Orliczka kreteńska – łatwa w uprawie paprotka doniczkowa. Jak dbać o orliczkę w domowej uprawie?

2024-01-10 14:52
paproc-orliczka-kretenska
Autor: Konrad Kalbarczyk Orliczka kreteńska to paproć o delikatnych, pierzastych liściach

Orliczka kreteńska to polecana do domowej uprawy paprotka domowa. Jest niezwykle dekoracyjna i do tego łatwa w uprawie. Podpowiadamy gdzie ustawić w domu orliczkę kreteńską i jak ją pielęgnować.

Spis treści

  1. Jak wygląda orliczka kreteńska?
  2. Jakie stanowisko dla orliczki kreteńskiej?
  3. Orliczka kreteńska - jaką zapewnić wilgotność powietrza?
  4. Podłoże i podlewanie orliczki kreteńskiej
  5. Jak nawozić orliczkę kreteńską?
  6. Kiedy przesadzać orliczkę kreteńską?

Jak wygląda orliczka kreteńska?

Orliczka kreteńska (Pteris cretica) tworzy wzniesione kępy, złożone z licznych długoogonkowych liści, które wyrastają z podziemnego kłącza. Liście tej paproci osiągają 30–40 cm długości i są złożone z kilku dość dużych, podłużnych listków. Orliczka kreteńska tworzy dwa rodzaje liści: płonne – mniejsze i często łukowato wygięte lub przewieszające się oraz zarodnionośne – większe i sztywno wzniesione, na brzegach ich spodniej strony powstają zarodnie z drobniutkimi, osypującymi się po dojrzeniu zarodnikami.

Jakie stanowisko dla orliczki kreteńskiej?

Orliczka kreteńska, podobnie jak większość paproci, lubi miejsca półcieniste. Toleruje też cień, za to nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić ją w mieszkaniu na parapecie okna północnego, północno-wschodniego lub północno-zachodniego. Można ją także ustawić w głębi pomieszczenia, którego okna wychodzą na wschód lub zachód.

Orliczka kreteńska - jaką zapewnić wilgotność powietrza?

Orliczka kreteńska lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego dobrym pomieszczeniem dla niej jest łazienka bądź kuchnia (ale z dala od urządzeń gazowych, bo nie toleruje ich wyziewów). Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny można ją często spryskiwać wodą albo ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub żwirem i wodą, tak by dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody. Można też doniczkę z rośliną wstawić do większej osłonki, a przestrzeń między ściankami wypełnić wilgotnym torfem lub mchem. Utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza wokół rośliny jest szczególnie ważne zimą (w przeciwnym wypadku końcówki liści mogą zasychać) oraz w celu obniżenia temperatury wokół rośliny w upalne, letnie dni, gdy temperatura powietrza przekracza 25 st. C (optymalna temperatura dla orliczki to około 20 st. C i nie niej niż 10 st. C).

Podłoże i podlewanie orliczki kreteńskiej

Orliczka kreteńska wymaga stale wilgotnego podłoża – roślinę należy regularnie podlewać, najlepiej niewielkimi dawkami odstanej wody. Podłoże nie powinno być mokre (wtedy liście zaczynają więdnąć, a korzenie i nasady liści zagniwają) ani przeschnięte (wtedy liście mogą zasychać i opadać). Najlepsze do uprawy orliczki jest specjalistyczne podłoże do paproci lub podłoże uniwersalne z domieszką torfu, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Przeczytaj też:

paproc-orliczka-kretenska
Autor: Konrad Kalbarczyk Liście orliczki kreteńskiej osiągają 30–40 cm długości i są złożone z kilku dość dużych, podłużnych listków

Jak nawozić orliczkę kreteńską?

Orliczkę kreteńską najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami dla paproci lub niewielkimi dawkami nawozów dla roślin o dekoracyjnych liściach (latem połową zalecanej dawki raz na dwa tygodnie, zimą – nie częściej niż raz na miesiąc). Nie wolno przenawozić rośliny – jest wrażliwa na zasolenie podłoża.

Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe?

Kiedy przesadzać orliczkę kreteńską?

Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić. Zabieg ten wykonujemy wiosną, jeśli zajdzie taka potrzeba nawet corocznie.

Przesadzamy do doniczki o numer większej. Na dno doniczki zawsze sypiemy warstwę drenażową (np. keramzyt) i świeże podłoże. Wyjmujemy roślinę z doniczki i ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni, usuwamy spomiędzy korzeni starą ziemię. Umieszczamy roślinę w nowej doniczce na warstwie podłoża i uzupełniamy doniczkę świeżą ziemią, tak, aby przykryć wszystkie korzenie. Nie ugniatajmy za mocno podłoża. Przesadzona roślinę podlejmy po dwóch dniach.

Poznaj inne domowe paprocie:

Orliczka kreteńska
Autor: Konrad Kalbarczyk Orliczka kreteńska

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają