Oszczędzanie wody w łazience. Jaka armatura sprzyja ograniczaniu zużycia wody?

2019-08-14 11:37

Zasoby wody na naszej planecie kurczą się, więc jej oszczędzanie to nie tylko sposób na obniżenie osobistych rachunków, ale także wyraz dbałości o środowisko. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zużywać mniej wody w łazience.

Oszczędzanie wody w łazience
Autor: Radosław Wojnar W łazience woda leje się niemal na okrągło. Warto zastosować urządzenia ograniczające jej zużycie

Leżenie w wannie wypełnionej pachnącą wodą z kożuchem białej piany powinniśmy traktować jak odświętną przyjemność. Zresztą, czy codziennie mamy czas na takie celebracje. Zwykle w pośpiechu bierzemy prysznic, który jest miły, wygodny i szybki. Dzięki temu zamiast zużywać prawie 100 l wody potrzebnej do wypełnienia wanny, z kranu poleje się jej znacznie mniej. Kolejnym zabiegiem, który pozwoli nam oszczędzać wodę jest wybranie odpowiednich baterii.

Wbrew pozorom ważny jest nie tylko prysznic, ale także umywalka. To ona jest najczęściej używanym urządzeniem w łazience. Każdy z domowników każdego dnia wielokrotnie z niej korzysta - myje ręce, używa wody do mycia zębów i innych zabiegów higienicznych. O nawyku zakręcania kranu podczas mycia zębów albo golenia się, nie trzeba chyba już nikomu przypominać. Ale żeby oszczędzać wodę, warto zastosować nowoczesne baterie. Technika instalacyjna bardzo szybko się rozwija właśnie w tym kierunku. Dlatego korzystne będzie nie tylko wybranie oszczędzających wodę baterii w budowanym domu, ale również wymiana starych na takie, które pozwalają ograniczyć zużycie wody. 

Oszczędzanie wody w łazience
Autor: Ferro Pierwszym krokiem do oszczędzania wody w łazience jest wymiana starych baterii na nowoczesne. Alba VerdeLine - bateria umywalkowa firmy Ferro została wyposażona w perlator FerroAirMix, który gwarantuje oszczędność wody.

Oszczędna deszczownia i natrysk

Przez natrysk standardowo leci 12 l wody na minutę. Jeśli będziemy z niego długo korzystać, zużyjemy nie mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Dlatego warto stosować oszczędzającą wodę armaturę, która wykorzystuje system napowietrzania strumienia wody. Dzięki temu przepływ wody przez rączkę prysznica wynosi tylko 6,2 l/min. To pozwala na ograniczenie zużycia wody o około 50%. Dzięki temu inwestycja w nowy zestaw natryskowy szybko się zwróci. 

Baterie z perlatorem

Warto rozważyć wymianę starych baterii na takie wyposażone w perlator. To takie zakończenie baterii, które powoduje, że woda wypływająca z wylewki jest spieniona, wypełniona powietrzem. Perlator można również dokupić i zainstalować na starej baterii. Bardzo skuteczne są perlatory kaskadowe z systemem kratek, które napowietrzają strumień wody, przez co powstaje szersza spieniona struga wody, która intensywniej pracuje. Dzięki temu znacznie mniejszą ilością wody można opłukać ręce, a taki zabieg wykonujemy w ciągu dnia wielokrotnie. Choć ma się wrażenie, że zużyto dużo wody, w rzeczywistości jej ilość może być o 50-60% mniejsza niż przeciętnie. Perlatory kaskadowe utrzymują jednakowy strumień wody bez nagłych rozprysków. Jeszcze lepsze są perlatory typu spray, które zamiast kratek mają osobne dysze.

Bateria z perlatorem może przydać się w umywalce, ale raczej nie w wannie, chyba że zastosujemy taki perlator, który można przełączać na tryb szybki, żeby napełnić wannę wodą.

Baterie z ogranicznikiem przepływu wody

Pod prysznicem warto zastosować baterie z ogranicznikiem przepływu wody. Mogą mieć one postać blokady wmontowanej w głowicę albo ogranicznika mocowanego na zewnątrz. Ogranicznik przepływu wody przeznaczony do montażu na baterii natryskowej umożliwia redukcję zużycia wody nawet o połowę. Jest to specjalna nakładka, która zmniejsza ilość wypływającej wody, a jednocześnie sprawia, ze strumień jest intensywny, tworzy kaskadę rozproszonych kropel. Z baterii natryskowej z ogranicznikiem wypływa około 8 l wody na minutę.

Baterie termostatyczne

W wielu domach i mieszkaniach nie ma cyrkulacji ciepłej wody, dzięki której niemal natychmiast po przekręcenia kurka z instalacji leci gorąca woda. Czekając, aż pojawi się taka w kranie, spuszczamy do kanalizacji wiele litrów w ogóle niewykorzystanej wody. Warto więc zastosować baterie termostatyczne. Bateria taka jest wyposażona w regulator termostatyczny oraz blokadę wypływu wody o temperaturze niższej niż zadana. System SAFE STOP 38oC dba o nasze bezpieczeństwo - nie pozwala, żeby w kranie pojawiła się woda o zbyt wysokiej temperaturze. Dzięki nowoczesnej technologii korpus baterii nie nagrzewa się, wiec śmiało można sięgać po rączkę bez obawy, że poparzymy dłonie.

Baterie bezdotykowe

Zostały opracowane z myślą o obiektach użyteczności publicznej, ale ci, którzy naprawdę cenią sobie oszczędzanie wody, instalują takie baterie w swoich domach, choć są one znacznie droższe. Baterie bezdotykowe pozwalają też zachować higienę, ponieważ nie trzeba niczego dotykać. Wypływ wody uzależniony jest od naszych potrzeb. Woda pojawia się dopiero wtedy, gdy czujnik w baterii odkryje obecność naszych rąk w pobliżu wylewki. Przepływ wody wynosi w nich zaledwie 5 l na minutę Są oczywiście również najdroższe, ale spełniają swoją rolę znakomicie.

Sonda
Czy przy zakupie zmywarki, baterii, WC, pralki zwracasz uwagę na zużycie wody?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie