Opryski herbicydami - zwalczanie chwastów w ogrodzie

2020-07-01 8:10

Walka z chwastami może być skuteczna i względnie mało uciążliwa. Kluczem jest regularność, odpowiedni dobór środków oraz wygodny w użytkowaniu i precyzyjny opryskiwacz. Stosowanie herbicydów na chwasty to jedna tych mniej lubianych prac, dlatego trzeba zadbać o detale.

Utrzymanie zadbanego ogrodu nie jest trudne, lecz czasochłonne. Od wiosny niemal do jesieni prace pielęgnacyjne przebiegają pod znakiem walki z zachwaszczeniem. Ręczne pielenie jest żmudne, czasem to wręcz "walka z wiatrakami". Na miejscu usuniętego chwastu pojawiają się trzy nowe. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie herbicydów. Co należy o nich wiedzieć?

Chwasty w ogrodzie są niemile widziane, gdyż stanowią konkurencję dla cenniejszych roślin - jadalnych i ozdobnych - zabierając im światło, przestrzeń, wodę i składniki pokarmowe. Często charakteryzują się wyjątkowymi zdolnościami regeneracyjnymi i w szybkim czasie masowo rozmnażają się. Dlatego przy ręcznym usuwaniu chwastów faktycznie w każdym tygodniu w ogrodzie trzeba się z nimi mierzyć. W wielu przypadkach koniecznością okazuje się użycie herbicydów.

Jakie są rodzaje herbicydów?

Najważniejszym działaniem przed zniszczeniem chwastów jest ich rozpoznanie (gatunku lub przynajmniej grupy, do której należą). Duże spustoszenie w ogrodach, a także w uprawach profesjonalnych powodują chwasty jednoliścienne. Nazwa pochodzi od tego, że po wykiełkowaniu wytwarzają tylko jeden liścień (przez wykształceniem liści właściwych). Do grupy należą głównie trawy. Chwasty dwuliścienne w czasie kiełkowania tworzą dwa liścienie. To szeroka grupa, którą stanowią różnorodne rośliny niepożądane.

Większość herbicydów jest przeznaczona właśnie do chwastów dwuliściennych. Wybór jest istotny, gdyż środki ochrony roślin dedykowane chwastom jednoliściennym mogą nie zadziałać na dwuliścienne, i odwrotnie.
Przy wyborze herbicydów ważny jest także sposób ich działania. Do chwastów dwuliściennych stosuje się herbicydy selektywne i nieselektywne. Te o działaniu selektywnym niszczą jedynie chwasty, nieselektywne każdą zieleń, która ma kontakt z substancją. Lepiej wybierać te pierwsze, które są bezpieczniejsze. Często zawierają kilka związków aktywnie czynnych i niższą różnorodne chwasty dwuliścienne. Do zwalczania chwastów jednoliściennych najczęściej wykorzystuje się środki totalne (nieselektywne), które wnikają do wnętrza rośliny poprzez liście i dostają się do systemu korzeniowego. W rezultacie chwast usycha i łatwiej można go usunąć. Największą popularnością cieszą te zawierające glifosat. Jednocześnie należą do najbardziej toksycznych środków ochrony roślin. Odkładają się w glebie, więc należy używać ich bardzo ostrożnie.

Przy zakupie herbicydu warto zapytać sprzedawcę do jakiego rodzaju chwastów i upraw jest przeznaczona. Dzięki temu uniknie się przypadkowego zniszczenia cennych roślin!

Jak stosować środki do zwalczania chwastów?

Środki do zwalczania chwastów najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży. Dawki herbicydu powinny być zgodne z instrukcją podaną przed producenta. Nie mogą być mniejsze, gdyż spadnie skuteczność działania. Natomiast nadmierne stężenie to niepotrzebna strata herbicydu.

Zabiegi wykonuje się przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Optymalny termin to wieczór, po oblocie pszczół. Do chemicznych środków ochrony roślin powinno się używać odpowiedniego stroju ochronnego i obuwia. Trzeba pamiętać, że wszelkie środki ochrony zagrażają nie tylko chwastom, ogrodowej faunie, ale mogą być także niebezpieczne dla zdrowia człowieka!

Przeczytaj też:

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.