Ogrodzenia panelowe. Tanie, szybkie w montażu i ładne, czyli zalety gotowych ogrodzeń

2019-03-08 15:25
Ogrodzenie panelowe Wiśniowski
Autor: materiały prasowe Wiśniowski

Ogrodzenia panelowe to alternatywa dla ogrodzeń, które wymagają dużo prac i materiałów budowlanych oraz czasu na ich wykonanie, co przekłada się również na finalną cenę płotu. Ogrodzenia panelowe, czyli z powtarzających się elementów gotowych do szybkiego montażu, przy obecnej ofercie rynkowej wcale nie są gorsze od płotów wykonywanych na zamówienie. Tym bardziej, że ogrodzenia panelowe są dostępne jako metalowe, drewniane lub betonowe, w najróżniejszych wzorach i kolorach. Poznaj zalety gotowych systemowych ogrodzeń panelowych.

Ogrodzenie panelowe składa się z powtarzalnych, dopasowanych do siebie elementów. Taki ogrodzeniowy system ma zazwyczaj wszystko, począwszy od przęseł, słupków, łączników oraz mocowań, po furtki i bramy wjazdowe. Najlepiej ogrodzenie panelowe wybierać w jednym wzorze wszystkich części, bo wtedy płot nabiera elegancji. Można też furtki i bramy dobierać oddzielnie, należałoby jednak utrzymać całość się w jednym stylu, bądź z rozmysłem go zaburzyć.

Zalety ogrodzeń panelowych

W sprzedaży jest dość duży wybór wzorów ogrodzeń panelowych z betonu, metalu lub drewna. Gotowe płoty mogą być mocno kryte, z prześwitami lub lekkie i ażurowe. W odniesieniu do kolorystyki też można zakładać dowolność, chociaż nowoczesne trendy stawiają na naturalność.  

Sprawdź też:

Ogrodzenia panelowe są proste w montażu. Wraz z ogrodzeniem dostarczany jest szczegółowy wykaz wszystkich jego elementów i instrukcja, według której można samodzielnie zmontować większość zestawów systemowych, i to za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi.

Oszczędzają czas i pieniądze. Wiele ogrodzeń panelowych można mieć już po kilku dniach od zamówienia. Na niestandardowe poczekamy nie dłużej niż cztery tygodnie. Dzięki zestawom systemowych łączników montaż ogrodzenia panelowego jest na tyle szybki, że sprawna ekipa może go skończyć w dzień lub dwa dni.

Ogrodzenia panelowe są uniwersalne. Większość przęseł można montować nie tylko do słupków pochodzących z tego samego systemu, ale także takich, które już stoją na posesji. Ogrodzenia panelowe mogą być budowane z cokołem lub bez. Wtedy w fundamencie punktowym osadza się wyłącznie słupki.

Ogrodzenia panelowe: jakie wybrać?

Taką decyzję trzeba podejmować indywidualnie. Najpierw jednak trzeba upewnić się, na co pozwala nam plan zagospodarowania terenu (czasami są obostrzenia co do wysokości i wyglądu płotu). Potem warto zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić ogrodzenie panelowe, czy ma odgradzać od otoczenia czy tylko wyznaczać teren działki. Ogrodzenie panelowe powinno współgrać z architekturą domu, ale również z jego otoczeniem.

Teraz trzeba wybrać materiał ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe betonowe to dosyć ciężkie prefabrykaty, co może podwyższyć koszty transportu i robocizny. Ogrodzenia panelowe metalowe i z drewna są lżejsze, można je nawet zbudować samemu, trzeba im jednak wymyślić sposób osadzenia (np. czy zrobimy ogrodzenie panelowe bez podmurówki (palikami bezpośrednio w gruncie) czy na podmurówce). Dochodzi jeszcze konserwacja ogrodzenia, bo jakby ono nie było zabezpieczone fabrycznie, po pewnym czasie będzie wymagać odnowienia.

Pytań, które trzeba sobie postawić przed wyborem gotowego ogrodzenia jest wiele, dobrze więc poczytać o każdym rozwiązaniu i popatrzeć co oferują poszczególni producenci paneli ogrodzeniowych. Jedno jest pewne, gotowy płot będzie tańszy niż wykonany na zamówienie. Zresztą systemowe rozwiązania też mają wiele wariantów, dzięki czemu można sobie urzeczywistnić własny pomysł.  

Ogrodzenia panelowe
Autor: Wiśniowski Mnogość wzorów ogrodzeń gotowych sprawia, że z pewnością znajdziemy wśród nich coś dla siebie

Sprawdź, zanim zamówisz ogrodzenie panelowe

  • Sprawdzamy, czy w warunkach zabudowy nie opisano szczególnych kryteriów, jakim powinno ono odpowiadać. Ogrodzenia niezgodny z przepisami, gdy dopatrzą się tego odpowiednie organy lub sąsiedzi, trzeba będzie rozebrać.
  • Upewniamy się, czy w linii ogrodzenia nie przebiegają żadne media, które mogą utrudnić lub uniemożliwić jego montaż.
  • Przeliczamy długość ogrodzenia, pamiętając, że nie może ono wykraczać poza granice działki ani poza linie rozgraniczające drogę. Wątpliwości powinien rozstrzygnąć geodeta.
  • Trzeba pamiętać o wysokości planowanego ogrodzenia. Nie może ono stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, dlatego na płocie niższym niż 1,8 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów.
  • Montując ogrodzenie panelowe, pamiętaj że bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.
  • Ogrodzenie wyższe niż 2,2 m wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.
Ogrodzenie panelowe metalowe
Autor: A. Szandomirski /MURATOR Wśród propozycji gotowych ogrodzeń, najpopularniejsze są chyba te z paneli metalowych.

Ogrodzenie panelowe wymiary

Przy składaniu zamówienia na ogrodzenie panelowe musimy znać wymiary działki zgodne z planem zagospodarowania terenu. Trzeba będzie określić długość i wysokość ogrodzenia, liczbę, a także typ bram oraz furtek, no i oczywiście wybrać odpowiadający nam model, kolor jak również sposób wykończenia. To wtedy decydujemy, czy np. metalowe pręty przęseł mają być zakończone ozdobnym grotem, czy kapturkami z tworzywa. Licząc wstępne koszty ogrodzenia panelowego najłatwiej przeliczyć liczbę potrzebnych paneli zgodnie z długością ogrodzenia. Szerokość przęseł wynosi zwykle 2-2,5 m. Im szersze będą przęsła, tym mniej potrzebnych słupków do ich osadzenia. Można kupić słupki systemowe, można też je wybudować np. z klinkieru, co doda ogrodzeniu panelowemu indywidualnego charakteru (ale wyjdzie drożej). 

Standardowa maksymalna wysokość gotowego ogrodzenia panelowego jest dostosowana do przepisów – 2,2 m, kolejne warianty wysokości to zazwyczaj 2, 1,8, 1,7, 1,5 oraz 1,2 m.

Jeżeli decydujemy się na zakup w hurtowni budowlanej, to powinniśmy być wyposażeni we wszystkie niezbędne informacje dotyczące planowanego ogrodzenia, by sprawnie skompletować płot. Gdy ogrodzenie panelowe będzie zamawiane u producenta lub jego przedstawiciela, najlepiej umówić się z nim na miejscu inwestycji. Na pewno dokona on sprawnie wszelkich pomiarów potrzebnych do złożenia zamówienia, uzgodnione zostaną wszystkie szczegóły, o których osoba nie zajmująca się ogrodzeniami może po prostu nie wiedzieć. Niektóre firmy mają programy, które pozwalają od razu wygenerować wizualizację wybranego ogrodzenia oraz przeliczą jego cenę.

Ogrodzenia systemowe. Wybieramy ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia panelowe cena

Chociaż przyjęło się uważać, że ogrodzenia z paneli to rozwiązanie ekonomiczne, należy być ostrożnym, wybierając konkretny model. Znajdziemy bowiem wśród nich także droższe propozycje, nawet porównując produkty które na pierwszy rzut oka nie różnią się wyglądem. Największy wpływ na cenę ogrodzenia panelowego ma rodzaj zastosowanego materiału oraz jego zużycie. Najtańsza jest stal, nieco droższe – aluminium. Im grubsze profile, tym większe zużycie materiału, a więc także wyższa cena systemu ogrodzeniowego z paneli. (Zdarza się, że w najtańszych ogrodzeniach panelowych profile są puste w środku, co świadczy oczywiście o mniejszej trwałości produktu). Należy wziąć pod uwagę również wysokość przęsła (oszczędzimy, wybierając niższe ogrodzenie), a także rozstaw profili - w bardziej ażurowych wykorzystano mniej materiału, w pełnych ogrodzeniach – więcej, co ma odzwierciedlenie w cenie. Ważnymi czynnikami wpływającymi na koszty są jakość i grubość warstwy ochronnej zabezpieczającej przed korozją – od niej zależy, ile lat ogrodzenie panelowe będzie ładnie wyglądać. Aluminium nie wymaga impregnacji. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia stali jest ocynkowanie ogniowe lub pokrycie jej powłoką poliestrową. Tańsze (i mniej skuteczne) jest malowanie stali antykorozyjną farbą podkładową. Płacimy też za estetykę ogrodzenia panelowego.

Sprawdź też:

Najprostsze i najtańsze będą panele wypełnione siatką, droższe – modele ogrodzenia z paneli bardziej dekoracyjnych, z ozdobnymi elementami. Dopłacimy również, jeżeli wybierzemy kolor ogrodzenia panelowego spoza standardowej palety RAL.

Ogrodzenia panelowe
Autor: GUARDI-OBA Przęsła gotowego ogrodzenia można przymocować do wykonanych na miejscu słupków z kamienia, cegły, bloczków czy monolitycznego betonu dopasowanych do stylu domu

Ogrodzenie panelowe proste i nowoczesne

Takie ogrodzenia panelowe dzięki swojej prostocie są bardzo uniwersalne. Pasują przede wszystkim do modnych, nowoczesnych domów. Dla budynków nawiązujących do tradycji tworzą neutralne, nienarzucające się ramy. Ażurowe przęsła tych ogrodzeń nie zasłaniają domu ani ogrodu. Jednorodne, pozbawione dekoracji, w swoich najprostszych odmianach mają nieco techniczny charakter. W wersji podstawowej są to panele z wypełnieniem z siatki stalowej. Jest dyskretna, niemal niewidoczna, nie zwraca na siebie uwagi. Lekka forma ogrodzenia z paneli sprawdza się tam, gdzie nie chcemy tworzyć pełnego muru ani wysokiego parkanu, a jedynie zaznaczyć granice posesji. Siatka ogrodzeniowa to świetna podpórka dla roślin pnących, które mogą się stać naturalną ozdobą przęseł. Typowe ogrodzenia panelowe składają się z prostych metalowych prętów w układzie poziomym lub pionowym przytwierdzonych do elementów poprzecznych nadających całości sztywność i stabilność.

Sprawdź też:

Przęsła mogą być też ujęte w ramy - wtedy prostokątna rama wypełniona jest profilami o układzie poziomym bądź pionowym. Powtarzalny schemat pozwala zachować porządek. Poszczególne modele ogrodzeń panelowych mogą różnić się szerokością profili i ich rozstawem w przęśle. Taki typ ogrodzenia może mieć też wiele modyfikacji, które urozmaicają wygląd paneli. Przęsła mają na przykład nierównomierny rozkład profili w ramie, dzięki czemu powstaje pewien wzór (na przykład dwa profile blisko siebie – odstęp – dwa profile blisko siebie itd.), zamierzoną asymetrię lub dodatkowe elementy ozdobne, nie tracąc nic ze swojej prostoty.

Ogrodzenie panelowe Polargos
Autor: materiały prasowe Polargos Ogrodzenie panelowe stalowe z łukowo wykończonym panelem. Przęsła mają szerokość 2 m

Ogrodzenia panelowe klasyczne

Gotowe ogrodzenia panelowe mogą naśladować wyszukane formy ogrodzeń z kutego żelaza. Dobrze komponują się wówczas z domami w tradycyjnym stylu. Nie tylko wyznaczają granice posesji, lecz także zdobią otoczenie domu. Niektóre modele ogrodzeń panelowych tworzą kunsztowne kompozycje – są bogato zdobione ornamentami, secesyjnymi zawijasami, mają łukowe wykończenie panelu i ostro zwieńczone szczyty w kształcie grotów włóczni.. Przęsła o klasycznej formie z charakterystycznym wygięciem w łuk poprzecznego prętu mogą mieć też jedynie subtelne zdobienie w postaci centralnie umieszczonej rozety. Nawiązanie do wzorów klasycznych czasem jest również ujęte w bardziej nowoczesne formy.

Ogrodzenia panelowe
Autor: materiały prasowe Warto stawiać ogrodzenia bez cokołu, który zatrzymuje wodę spływającą z działki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie