Piątak lancetowaty (pentas) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-07-17 10:06

Piątak lancetowaty (pentas) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Do niedawna mało znany piątak lancetowaty (łac. Pentas lanceolata) zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. W naturalnym środowisku jest niedużym, wieloletnim krzewem, osiągającym około 1 m wysokości, ale w uprawie rzadko przekracza 30-50 cm wysokości.
Jego największą ozdobą są duże, kopulaste, półokrągłe kwiatostany, złożone z mnóstwa małych, pięciopłatkowych, gwiazdkowatych kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być czerwone, amarantowe, jasnoróżowe, lawendowe lub białe. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów od czerwca aż do późnej jesieni i wspaniale kontrastują z zielenią dużych, szeroko lancetowatych, lekko owłosionych, silnie unerwionych i ząbkowanych na brzegach liści.

Kwiaty balkonowe dla koneserów. Ciekawe rośliny balkonowe obficie kwitnące >>>

Piątak lancetowaty - zastosowanie rośliny

Kwitnący piątak wygląda bardzo atrakcyjnie, dlatego z powodzeniem może konkurować nawet z popularnymi pelargoniami. Podobnie jak one ma duże, barwne kwiatostany, które pojawiają się na pędach przez całe lato. Doskonale nadaje się też do uprawy w pojemnikach, dlatego może być wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów. Może też zdobić ogrodowe rabaty.

Ze względu na ładny pokrój, duże liście i oryginalne, barwne kwiaty, piątak lancetowaty najlepiej prezentuje się jako soliter, ale dobrze wygląda także w jednogatunkowych grupach. Nadaje się również do tworzenia kompozycji z innymi roślinami.
W doniczce efektownie prezentuje się w zestawieniu z barwnymi odmianami bluszczu, dąbrówką rozłogową (np. odmianą 'Atropurpurea'), wilcem ziemniaczanym oraz karłowymi odmianami kocanki włochatej (np. 'Golden Leaved') i trzmieliny Fortune’a (np. 'Silver Carpet').

Kocanki – jakie gatunki uprawiać w ogrodzie? Uprawa i zastosowanie kocanek >>>

W ogrodzie może być sadzony w pojemnikach ustawianych na trawniku lub tworzyć na rabacie ciekawe kompozycje z petuniami, celozją pierzastą, heliotropem, angelonią i ozdobnymi trawami. Sprawdza się także jako obwódka ścieżki lub trawnika.

Piątaki lancetowate znakomicie prezentują się również w oranżerii lub ogrodzie zimowym, gdyż w warunkach szklarniowych czują się znakomicie.

Warunki uprawy piątaka lancetowatego

Niestety, mimo całej swojej urody piątak lancetowaty nie jest łatwy w uprawie. Należy do grona gatunków egzotycznych, pochodzących z tropikalnych rejonów świata (południowa Afryka), dlatego chcąc w pełni cieszyć się jego urodą, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki.

  • Jeśli przez całe lato ma obficie kwitnąć i zachować ładny, gęsty, zwarty pokrój, musi mieć przede wszystkim zapewnione słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko - w miejscu ocienionym lub nawet półcienistym jego pędy zaczynają się wyciągać, a kwitnienie słabnie.
  • Roślina musi być też systematycznie, lecz umiarkowanie podlewana (ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra), gdyż tak samo źle znosi suszę jak i zalanie.
  • Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje też żyznego, próchniczego podłoża o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, gdyż kwaśnej ziemi nie toleruje.

  • W sezonie wegetacyjnym oczekuje też systematycznego zasilania wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących (powinny zawierać wapń), gdyż ze względu na obfite kwitnienie, szybko wyczerpuje z podłoża składniki odżywcze.

Piątak lancetowaty - przechowywanie

Decydując się na uprawę piątaka musimy też pamiętać, że roślina pochodzi z tropików i jest wybitnie ciepłolubna, dlatego zimy na zewnątrz w naszym klimacie nie przetrwa (już temperatury poniżej 5°C mogą być dla niego zabójcze). Można wprawdzie spróbować przechować go do następnego roku w chłodnym, widnym pomieszczeniu (o temperaturze 10-15°C), ale nie zawsze się to udaje, a jeśli nawet piątak doczeka wiosny, w kolejnym roku straci swój ładny, zwarty pokrój (miniaturowe egzemplarze oferowane wiosną w sprzedaży, często uzyskują swoją formę dzięki stosowanym przez hodowców środkom np. preparatom skarlającym), dlatego zwykle uprawiany jest jako roślina sezonowa.

Jeśli uda nam się przechować piątaka przez zimę, na przedwiośniu (w lutym-marcu), możemy pobrać z jego pędów sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić je w wilgotnym podłożu lub kupić wiosną młode sadzonki na targu bądź w centrum ogrodniczym.

Nie przegap:

Piątak lancetowaty
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Piątak to doskonała roślina balkonowa

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.