Okna do salonu, sypialni, kuchni: dobrze dopasowane

2020-05-25 12:18

Wybieramy okna do domu najczęściej z tej samej kolekcji. Jednak nie wszystkie muszą być jednakowej wielkości i mieć ten sam kształt. Radzimy, jak dobrać okna do salonu, sypialni, czy kuchni. Okna warto zróżnicować w zależności od położenia pomieszczeń względem stron świata. Do nietypowych wnętrz można wykonać specjalne okna na wymiar. Zobacz jak dopasować okna do domowych pomieszczeń.

Duże okno w salonie
Autor: Piotr Mastalerz Piękny widok za oknem buduje charakter salonu. Panoramiczne okna dają znakomity efekt, gdy dom stoi w ładnym otoczeniu. Projekt domu: Michal Owadowicz, DJiO

Rodzaj i rozmieszczenie okien w domu wpływają przede wszystkim na ilość i jakość wpadającego przez nie światła dziennego. Dlatego wybierając je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na szerokość ram i liczbę podziałów. Nie bez znaczenia jest też kształt – na przykład przez okno poziome wpada mniej światła niż przez okno pionowe tej samej wielkości. Ilość i natężenie światła zależą nie tylko od powierzchni przeszkleń, ale też od liczby okien – światła jest więcej i operuje ono dłużej w pomieszczeniu, gdy umieścimy dwa mniejsze okna w dwóch ścianach, niż gdy zdecydujemy się na rozwiązanie z jednym dużym przeszkleniem. Dobierając okna do wnętrz o różnych funkcjach, trudno też abstrahować od strony świata, z której się one znajdą, oraz zacieniających je roślin i budynków.

Światło naturalne w domu. Jak wpływa na aranżację wnętrz? >>>

Okna do salonu

Salon jest największym pomieszczeniem w domu, a duże przeszklenia wynikają z konieczności zachowania odpowiednich proporcji powierzchni przeszklonych w stosunku do powierzchni podłogi. Warto też wiedzieć, że nie wymaga on tak intensywnego światła jak pomieszczenia do pracy, na przykład kuchnia lub gabinet. Ze względu jednak na wielkość salonu okna powinny być w nim umieszczone co najmniej w dwóch ścianach – takie rozwiązanie pozwala uniknąć niekorzystnych kontrastów. We wnętrzu o zróżnicowanej wysokości bardzo dobrym pomysłem jest połączenie okien różnej wielkości. W salonach często stosuje się duże przeszklenia i okna panoramiczne.

Różnymi oknami w salonie można podkreślić różne funkcje poszczególnych stref, np. doświetlić stół w jadalni, a zmniejszyć intensywność światła w strefie kominkowej. Zauważalna tendencja to okna do salonu montowane bliżej podłogi. Obniżenie parapetu do poziomu 50 cm pozwala kadrować ciekawe widoki. Drzwi balkonowe ze skrzydłami przesuwnymi ułatwiają aranżację wnętrza – otwarte skrzydła nie zabierają miejsca w salonie. Problematyczne mogą być przeszklenia na całą szerokość ściany – mniejszy salon może się okazać nieustawny. Duże przeszklenia wymuszają odsunięcie sprzętów od ścian, a co za tym idzie – wzrost powierzchni komunikacyjnej. Wysoki pokój dzienny można też oświetlić światłem z góry – np. oknami połaciowymi w spadzistym dachu. Są też salony przybierające formę tradycyjnej werandy czy wykwintnej oranżerii. Dobrym, często stosowanym rozwiązaniem są okna w salonie umieszczone w wykuszu – dają zarówno światło, jak i widoki z różnych stron.

>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna

Okna do sypialni

Po wielu godzinach chłodu i mroku nocy pragnienie ciepła i światła jest naturalnym odruchem – dobrze jest wybrać lokalizację sypialni od wschodu. Jednak jeśli lubimy pospać dłużej, w sypialni z oknem wschodnim lepiej zrezygnować z dużych przeszkleń. Orientacja na wschód sprawdza się zwłaszcza latem: poranne słońce świeci intensywnie, ale krótko, więc po upalnym dniu nienagrzana sypialnia oferuje nam komfortowe warunki do wypoczynku.

Przeczytaj też:

Strefa nocna - jak ją wydzielić i urządzić. Rady architekta >>>

Gdy okno w sypialni będzie usytuowane od północy, po chłodnej nocy przywita nas przyciemnione, szarawe światło. Jeżeli okno w sypialni znajdzie się od południa i zachodu, bez odpowiedniego zadaszenia okien, zasłon czy markiz sypialnia będzie przegrzana. Jeśli sypialnia na poddaszu jest usytuowana od strony mocno nasłonecznionej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest lukarna – jej boczne ściany regulują dopływ światła i pomieszczenie nie jest tak nagrzane. Okna połaciowe dają światło bardziej intensywne i mocniej sięgające w głąb pomieszczenia niż to z lukarn. Warto wiedzieć, że kształt okna może też wpływać na poczucie bezpieczeństwa niektórych osób. Okna typu portfenetry i balkonowe tworzą wrażenie otwartości wnętrza, które może zaburzać poczucie bezpieczeństwa. W sypialni bardziej przyjazne wydają się okna umieszczone na pewnej wysokości od poziomu posadzki – wnętrze robi wtedy wrażenie bardziej zamkniętego i przez to bezpiecznego.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
okno w kuchni byt
Autor: Mariusz Bykowski W kuchni można też zamontować standardowe okno pionowe. Trzeba tylko dokładnie wyliczyć wysokość jego montażu, żeby bateria – jeśli zlewozmywak będzie pod oknem – nie utrudniała jego otwierania, albo – jak w tym przypadku – wybrać model z zawiasami w dolnej części ramy. Projekt: Aleksandra Sobiesak / Pracownia KAPA

Okna do kuchni

Strona świata jest w wypadku kuchni bardzo ważna i do niej powinniśmy dobierać usytuowanie i wielkość okien. Uważa się, że w kuchni nadmiar słońca jest uciążliwy, ponieważ w pomieszczeniu, gdzie sporo się gotuje, dodatkowe ciepło jest niewskazane. Z drugiej strony nie do pomyślenia jest kuchnia pozbawiona światła dziennego. Polecana jest lokalizacja wschodnia – poranne słońce ma najlepsze zdolności bakteriobójcze, a w południe, kiedy zabieramy się do gotowania, słońca w kuchni już nie ma.

Kuchenne okno ma przede wszystkim oświetlać strefę roboczą – blat ze zlewozmywakiem. Wygodnym rozwiązaniem są niskie i szerokie okna, zwane pasmowymi. Umieszczone między blatem a wiszącymi szafkami dobrze oświetlają strefę roboczą. Jeśli część robocza jest usytuowana na wyspie, dobrze, aby była ona zwrócona w stronę okna. Światło dzienne pełni we współczesnej kuchni również funkcję estetyczną: efektowne wyposażenie zajaśnieje pełnym blaskiem w dobrze oświetlonym wnętrzu, a widoki ogrodu staną się elementem aranżacji kuchni.

Okna do łazienki

Jeśli łazienka znajduje się przy zewnętrznej ścianie, warto zrobić choćby najmniejsze okno. Dostęp światła dziennego znacznie zwiększy komfort życia, nie mówiąc już o zmniejszeniu wydatków za prąd. Gdy ściana jest wolna, sprawdzi się wąskie i długie okno, nad wanną często montuje się poziome i niskie. Większe możliwości usytuowania okna daje łazienka na poddaszu – okno umieszczone w skośnej połaci dachu zwykle nie koliduje z usytuowaniem urządzeń.

Okno w łazience - jak zaprojektować okno łazienkowe >>>

Okna przesuwne. Rodzaje przesuwnych okien tarasowych
Okno w łazience
Autor: Bernard Białorudzki Wolno stojąca wanna została ustawiona wzdłuż okna, ale nieco odsunięta od muru, dzięki czemu przeszklenie można otwierać, projekt: Iza Szewc

Okna do przedpokoju i przedsionka

Miejsca przeznaczone na komunikację znajdują się zwykle w środku planu domu, co do niedawna pozbawiało je dostępu światła dziennego. Ostatnio jednak projektanci doceniają funkcje światła w kształtowaniu przestrzeni tej strefy domu – nawet wąski korytarz wydaje się szerszy, gdy rozświetlają go promienie słońca. Jeśli nie jest możliwe dostarczenie światła bezpośrednio – można je wprowadzić przez sąsiednie pomieszczenie lub z góry. Światło w takich miejscach nie musi być jasne, wystarczy, jeśli będzie docierało do nich rozproszone światło północne lub krótko świecące wschodnie. Okna nie muszą być duże. Najtrudniej wyposażyć w nie przedsionek. Drzwi wejściowe, często ze względów bezpieczeństwa wybierane w wersji pełnej, zatrzymują światło dzienne.

Hol w domu: jak go dobrze zaprojektować. Aranżacje i pomysły na wystrój holu >>>

Na okno zwykle brakuje miejsca – dzieje się tak dlatego, że przedsionek jest pomieszczeniem o małej powierzchni ścian zewnętrznych – wystarcza jej jedynie na drzwi. Aby uniknąć kontrastu między jasnym światłem na zewnątrz i mrokiem witającym nas tuż za progiem, warto wybrać drzwi z naświetlem, a gdy miejsce pozwala, z bocznymi świetlikami. Elementy doświetlające, które są integralnym elementem drzwi wejściowych, zamawia się u producentów drzwi. Naświetle górne wykonuje się zwykle, gdy otwór na drzwi jest znacząco wyższy od standardowe-go wynoszącego 210 cm, a jego obniżenie mogłoby zepsuć architektoniczny efekt utrzymania poziomu linii okien. Naświetle można zrobić w wersji nieotwieranej z pojedynczą ramą. Drzwi o wysokości powyżej 250 cm wykonuje się z naświetlem górnym w oddzielnej ramie. Element doświetlający nie musi być związany integralnie z drzwiami – można zamówić u producentów poziome okno, które montujemy w ścianie nad drzwiami, lub pionowe do montażu obok drzwi. Klatkę schodową najłatwiej oświetlić w ryzalicie przeszklonym wysokimi oknami lub wąską i wysoką ścianką z pustaków szklanych. Drugi sposób to umieszczenie okna na wysokości górnego biegu schodów – w pionowej ścianie lub w skośnej połaci dachu. Światło oświetla wówczas schody z góry – efekt jest znacznie ciekawszy niż wtedy, gdy pada ono z dołu. Wąskie portfenetry, czyli wąskie okna sięgające podłogi, które dają dużo światła w głębi pomieszczenia, będą idealne do klatek schodowych – światło obejmie swoim zasięgiem schody na długim odcinku.

Okna w strefie gospodarcze: garderobie, kotłowni, spiżarni

Dzięki oknu w garderobie nie trzeba się w ciągu dnia posiłkować sztucznym oświetleniem, lepiej ocenimy zestaw kolorystyczny planowanego na dany dzień stroju, łatwiej też dostrzeżemy ewentualną plamę. Gdy w garderobie nie ma zamykanych szaf, konieczne jest, szczególnie latem, zasłanianie okna, aby ubrania nie płowiały. Okno w kotłowni ułatwia wentylację, ale także korzystanie z niej w ciągu dnia. Światło dzienne w spiżarni nie jest niezbędne, ale jeśli będzie ona położona od północy lub wschodu, można ją wyposażyć w małe okno.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie