Parapet marmurowy. Jaki kolor wybrać, ile kosztują parapety z marmuru

2020-04-22 21:40
Parapet marmurowy
Autor: Artigiano Marmurowy parapet będzie pięknym wykończeniem nowoczesnych okien

Parapet marmurowy sam w sobie może być ozdobą. Ładne wykończenie dołu okna sprawi, że nie będziemy musieli zasłaniać otworu okiennego. Na parapecie można wyeksponować dekoracyjne bibeloty lub kwiaty.

Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany

Marmur to kamień naturalny wykorzystywany od wieków w budownictwie i sztuce, zwłaszcza w rzeźbie i architekturze. Współcześnie często stosujemy ten szlachetny kamień w domach prywatnych. Obok posadzek, kominków, blatów kuchennych jednym z najczęstszych zastosowań są parapety. Marmur może być bardzo ciekawie i różnorodnie wybarwiony. Oprócz tradycyjnie białego znajdziemy też marmury zielonkawe, szare z odcieniem niebieskiego, brązowe, a nawet czerwone. Tym, co wyróżnia marmur, są charakterystyczne użyłowania.

Parapet marmurowy
Autor: Szpachelka.pl Wbrew pozorom marmur może być bardzo kolorowy

Parapety marmurowe: trwały materiał

Marmur to skała metamorficzna o dużej twardości. Jest on również materiałem odpornym na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jego odporność na ściskanie wynosi 120-140 MPa. Wielką zaletą marmuru jest to, że można łatwo go polerować, żeby uzyskać różne stopnie połysku. Jedyne, o czym należy pamiętać, decydując się na marmur, to fakt, że jest materiałem nasiąkliwym. Dlatego parapety marmurowe stosuje się zwykle tylko jako parapety wewnętrzne. W razie zalania kolorową cieczą materiał może ulec przebarwieniu. Kamień ten wymaga regularnej impregnacji zapobiegającej wchłanianiu wody i wilgoci. Kamieniarze pokrywają go również żywicą.

Parapety marmurowe: jaki kolor kamienia wybrać

Marmur występuje w Polsce, jest również sprowadzany z zagranicy. Zależnie od złoża i jego składu mineralnego może być różnie wybarwiony. Marmur w sensie geologicznym to przeobrażone wapienie – głównie krystaliczne kalcyty i dolomity. Najbardziej znane są marmury z kamieniołomów Marianna w Sudetach – białe i zielone. Na ziemi nyskiej występują marmury szaro-niebieskawe.

Parapet marmurowy
Autor: Slab Żołnierczyk Parapet z marmuru Carrara

Za najbardziej szlachetne uważa się białe marmury włoskie, zwłaszcza z okolic Carrary. Marmury w takim odcieniu sprowadza się także z Grecji, Hiszpanii, Egiptu, Macedonii, Turcji, Indii. Popularne są marmury Breccia z Sardynii, które wyróżnia ubarwienie od bieli, przez szarości i beże, po głęboki brąz. Z Indii pochodzi cała paleta marmurów o różnych odcieniach zielonego, złotego, brązowego.

Przeczytaj też:

Wybieramy parapety kamienne: poznaj ich zalety i wady >>>

Na rynku znajdziemy też tak zwane marmury kieleckie, chęcińskie lub dębnickie pochodzące z Gór Świętokrzyskich. Są to jednak skały węglanowe, które mają znacznie gorsze właściwości użytkowe niż marmur.

Parapet marmurowy
Autor: Ideal Stones Parapet z marmuru Ruby Grey idealnie wpisuje się w modę na szare wykończenie domu

Jak i gdzie kupić parapet marmurowy

Parapety z marmuru można zamówić w firmach kamieniarskich. Jeśli zależy nam na oryginalnym wybarwieniu, warto poszukać firmy, która sprowadza kamienie z różnych stron świata. Są też przedsiębiorstwa oferujące tylko jeden rodzaj materiału, np. popularny marmur Breccia Sarda.

Można wybrać parapety marmurowe o dowolnych wymiarach, np. bardzo długie, które przydadzą się w domach, w których są wielkie przeszklenia. Długość wielkiej płyty z kamieniołomu (slabu) może wynosić nawet 3 m. Długie parapety mogą być też grubsze i szersze. Wykonuje się parapety marmurowe o grubości 2 lub 3, czasem nawet 4 cm. Szerokość parapetu zależy od miejsca przeznaczenia. Parapet może mieć 25 cm szerokości i tylko nieco wystawać z muru. Jeśli ma być bardziej dekoracyjny albo pełnić funkcję siedziska może mieć nawet 40 cm szerokości (gry wystaje dużo z muru, wymaga podparcia).

Podokienniki z marmuru robione na zamówienie u kamieniarza mogą mieć dekoracyjnie wyprofilowane krawędzie, np. z podcięciem. Takie elementy wykończenia okien będą pięknie wyglądać w stylowych wnętrzach.

Parapet marmurowy
Autor: World&Stone W firmach kamieniarskich można zamówić parapety o długości do 3 m. Na zdjęciu marmur Breccia Sarda

Parapety marmurowe: ile kosztują

Marmur to piękny, szlachetny, ale i drogi materiał. Parapety marmurowe kosztują od 500 do 1000 zł/m2 zależnie od pochodzenia i wybarwienia materiału oraz jego grubości (2 lub 3 cm). Tańsze są kamienie jasne o w miarę jednolitym, równomiernym (jak na marmur) wybarwieniu. Najdroższe są kamienie w mocnych kolorach z bardzo wyrazistymi użyleniami.

Należy uważać na gotowe nieduże parapety wyglądające jak marmurowe, dostępne w marketach budowlanych. Mają 2 cm grubości, długość około 100 cm i kosztują mniej więcej 100 zł/szt. Niestety, są to parapety wykonane z konglomeratu marmurowego, a nie prawdziwego kamienia.

Parapet marmurowy
Autor: Slab Żołnierczyk Parapety z marmuru mogą mieć dekoracyjnie wykończone krawędzie. Na zdjęciu Breccia Sarda

Jak montować parapety marmurowe

Parapety wstawia się we wnękę okienną na wymiar albo z niewielkim wsunięciem w ościeża po bokach. Płyta powinna być położona z minimalnym spadkiem w stronę wnętrza, żeby rozlany płyn nie podciekał pod okno. Parapet wsuwa się w podcięcie w ramie okna.

Sprawdź też:

Montaż parapetu i wymiana starego: sprytne nakładki na parapet >>>

Do mocowania parapetów marmurowych należy stosować białe zaprawy klejowe, żeby uniknąć przebarwienia materiału. Po ułożeniu i wypoziomowaniu należy go docisnąć na całej powierzchni. Ewentualne szczeliny należy wypełnić dobraną kolorystycznie masą silikonową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie