Okna w okleinie drewnopodobnej

2020-03-16 16:31
Okna w okleinie drewnopodobnej
Autor: Kolecja Muratora Okna w okleinie drewnopodobnej pasują we wnętrzach nowoczesnych i tradycyjnych. Projekt domu Murator M176 - Nowe możliwości. Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Okna z PCV są szczelne, ciepłe i trwałe. Jednak ich gładkie ramy nie w każdym domu wyglądają ładnie. Dlatego inwestorzy, którzy cenią funkcjonalność plastiku, ale podoba im się drewno, wybierają okna drewnopodobne.

Okleiny drewnopodobne są dostępne w wielu wzorach i odcieniach, więc każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Jasne, ciemne, z widocznymi słojami i regularne, inne wewnątrz i inne na zewnątrz okna – do wyboru, do koloru. Większość producentów dzieli typy oklein na standardowe i niestandardowe – te drugie są droższe i trzeba na nie dłużej czekać.

Wśród oklein drewnopodobnych standardowych najczęściej powtarzają się:

  • winchester,
  • złoty dąb,
  • dąb bielony,
  • orzech,
  • mahoń.

Dość powszechne są też palisander, dąb ciemny, bagienny i rustykalny, choć te nie u wszystkich producentów okien zaliczają się do standardu. Niestandardowe okleiny drewnopodobne zamawia się rzadziej, mogą przypominać daglezję, sosnę oregońską, wiśnię, buk, sosnę górską, a także wiele innych, nawet mało znanych gatunków drewna. W okleinach okiennych pojawiają się również wzory nawiązujące do kolorów paneli podłogowych, które często pokazują wzory drewnopodobne skomponowane przez grafików, np. dąb czekoladowy, dąb pustynny, dąb skalisty, dąb górski. Ciekawe jest też to, że można kupić okna w modnym kolorze szarym albo antracytowym, ale o wzorze wyglądającym jak usłojenie drewna. Nazwy oklein drewnopodobnych czasem nie są związane z określonymi gatunkami drzew. Kompletne wzorniki można znaleźć w punktach sprzedaży okien.

Okna drewnopodobne, podobnie jak białe, mogą mieć dowolne kształty i rozmiary wybrane z oferty producenta – również trójkątne czy trapezowe. Różnica dotyczy tylko wymiarów okien z profili giętych (okrągłych albo łukowych). Promień łuku nie może być zbyt mały, bo okleina się zniekształci – w rozciąganej strefie profilu będzie jaśniejsza niż w ściskanej, straci regularny wzór i nie będzie ładnie wyglądać.

Najlepiej wybierać okna w okleinie drewnopodobnej, które mają:

  • profile barwione w masie,
  • profile z cienkim, estetycznym spawem,
  • profile dodatkowo wzmocnione (jeśli są w ciemnym kolorze),
  • profile ze strukturą drewnopodobną,
  • profile łączone pod kątem prostym.

Profile do okien drewnopodobnych

Okleinowane okna z PCV powstają w kilku etapach. Najpierw produkuje się profile – najczęściej pięcio-sześciokomorowe, choć zdarzają się również bardziej skomplikowane. Mogą być białe, barwione w masie albo dwukolorowe, z koekstrudowaną zewnętrzną ścianką. Wielu producentów oferuje profile barwione w masie o kolorze zbliżonym do okleiny. Dzięki temu, gdy okno, a zwłaszcza drzwi tarasowe, są otwarte, nie widać zbyt wielkiej różnicy w barwie okna.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna i drzwi dwukolorowe >>>

Profile kolorowe są wzmacniane, bo nagrzewają się mocniej niż białe. Następnie pokrywa się je okleiną, wtapiając ją w ścianki profili lub zgrzewając w wysokiej temperaturze, tak aby tworzyła z nimi nierozerwalną całość. Gotowe profile okienne w postaci długich listew trafiają do producenta okien. Tam odpowiednio zaprogramowane maszyny tną je na odcinki wymaganej długości, które następnie są zgrzewane w ramę okienną. Obecnie producenci przywiązują wielką wagę do estetyki połączeń profili w okleinie drewnopodobnej. Pewnie można jeszcze znaleźć tanie okna, w których w miejscu zgrzania profili pozostaje szeroki spaw i zostaje on zamalowany, co widać. Najnowsze technologie zgrzewania kształtowego pozwalają tworzyć bardzo cienkie połączenia.

Okna w okleinie drewnopodobnej
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dzięki nowoczesnym technologiom łączenia profili spawy są bardzo estetyczne

Profile jak w oknach drewnianych

Producenci okien z PCV starają się maksymalnie upodobnić swoje wyroby do pierwowzoru. Znajdziemy więc okna, w których profile plastikowe są tak przygotowane, że po dotknięciu wyczujemy na powierzchni liniowe zagłębienia i wzniesienia przypominające słoje drewna.

W oknach z PCV profile są zgrzewane ukośnie. W oknach drewnianych listwy łączy się pod kątem prostym. Jednak jeśli dobrze się rozejrzymy na rynku, znajdziemy firmy okienne, które również w ten sposób łączą profile z PCV. W przypadku takiego produktu naprawę trudno zdecydować, że jest on plastikowy, czy drewniany. Z daleka okna są nie do odróżnienia. Jako punt rozróżniający pozostają otwory odwadniające na dole profili z PCV. Producenci oferują zaślepkami o kolorach jak najbardziej zbliżonych do wzoru okien, ale jednak nie o wzorze drewnopodobnym.

Okna w okleinie drewnopodobnej
Autor: MS więcej niż OKNA Plastikowe profile w okleinie drewnopodobnje mogą być też połączone pod kątem prostym, tak jak w oknach z drewna

Jak dbać o okna drewnopodobne

Ponieważ okleina drewnopodobna jest wtopiona w profil, a nie naklejona na jego powierzchnię, trudno ją uszkodzić. Najczęściej zarysowania powstają w wyniku nieostrożnego używania ostrych narzędzi, np. podczas montażu klamki okiennej albo wymiany parapetu. Aby nie zniszczyć ramy, lepiej w takich sytuacjach osłaniać ją folią. Sporadycznie mogą się też zdarzyć otarcia spowodowane niewłaściwym transportem. Zarysowana okleina nie oznacza konieczności wymiany całego okna. Głębsze rysy uzupełnia się okleiną lub twardym woskiem. Zabieg ten nie jest skomplikowany. Wykonuje go na miejscu ekipa producenta okien, najczęściej bez konieczności demontażu okien. Są nawet specjalne preparaty, które pozwalają zrekonstruować strukturę słoi. Mniejsze zarysowania można maskować samodzielnie, wystarczy zamalować je korektorem akrylowym albo flamastrem w kolorze zbliżonym do okleiny. Odpowiednie środki kupuje się tam, gdzie okna.
Najgorsze dla okien okleinowanych jest zachlapanie tynkiem, gładzią, klejem czy pianką poliuretanową. Można je usunąć tylko środkami chemicznymi albo zeskrobując z powierzchni okna – obie metody niszczą okleinę. Dlatego podczas wykańczania ścian wewnątrz lub na zewnątrz budynku okna trzeba dokładnie zasłonić.

Gwarancja na okna w okleinie drewnopodobnej

Trwałość okien okleinowanych szacuje się na 30-40 lat, przy czym gwarancję na trwałość koloru okleiny dostaje się na 5 lat. Takie okna nie wymagają okresowej konserwacji, wystarczy raz w roku zabezpieczyć uszczelki i zawiasy. Do mycia trzeba używać delikatnych środków niezawierających acetonu. Może to być zwykły płyn do naczyń, ale u producentów można też kupić specjalny płyn do mycia ram okleinowanych, który pozostawia na powierzchni film zabezpieczający przed kurze i brudem.

Okna w okleinie drewnopodobnej
Autor: MS więcej niż OKNA Profile barwione w masie do oklein drewnopodobnych w różnych odcieniach

Ile się czeka na okna drewnopodobne

Na okna w okleinie drewnopodobnej trzeba czekać dłużej niż na białe, dlatego powinno się je zamówić odpowiednio wcześniej. Okna białe są dostarczane średnio po 2 tygodniach od dnia złożenia zamówienia. Przy popularnych wymiarach mogą być gotowe nawet w ciągu kilku dni. Na okna w okleinie standardowej oczekuje się 2 do 3 tygodni, a w okleinie drewnopodobnej niestandardowej – od 5 do 10 tygodni. Czas realizacji zamówienia zależy od rodzaju okleiny drewnopodobnej, wymiarów i kształtu okien, funkcji ich otwierania.

Przeczytaj też:

Okna antracytowe: czyli moda na szare okna

Najdłużej czeka się na okna łukowe w okleinie niestandardowej. Dużo zależy też od terminu dostawy profili. Jeśli zamówi się niestandardowe profile w okresie wzmożonego popytu na typowe okna, np wiosną, gdy rusza sezon budowlany, termin realizacji zamówienia może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Dodatki do okien drewnopodobnych

Okna drewnopodobne można wzbogacić o nakładki stylizujące, można też zrobić skrzydło w innym, a ościeżnicę w innym kolorze. Jeśli chcemy mieć okno ze szprosami, trzeba je odpowiednio dobrać do okleiny. W identycznej okleinie można zamówić szprosy konstrukcyjne, a także naklejane – nie tylko płaskie, ale również tłoczone albo zdobione w stylu retro. Jednak należy pamiętać, że szprosy konstrukcyjne (bardziej) i naklejane pogarszają współczynnik przenikania ciepła. Szprosy wewnątrzszybowe nie u wszystkich producentów są dostępne w okleinie. Najwęższe z nich, o szerokości 8 lub 18 mm, rzadko są okleinowane. Najczęściej są złote, srebrne lub malowane na kolor okleiny. Szersze szprosy można zamówić okleinowane.

Okna w okleinie drewnopodobnej
Autor: Dako Okna w okleinie drewnopodobnej ładnie wyglądają w domach z drewna

W komplecie z oknami drewnopodobnymi

Producenci okien z PCV mają w ofercie również inne wyroby potrzebne do wykończenia domu. Odcień okleiny można dopasować do drzwi wejściowych, bramy garażowej czy podbitki dachowej. Łatwo też dobrać rolety zewnętrzne, bo ich prowadnice i kaset, a często także lamelki są oferowane w różnych okleinach drewnopodobnych.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie