Wygląda jak eteryczna chmura i to nie kwiaty są jego największą ozdobą - nazwa wyjaśnia wszystko!

2024-03-26 12:34

Perukowiec podolski to łatwy w uprawie ozdobny krzew liściasty, którego największą ozdobą są wyjątkowo dekoracyjne owocostany. Dowiedz się, jakie wymagania ma perukowiec podolski i poznaj ciekawe odmiany perukowca podolskiego do ogrodów dużych i małych.

Spis treści

  1. Perukowiec podolski - jak wygląda?
  2. Jak szybko rośnie Perukowiec podolski?
  3. Perukowiec podolski - wymagania i pielęgnacja
  4. Perukowiec cięcie
  5. Perukowiec podolski - ciekawe odmiany do ogrodu
  6. Gdzie najlepiej sadzić perukowca?

Perukowiec podolski - jak wygląda?

Perukowiec podolski (łac. Cotinus coggygria) to jeden z ciekawszych krzewów spotykanych w ogrodach. Przez cały sezon największą ozdobą perukowca są okrągławe liście, przebarwiające się jesienią na pomarańczowoczerwony kolor oraz ładny, gęsty pokrój, ale z chwilą pojawienia się owocostanów, wszystkie te walory bledną. Wspaniałe, puszyste owocostany przypominające wyglądem pierzaste pompony, pojawiają się latem (od lipca do września) i sprawiają, że krzew wygląda jak barwna, eteryczna chmura.

Jak szybko rośnie Perukowiec podolski?

Jako drzewo perukowiec może osiągnąć od trzech do czterech metrów wysokości i od dwóch do trzech metrów średnicy.

Perukowiec podolski - wymagania i pielęgnacja

Atrakcyjność krzewu perukowca podolskiego jest tym większa, że jego uprawa nie przysparza większych problemów, a roślina może się dostosować do różnych warunków. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych z dodatkiem wapnia, ale poradzi sobie także na glebach słabszych. Perukowiec dobrze też znosi suszę, niskie temperatury i zasolenie, dlatego nie wymaga zimowej ochrony i może być uprawiany w miastach. Jedynym warunkiem prawidłowego rozwoju perukowca jest słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu jego pędy stają się cieńsze, liście tracą intensywną barwę, a owocostany słabo się wykształcają.

Perukowiec cięcie

Perukowiec podolski nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie wymaga cięcia, z wyjątkiem niezbyt intensywnego cięcia sanitarnego (usuwanie pędów chorych i uszkodzonych), przeprowadzanego na przedwiośniu. Należy jednak pamiętać, że perukowiec to krzew bardzo okazały, dlatego jego rozmiary mogą z czasem zacząć stwarzać problemy. Jeśli stanie się zbyt duży, można go nieco przyciąć, ale zabieg nie powinien być zbyt radykalny, gdyż krzew niezbyt dobrze go znosi. Przycięty zbyt mocno, może rozwinąć dużo sztywnych, pionowych pędów, tracąc ładny pokrój. Intensywne cięcie osłabia też jego kwitnienie i owocowanie, dlatego lepiej od razu przeznaczyć dla rośliny odpowiednie miejsce, niż planować korektę jej rozmiarów za pomocą cięcia. Wybór właściwego stanowiska pod uprawę perukowca jest ważny również dlatego, że krzew rozwija dość szeroki system korzeniowy i w starszym wieku źle znosi przesadzanie.

Perukowiec podolski - ciekawe odmiany do ogrodu

Perukowiec podolski ze względu na swoje rozmiary - dorasta do 3-4 m, a nawet 5 m wysokości), powinien być uprawiany jedynie w większych ogrodach. Na rynku dostępne są jednak także odmiany o bardziej kompaktowym pokroju, które z powodzeniem można sadzić w małych ogrodach. Do takich odmian należą 'Young Lady' oraz 'Lisjo', które osiągają około 2 m wysokości.

Odmiany perukowca podolskiego różnią się kolorem liści (mogą być bordowe, żółte, zielone) oraz barwą owocostanów. Dzięki tej różnorodności z łatwością wybierzemy krzew najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom. do ciekawych odmian perukowca podolskiego należą:

  • 'Velvet Cloak',
  • 'Purpureus',
  • 'Royal Purple',
  • 'Kanari',
  • 'Ancot' ('Golden Spirit').

Gdzie najlepiej sadzić perukowca?

Perukowiec podolski może być sadzony na trawniku jako soliter lub tworzyć grupy z innymi krzewami ozdobnymi.

#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają