Okap kominowy: jaki wybrać i jak działa

2021-02-19 15:17

Okap kominowy budową często nawiązuje do tradycyjnych okapów umieszczanych od dawien dawna nad miejscami do gotowania. Jego zadaniem jest okresowe intensyfikowanie usuwania zanieczyszczonego powietrza z kuchni, zwłaszcza z przestrzeni bezpośrednio nad kuchenką.

okap
Autor: Marcin Czechowicz Estetyka nowoczesnych okapów kominowych może niekiedy zaskakiwać oryginalnością

Powietrze zasysane przez okap może (i powinno) być usuwane poza budynek, ale może być także zawracane do kuchni po uprzednim oczyszczeniu na filtrach. Pierwsza wersja urządzenia to okap - wyciąg, druga – tak zwany okap - pochłaniacz. Wyciąg trzeba podłączyć do przewodu wywiewnego i instalacji elektrycznej, pochłaniacz tylko do elektrycznej.

Wybierz okap kominowy jeśli:

  • Chcesz zamontować okap między szafkami kuchennymi.
  • Gdy zależy ci, by okap był dobrze widoczny na tle zabudowy kuchennej.
  • Jeżeli w kuchni jest dostęp do wolnego kanału wywiewnego.

Jak działa okap kominowy: montaż

Okap kominowy częściej pracuje jako wyciąg, więc wymaga podłączenia do kanału odprowadzającego powietrze poza budynek.

Ze względu na sposób, w jaki jest zbudowany, najczęściej okap kominowy przymocowuje się  centralnie nad kuchenką, tak by obejmował zasięgiem całą powierzchnię płyty grzejnej, ale są i duże modele, które wystają nawet kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów poza obrys płyty.

Odległość między dolną krawędzią okapu kominowego a powierzchnią kuchenki nie powinna być mniejsza niż 65 cm i większa niż 75 cm. Dolnej granicy nie należy przekraczać zwłaszcza nad kuchenkami gazowymi, ponieważ mogłoby to zakłócić spalanie gazu. W przypadku kuchenek z płytą elektryczną chodzi wyłącznie o to, aby przez zbyt nisko zawieszony okap kominowy korzystanie z kuchenki nie stało się niewygodne, szczególnie dla wyższych domowników.

Wyciąg łączy się z kanałem wywiewnym przewodem z tworzywa sztucznego albo blaszanym, o powierzchni przekroju 120-180 cm. W przypadku przewodów kołowych odpowiada to średnicy 125 lub 150 mm. Przewód powinien mieć jak najmniejszą długość i najprostszą trasę. Najlepiej, jeśli jest prosty, bez załamań, bo każde z nich to dodatkowy opór do pokonania przez wentylator.

Jeśli kanał wywiewny nie znajduje się bezpośrednio za okapem, przewód odprowadzający zużyte powietrze trzeba poprowadzić do niego poziomo i ukryć za szafkami górnymi, tracąc niestety w ten sposób część ich przestrzeni.

W pobliże urządzenia trzeba doprowadzić instalację elektryczną i zamontować tam gniazdo. Okap kominowy można też podłączyć na stałe w puszce elektrycznej.

Ze względów bezpieczeństwa w kuchni z kuchenką gazową zawsze musi być wentylacja grawitacyjna. Okap kominowy jej nie zastąpi, ponieważ działa okresowo. Nie wolno go podłączyć do jedynego kanału wentylacji grawitacyjnej, żeby w czasie postoju nie zatamował w nim przepływu powietrza, bo i bez tego jest on zazwyczaj bardzo słaby.

Przeczytaj też:

Montaż okapu w kuchni: instrukcja krok po kroku >>>

Gdy nie ma drugiego kanału, przewód odprowadzający powietrze usuwane przez okap można podłączyć poniżej kratki wentylacyjnej (nie likwidując jej). Służą do tego specjalne, „dwuzadaniowe” kratki wentylacyjne. Ich górna część wygląda i działa jak zwykła kratka, w dolnej jest otwór do podłączenia wyciągu.

Wygodna kuchnia, czyli jaka?
okap
Autor: Marcin Czechowicz Najlepiej jest, gdy okap obejmuje swoim zasięgiem co najmniej powierzchnię płyty grzejnej, albo wystaje nieco na boki

Okap kominowy wydajność

Aby okap kominowy - wyciąg realnie poprawił jakość wentylacji w kuchni (albo w kuchni i jadalni czy też pokoju dziennym, jeśli te wnętrza są połączone), powinien móc w ciągu godziny co najmniej sześciokrotnie wymienić całą objętość powietrza. Wydajność wentylatora (wyciągu) należy zatem ustalić, mnożąc kubaturę wnętrza przez sześć. Do pomieszczenia o powierzchni 10 m2 i wysokości 3 m odpowiedni będzie model o wydajności 180 m3/h.

Przeczytaj też:

Jak wyczyścić okap kuchenny, pochłaniacz >>>

W kuchni z kuchenką gazową wydajność wyciągu jest ograniczona „od góry” - nie może przekraczać dwunastokrotności kubatury pomieszczenia. Liczba wymian większa niż 12 na godzinę mogłaby doprowadzić do powstania podciśnienia zakłócającego spalanie gazu.

Okap kominowy cena

Okap kominowy
Parametry – szerokość, wydajność, regulacja, sterowanie, maks. głośność Cena orientacyjna
60 cm, 450 m3/h, trzystopniowa, mechaniczne, 69 dB 470 zł
90 cm, 530 m3/h, czterostopniowa, elektroniczne dotykowe, 70 dB 900 zł
90 cm, 670 m3/h, trzystopniowa, elektroniczne dotykowe, 75 dB 1200 zł
90 cm, 430 m3/h, pięciostopniowe, elektroniczne, 55 dB 2300 zł
magazyn Murator
Murator nr 3 okładka

Autor: archiwum serwisu

Więcej na temat wyboru okapu przeczytasz w artykule „Okap kuchenny - alternatywy 4” w marcowym wydaniu magazynu „Murator”. Ponadto w numerze:

> Przyłącza: formalności i koszty. Przewodnik budowlany

> Projekty domów do realizacji etapami

> Nowoczesne technologie i materiały do murowania

> Ocieplanie dachu od zewnątrz: 5 systemów

> Uszczelnianie okien dachowych: jak to zrobić

> Dodatek specjalny: Odnawialne źródła energii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.