Jak urządzić ogród w stylu japońskim. ZDJĘCIA

2019-04-03 10:32

Ogrody w stylu japońskim są coraz popularniejsze. Podpowiadamy jak urządzić ogród, by nawiązywał do stylu japońskich ogrodów. Charakterystyczne cechy ogrodu japońskiego.

Jednym z ciekawszych pomysłów na urządzenie ogrodu jest ogród w stylu japońskim. Chociaż pozornie wydaje się egzotyczny i trudny, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, by zamienić nasz ogród w orientalny zakątek.Japonia to kraj, którego osiągnięcia znane są na całym świecie, choć jej kultura wciąż pozostaje tajemnicą. Pomimo iż technika jest dla Japończyków ważnym elementem życia, nie zapomnieli oni o naturze. Sztukę tworzenia pięknych i malowniczych ogrodów doprowadzili do perfekcji, dzięki czemu styl, który stworzyli, stał się ceniony i podziwiany na całym świecie.

Jak urządzić ogród w stylu japońskim: cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego

Aby urządzić własny ogród, który będzie nawiązywał stylem do ogrodów japońskich, nie trzeba posiadać wiele miejsca, trzeba jednak dobrze poznać podstawowe reguły i zasady jego tworzenia. Inspiracją dla ogrodów japońskich jest sama przyroda. Idea ogrodu w stylu japońskim polega na stworzeniu miejsca jak najbardziej zbliżonego wyglądem do natury, gdzie ingerencja człowieka jest niemal niewidoczna, a wszystkie elementy doskonale ze sobą harmonizują. W ogrodzie japońskim nie ma miejsca na regularne, symetryczne kształty ani na pstrokaty, roślinny chaos, gdyż ogród japoński to prostota, naturalność i elegancja. Najważniejszymi jego elementami jest zielona roślinność (z barwnymi akcentami w postaci kwiatów), woda (czasem zastąpiona żwirkiem) oraz kamień (symbolizujący trwałość natury).

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród ze żwiru, kamieni i głazówW ogrodzie japońskim królują magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe i peonie, czyli gatunki typowe dla Japonii. Przy ich wyborze pamiętajmy jednak, że nasz klimat jest chłodniejszy, dlatego należy szukać odmian odpornych na niską temperaturę.

>>Przeczytaj też: Ogród w stylu japońskim: drzewka bonsai w ogrodzie japońskimJeśli do ogrodu wprowadzamy kamień, wybierajmy naturalne głazy o ciekawym kształcie i oryginalnej fakturze. Kamienie często mają symbolizować góry, dlatego dobrze, jeśli z daleka przypominają górskie szczyty. Także woda swoją formą powinna nawiązywać do natury. Najbardziej pożądany byłby więc niewielki strumyk lub mała, wodna kaskada, które można jednak zastąpić drobnym, białym żwirkiem, ułożonym na kształt stawu lub strumienia.

>>Przeczytaj też: Źródełko w japońskim ogrodzie

Całość warto uzupełnić pojedynczymi elementami, nawiązującymi do kultury japońskiej (np. kamienną rzeźbą), zachowując przy tym duży umiar.

Zobacz zdjęcia ogrodów w stylu japońskim

Drzewa do małego ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie