panele płotów akustycznych są zbudowane z perforowanych profili z PCW, między którymi umieszcza się warstwę wełny mineralnej. Panele mocuje się, wsuwając od góry w prowadnice stanowiące jednocześnie słupki ogrodzeniowe. Przez otwory w panelach fale akustyczne docierają do wełny mineralnej, która je pochłania. Panele z wełną mineralną mogą pochłaniać 25 dB. Koszt pojedynczego przęsła o wymiarach 180 x 213 cm wynosi 1500-1850 zł zależnie od koloru i wykończenia. Do tego trzeba dokupić słupki w cenie 150-200 zł/szt.

Płoty akustyczne
Autor: Akte Budowa paneli akustycznych z wełną mineralną

Płoty akustyczne: z tworzywa sztucznego

Ogrodzenie ograniczające przenikanie dźwięków może być wykonane z paneli komorowych z poliwęglanu. Panel w środku jest podzielony pionowymi przegrodami, tworząc komory wypełnione powietrzem, które pełnią funkcję izolacyjną. Grubość panelu może wynosić 4-5,5 cm. Tak panel może obniżyć przenikanie dźwięków o 18 dB. Ponieważ takie ogrodzenie jest mniej skuteczne od rozwiązań z wełną mineralną, w razie potrzeby można zbudować ogrodzenie, układając podwójną warstwę paneli akustycznych.

Przeczytaj też:

Płoty akustyczne
Autor: Plastics Group Panele z poliwęglanu komorowego

Nakładki z tworzywa sztucznego

Ogrodzenie z paneli akustycznych z poliwęglanu mające poprawić warunki akustyczne na działce, można zastosować, gdy działka jest już ogrodzona. Ustawione po wewnętrznej stronie posesji przezroczyste panele w metalowych ramach mogą stanowić tło dla ogrodzenia ażurowego. Panele mocuje się wkrętami, śrubami albo kotwami do istniejącej konstrukcji.

Płoty akustyczne
Autor: Rew-Ton Panele z poliwęglanu komorowego zastosowano jako dodatkową warstwę ogrodzenia mającą za zadanie poprawić warunki akustyczne na działce
Warto wiedzieć

Skuteczność płotu akustycznego

Żeby płot akustyczny był skuteczny powinien być dość wysoki, im wyższy tym lepiej. Oczywiście przy domach jednorodzinnych trzeba znaleźć środek między estetyką i efektywnością akustyczną przegrody. Bardzo ważna jest również jego grubość, bo wraz z jej wzrostem wzrasta też wskaźnik pochłaniania dźwięku. Wielu producentów oferuje płoty w kilku wymiarach wysokości i grubości. Jeśli na działce przeznaczonej do ogrodzenia hałas jest naprawdę dokuczliwy, nie warto na tym oszczędzać.

Płoty akustyczne
Autor: Rew-Ton Płot akustyczny, żeby był skuteczny, powinien być wysoki i gruby

Płoty akustyczne: rozwiązania poprawiające estetykę

Płoty akustyczne powinny pełnić też funkcję dekoracyjną. Panele można kupić w kilku kolorach. Dodatkowo na konstrukcjach wypełnionych wełną mineralną stosuje się nakładki tworzące wzór cegły. Panele z poliwęglanu są sprzedawane w wersji z metalową kratownicą, która może posłużyć jako stelaż dla roślin wspinających się po ogrodzeniu.

Płoty akustyczne
Autor: Rew-Ton Ogrodzenie akustyczne można osłonić kratownicą, po której będą się piąć rośliny

Płoty akustyczne: montaż

Takie ogrodzenie powinno być trwałe i stabilne, dlatego wymaga solidnego umocowania w gruncie. Słupki mocuje się w stopach fundamentowych zagłębionych w gruncie na co najmniej 80-100 cm. Na dole ogrodzenia może być wykonana podmurówka z betonu lub cegieł klinkierowych. Panele akustyczne z tworzywa sztucznego są odporne na czynniki atmosferyczne, więc można je mocować tak, że będą w kontakcie bezpośrednio z gruntem. Płot akustyczny powinien być maksymalnie szczelny. Wszelkie szczeliny stanowią wolną drogę dla dźwięków.

Płoty akustyczne
Autor: Akte Płot akustyczny montuje się z paneli o właściwościach izolacyjnych umieszczonych między słupkami
Sonda
Jaki hałas najbardziej denerwuje Cię w mieszkaniu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie