Pianobeton - gdzie i jak go stosować? Układanie pianobetonu krok po kroku

2022-04-06 13:44

Mówi się, że pianobeton to beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawiany jest wprost na budowę. Z pianobetonu można zrobić podkład podłogowy, który nie wymaga już dodatkowej izolacji termicznej. To jednak nie koniec możliwości pianobetonu. Poznaj też inne jego zastosowania.

Pianobeton
Autor: materiały prasowe CEMEX Pianobeton może być dowieziony z betoniarni na budowę lub wyprodukowany na miejscu. Wyspecjalizowana firma zajmie się też układaniem pianobetonu

Pianobeton nie jest materiałem stworzonym do celów konstrukcyjnych, ale za to świetnie sprawdza się w pracach wykończeniowych. Po pianobetonie można chodzić po upływie 24-72 godzin od jego ułożenia. Pełną wytrzymałośćosiąga po 28 dniach.

Co to jest pianobeton?

Pianobeton to jeden z wielu specjalnych typów betonu. Kiedyś pianobeton kojarzył się tylko z wielkim budownictwem, dziś coraz chętniej zamawiają go inwestorzy indywidualni. Powstaje przez dodanie piany technicznej do zaprawy uzyskanej z cementu portlandzkiego. W efekcie w betonowej masie pojawiają się zamknięte komórki. Dodatkowym składnikiem są drobne wypełniacze – piasek, popioły lotne lub pyły. Od rodzaju środka spieniającego zależy gęstość objętościowa pianobetonu. Przy zastosowaniu środków proteinowych (pochodzenia zwierzęcego) uzyskuje się gęstość do 1000 kg/m3, a żeby zapewnić gęstość powyżej tej wartości, potrzebne są syntetyczne środki spieniające. Pianobeton jest ponad trzykrotnie lżejszy od zwykłego betonu, ma bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, wysoką izolacyjność akustyczną, jest niepalny, odporny na wodę i mrozoodporny. Płynny pianobeton dowożony jest na budowę w betoniarce i podawany przy użyciu typowej pompy do betonu. Można go też wytworzyć na miejscu w specjalnej maszynie. Cena pianobetonu to mniej więcej 330-440 zł/m3. W to wliczony jest koszt robocizny. Koszt dojazdu pokrywa się oddzielnie, a wynosi on przeważnie około 3 zł/km.

Podkłady podłogowe z pianobetonu

W budownictwie jednorodzinnym pianobeton jest wykorzystywany głównie do robienia podkładów pod przyszłe posadzki, zwłaszcza w przypadku podłóg na gruncie, gdzie bardzo liczy się izolacyjność termiczna. Pianobeton zastępuje więc wełnę mineralną lub styropian, które przeważnie są układane na podłożu przed rozprowadzaniem tradycyjnego podkładu cementowego bądź anhydrytowego. Dzięki temu odpada jedna praca, a łączna grubość takiej podłogi jest mniejsza o grubość płyt styropianowych lub wełnianych. Powierzchnię pianobetonowego podkładu trzeba jednak wygładzić – ułożyć na nim wylewkę samopoziomującą.

Przeczytaj też: Podkład podłogowy: istotna warstwa podłogi >>>

Pianobeton jest także polecany do stosowania na stropach, które z jakichś powodów mają obniżoną nośność i nie wolno ich zanadto dociążać. Produkt ten jest lekki. Jego gęstość objętościowa mieści się przeważnie w przedziale 300-1600 kg/m3, a wytrzymałość na ściskanie wynosi od 0,8 do 6,3 MPa (im większa gęstość objętościowa, tym większa wytrzymałość na ściskanie). Z tego też względu chętnie bywa wykorzystywany tam, gdzie trzeba wzmocnić strop poprzez wykonanie nadlewki usztywniającej.

Układanie podkładu podłogowego z pianobetonu krok po kroku

Gdzie jeszcze stosuje się pianobeton

  • Pianobeton na dachy płaskie

Pianobeton można stosować do wyrównywania stropodachów niewentylowanych oraz wypełniania pustych przestrzeni w remontowanych stropodachach wentylowanych (podczas prac termomodernizacyjnych). W tym drugim przypadku pianobeton o małej gęstości (około 400 kg/m3) wtłaczany jest przygotowanymi otworami między strop a znajdujące się nad nim zadaszenie. Wystarczy warstwa 20 cm, aby zapewnić odpowiednią izolacyjność termiczną.

Przy odpowiednio dobranej konsystencji można w warstwie pianobetonu uformować spadek do 1,5%, więc nadaje się też do tarasów i balkonów, gdzie pełni funkcję podkładu pod posadzkę i także zastępuje izolację termiczną.

  • Stropy drewniane

Lekki pianobeton dobrze wypełnia przestrzenie między drewnianymi belkami stropowymi, zapewniając im przy okazji ochronę przeciwpożarową.

  • Pianobeton na fundament

Półpłynny beton komórkowy nadaje się także do wykonywania monolitycznych fundamentów, zwłaszcza na gruntach torfowych, o wysokim poziomie wód gruntowych. Można dzięki temu uniknąć czasochłonnej i kosztownej wymiany gruntu. Pianobeton stosuje się ponadto do wypełniania wykopów i wówczas zapewnia im właściwą termoizolację bez potrzeby izolowania ław i ścian fundamentowych.

Przeczytaj też: Jak zrobić dobry beton samodzielnie >>>

Zalety pianobetonu

  • Pianobeton jest gotowy do użycia

Pianobeton zamawiany jest przez telefon i dostarczany na umówiony dzień i umówioną godzinę. Zużywa się więc go tylko tyle, ile potrzeba. Nie płacisz za żadne nadwyżki.

  • Pianobeton jest samopoziomujący

Podobnie jak wylewki pianobeton ma właściwości samorozpływne. Aby uzyskać gładką powierzchnię, nie trzeba go zagęszczać, odpowietrzać ani zacierać po ułożeniu.

  • Pianobeton jest dobrym izolatorem

Powietrze zawarte w pustych komórkach, podobnie jak w betonie komórkowym lub ceramice poryzowanej, jest izolatorem termicznym. Współczynnik przewodzenia ciepła λ pianobetonu gęstości 400-500 kg/m3 wynosi 0,08-0,09 W/(m.K), a gęstości 1400 kg/m3 – 0,2-0,3 W/(m.K).

Konsystencja pianobetonu
Autor: HEIDELBERG CEMENT Dzięki płynnej konsystencji pianobeton dobrze otula elementy instalacyjne rozmieszczone na stropie
Pianobeton
Autor: Piotr Mastalerz Stosunkowo duża elastyczność pianobetonu zwalnia nas z potrzeby zbrojenia jego warstwy i wykonywania dylatacji, jak często bywa w przypadku podkładów cementowych i betonowych. Płynny pianobeton wytwarzany w maszynie przywiezionej przez ekipę wykonawczą może być transportowany wężem na odległość do 60 m i na wysokość do 30 m

Podłogi na gruncie

Pytanie 1 z 15
Czy podłoga na gruncie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie