Łosie rogi - kwiat doniczkowy. Pielęgnacja, rozmnażanie i podlewanie. Czy kwiat łosie rogi kwitnie?

2024-02-11 8:55

Łosie rogi, czyli platycerium (płaskla), to jedna z najciekawszych paproci. Najefektowniej prezentuje się w wiszących pojemnikach. Jak uprawiać łosie rogi w domu? Jak pielęgnować? Jak często podlewać łosie rogi? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Paproć łosie rogi - jak wygląda?
  2. Łosie rogi - skąd nazwa?
  3. Platycerium gatunki
  4. Jak pielęgnować łosie rogi?
  5. Czy kwiat łosie rogi kwitnie?
  6. Jak rozmnażać łosie rogi?
  7. Jak podlewać łosie rogi?

Paproć łosie rogi - jak wygląda?

Łosie rogi rosną powoli. Roślina wytwarza dwa rodzaje liści:

  • dolne liście są płone, ich kolor zielony mieni się delikatnie ze srebrem, są płatowate, ułożone dachówkowato, wyrastają ze środka rośliny i rozkładają się na wszystkie strony, tworzą rodzaj podstawy dla drugiego rodzaju liści,
  • długich, wciętych liści asymilacyjnych, na których znajdują się skupienia zarodni z zarodnikami.

Platycerium dorasta do 25–30 cm wysokości, a zwisające liście osiągają 50–60 cm długości.

Łosie rogi - skąd nazwa?

Łacińska nazwa płaskli Platycerium – pochodzi od greckich słów: platys – szeroki i keras – róg.

Liście płone przyciągają uwagę swoim kształtem, przypominającym rogi łosia - stąd popularna nazwa rośliny: “łosie rogi”.

Poznaj najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

Platycerium gatunki

Rodzaj Platycerium sp. zawiera kilkanaście gatunków, z czego w uprawie doniczkowej najpopularniejszy jest Platycerium alcicorne – epifit, który znakomicie nadaje się do domowej uprawy w wiszącym pojemniku. Dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory, ale można go też posadzić w zwykłej doniczce. Łosie rogi znakomicie nadają się do ogrodów zimowych.

Jak pielęgnować łosie rogi?

Platycerium to roślina łatwa w uprawie – jest tolerancyjna, lubi jasne, dobrze oświetlone stanowiska, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Toleruje miejsca półcieniste.

Warto zraszać całą roślinę wodą 1–2 razy w tygodniu. Nie wolno jej nabłyszczać! Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze.

Płaskla lubi ciepło – optymalna temperatura uprawy wynosi około 25 st.C, zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10 st.C. Stare liście zamierają i usychają – nie usuwa się ich, odpadną same.

Platycerium nawozi się latem, co 2 tygodnie, stosując niewielkie dawki nawozów (najlepiej płynnych).

Czy kwiat łosie rogi kwitnie?

U podstawy starszych zielonych pędów, wyrastają młodsze żółte. Na końcach młodych pędów roślina tworzy małe kwiatostany. Pora zakwitania to czas letni.

Jak rozmnażać łosie rogi?

Roślinę można rozmnażać oddzielając małe rośliny, które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy – taki odrost musi mieć własne korzenie, aby mógł funkcjonować samodzielnie. Roślinę można też rozmnażać przez podział rozrośniętych okazów.

Jak podlewać łosie rogi?

Podlewać łosie rogi najlepiej raz w tygodniu, zimą rzadziej. Między podlewaniami podłoże w doniczce powinno przeschnąć, ale nie wyschnąć całkowicie. Najlepiej nawadniać przez zanurzenie pojemnika z rośliną w misce z wodą na 15–30 minut.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają