Perowskia łobodolistna - ciekawa roślina o ażurowym pokroju i liliowych kwiatach

2023-06-05 15:11

Do niedawna perowskia łobodolistna była w naszym kraju mało znana, obecnie jednak święci triumfy i stała się jedną z popularniejszych roślin uprawianych w ogrodach. Poznaj ciekawe odmiany perowskii i dowiedz się więcej o warunkach uprawy, pielęgnacji, zastosowaniu tej atrakcyjnej rośliny.

Spis treści

  1. Jak wygląda perowskia łobodolistna?
  2. Ciekawe odmiany perowskii
  3. Uprawa perowskii w ogrodzie
  4. Jakie stanowisko dla perowskii?
  5. Jak podlewać perowskię?
  6. Cięcie perowskii
  7. Rozmnażanie perowskii
  8. Zastosowanie perowskii w ogrodach

Jak wygląda perowskia łobodolistna?

Perowskia łobodolistna (łac. Perovskia atriplicifolia) jest podkrzewem (jej pędy drewnieją od dołu) i może dorastać do 80-120 (nawet 150) cm wysokości.  Gatunek tworzy liczne, wzniesione, mocno rozgałęzione, srebrzyście owłosione pędy oraz szarozielone, mocno powcinane (niemal pierzaste), wydłużone liście, które po roztarciu charakterystycznie pachną (zapach przypomina aromat szałwii, dlatego roślina bywa nazywana szałwią rosyjską).

Największą ozdobą perowskii są jednak drobne, niebieskofioletowe kwiaty, zebrane w długie kłosy i tworzące okazałe, luźne, wiechowate kwiatostany. Na pędach pojawiają się w lipcu lub sierpniu i pozostają ozdobne aż do jesieni (do września). Kwiaty perowskii są jednak nie tylko atrakcyjne, ale też miododajne, dlatego wabią mnóstwo owadów zapylających (głównie pszczół i trzmieli). Wraz z liśćmi są też jadalne, wiec mogą być oryginalnym dodatkiem do sałatek lub surówek.

Perowskia łobodolistna pochodzi z Azji, gdzie nie tylko jest uprawiana, ale też spotykana w stanie dzikim.

Perowskia
Autor: GettyImages Perowskia to w ogrodzie niebieskofioletowy atrakcyjne prezentujący się akcent

Ciekawe odmiany perowskii

Rosnąca popularność perowskii skłoniła hodowców do wyprowadzenia z gatunku kilku ciekawych odmian, wśród których na uwagę zasługują m.in.:

  • perowskia 'Little Spire' - odmiana karłowa, dorastająca do około 60 cm wysokości,
  • perowskia 'Blue Spire' - odmiana o fioletowoniebieskich kwiatach, dość odporna na mróz, wys. około 1 m,
  • perowskia Lacey Blue 'Lissit' - odmiana o lawendowoniebieskich kwiatach i długim okresie kwitnienia – VI-IX, wys. 0,8-1 m,
  • perowskia 'Blue Steel' - odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach, nieco bardziej odporna na mróz niż gatunek, wys. 0,8-1 m.

Uprawa perowskii w ogrodzie

Uprawa perowskii w ogrodzie jest możliwa, ale roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego przed zimą warto obsypać jej podstawę kopczykiem kory, a pędy okryć włókniną (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju). Jeśli jednak zimą pędy przemarzną, wiosną roślina dobrze się zregeneruje i odrośnie z korzenia.

Jakie stanowisko dla perowskii?

Perowskia łobodolistna kocha słońce i ciepło, dlatego powinna być uprawiana na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Roślina dobrze znosi suszę i nie ma wysokich wymagań glebowych, dlatego może być sadzona na przepuszczalnych, średnio żyznych podłożach, najlepiej o zasadowym lub obojętnym odczynie pH.

Jak podlewać perowskię?

W pierwszym roku po posadzeniu wymaga systematycznego, ale umiarkowanego podlewania (nie lubi zbyt wilgotnego podłoża), kiedy jednak się ukorzeni i zadomowi, może bez szkody znosić nawet dłuższe okresy suszy. Takie przystosowanie ma jednak swoją cenę, gdyż z powodu głębokiego i rozbudowanego systemu korzeniowego, który pozwala roślinie przetrwać suszę, kilkuletnie egzemplarze trudno jest przesadzać, więc najlepiej od razu wybrać dla nich docelowe stanowisko.

Perowskia
Autor: GettyImages Kwiaty perowskii są miododajne

Cięcie perowskii

Perowskia łobodolistna kwitnie na pędach tegorocznych, a ponieważ jest półkrzewem, od dołu drewnieje. Z czasem robi się coraz większa i słabiej ulistniona, a jej pokrój staje się luźny, wiechowaty i nieporządny. Jeśli wiec chcemy uniknąć podobnej sytuacji i każdego roku cieszyć się mnóstwem kwiatów, wiosną (w kwietniu) powinniśmy krótko przyciąć roślinę i to nawet kilka centymetrów nad ziemią. Dzięki temu wypuści więcej nowych pędów, ładniej się rozkrzewi i wyda więcej kwiatów.

Rozmnażanie perowskii

Przy okazji cięcia, możemy też pobrać z krzewu zdrewniałe odcinki pędów i wykorzystać je jako sadzonki (IV-V). Wiosna to również dobra pora na przeprowadzenie podziału roślin (III-V), choć w przypadku starszych egzemplarzy może być to trudne ze względu na rozrośnięty i głęboki system korzeniowy. Latem możemy też pobrać z krzewu sadzonki zielne i także je ukorzenić. Sadzonki można także pozyskać z rozłogów korzeniowych, które roślina lubi tworzyć. Gatunek dobrze rozmnaża się także z nasion, które jednak długo kiełkują, a do prawidłowych wschodów wymagają kilkutygodniowej stratyfikacji w niskiej temperaturze. Na odpowiednim stanowisku roślina potrafi też czasem dawać niewielki samosiew. Rozmnażając perowskię z nasion musimy jednak liczyć się z tym, że potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego jeśli nam na nich zależy, wybierzmy inny sposób na pozyskanie młodych roślin do uprawy lub kupmy gotowe sadzonki u hodowcy, na targu bądź w centrum ogrodniczym.

Perowskia
Autor: GettyImages Perowskia doskonale prezentuje się na rabacie w towarzystwie rudbekii

Zastosowanie perowskii w ogrodach

Choć perowskia łobodolistna w ogrodach pojawiła się całkiem niedawno, zdążyła już zyskać sobie spore grono miłośników. Najpiękniej prezentuje się w ogrodach żwirowych lub ogrodach śródziemnomorskich, w towarzystwie lawendy, gaury, krwawników i ostnicy cieniutkiej, ale wspaniale wygląda też posadzona w dużych, jednogatunkowych grupach, na przykład na tle trawnika lub ogrodzenia. Z powodzeniem może perowskia tworzyć również ciekawe kompozycje z innymi bylinami - jeżówkami, szałwiami, rudbekiami, rozchodnikami okazałymi, liliowcami, krzewami  - np. różami, bukszpanami oraz trawami ozdobnymi - np. rozplenicami, miskantami. Można ją także wykorzystać do stworzenia ozdobnego pasa zieleni, dzielącego ogród na strefy. Roślina nadaje się również do sadzenia w ogrodach skalnych, a niższe odmiany do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają