Opuchlak truskawkowiec - groźny szkodnik truskawek. Jak zwalczać opuchlaka truskawkowca?

2019-12-19 11:36
Opuchlak truskawkowiec
Autor: GettyImages

Opuchlak truskawkowiec to groźny szkodnik truskawek, żerujący nocą, uszkadzający truskawki, poziomki, maliny, azalię, brzoskwinie, różaneczniki, winorośl, cisy i inne rośliny. Jakie szkody wyrządza opuchlak truskawkowiec w truskawkach? Jak zwalczać opuchlaka truskawkowca?

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) ma szaro-brązowe zabarwienie ciała i osiąga 9–13 mm długości. Ryjek ma krótki, na końcu rozszerzony, z głębokim rowkiem na górnej stronie. Czułki są brunatno-czerwone lub brunatne. Przedplecze lekko błyszczące, pokryte wyraźnymi ziarenkowatymi guzkami. Pokrywy ozdobione są rowkami oddzielonymi międzyrzędami silnie ziarnowanymi i dodatkowo upstrzonymi brunatnawymi, niemal złocistymi włoskami. Osobniki dorosłe opuchlaka truskawkowca utraciły zdolność lotu. Chrząszcze w dzień przebywają w ukryciu, a aktywne są tylko o zmroku i nocą. Żerują nocą uszkadzając truskawki, poziomki, maliny, azalię, brzoskwinie, różaneczniki, winorośl, cisy i inne rośliny. Zjadają pączki, liście, młode pędy, obgryzają korę cienkich gałązek, co prowadzi do ich usychania. Larwy rozwijają się w ziemi na korzeniach roślin. Szkodliwość chrząszczy w okresie wiosennego żerowania bywa znaczna.

Biologia rozwoju opuchlaka truskawkowca

Prawdopodobnie występują u nas dwie rasy opuchlaka truskawkowca: u pierwszej z nich formą zimującą są osobniki dorosłe, u drugiej – wyrośnięte larwy. Opuchlaki rozmnażają się bez udziału samców (partenogenetycznie, czyli dzieworodnie). Samice, które zimę spędziły w glebie, składają jaja wczesną wiosną, a te które zimowały w stadium larwy przystępują do składania jaj pod koniec czerwca. Płodność opuchlaka jest ogromna: samice składają do gleby po około 1000 jaj. Jaja są umieszczane w bogatą w próchnicę ziemię, zwykle u podstawy roślin. Larwy po opuszczeniu osłonek jajowych żerują w glebie na korzonkach krzewów i roślin zielnych do późnej jesieni. Z nastaniem chłodów opuszczają się głębiej i tam zimują. Wiosną znów intensywnie żerują, powodując poważne uszkodzenia roślin. Osiągają wtedy 10 mm długości; są grube, miękkie, pałąkowato zgięte, brudnobiałe o brązowej głowie, beznogie. Przepoczwarczają się wiosną i z poczwarek pojawiają się młode dorosłe opuchlaki. Zawleczone z glebą i kompostem do doniczek znajdują w nich doskonałe miejsce do rozwoju, ich żerowanie powoduje więdnięcie i zamieranie roślin wskutek uszkodzenia korzeni.

>> Przeczytaj też: Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

Jak zwalczać opuchlaka truskawkowca

Aby pozbyć się opuchlaka truskawkowca można opryskiwać rośliny i glebę pod nimi. Zabieg należy przeprowadzić z zastosowaniem preparatu Durban 480 EC, Mospilan 20 SP lub Nurelle D 550 EC i powtórzyć po 14 dniach. Można też użyć Fastac 100 EC, ale tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 20 st.C. Metoda biologiczna polega na zastosowaniu nicieni owadolubnych. Larwy opuchlaka są skutecznie zwalczane preparatem Larvanem lub Nemasys F zawierającymi nicienie owadolubne. Larvanem jest środkiem zawierającym nicienie owadolubne z gatunku Heterorhabditis bacteriophora, stosowany jest w dawce 500 000–1 000 000 nicieni na m2 metodą opryskiwania lub podlewania gleby w celu zniszczenia larw opuchlaków.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają