Ogród w stylu holenderskim - cechy charakterystyczne ogrodu holenderskiego

2019-07-18 13:21

Holandia, to podobnie jak Polska, kraj klimatu umiarkowanego. Ogród w stylu holenderskim bez problemu można więc stworzyć i u nas. Poznaj najważniejsze cechy ogrodu holenderskiego i dowiedz się, jakie rośliny pasują do ogrodu w stylu holenderskim.

Ogrody w stylu holenderskim należą do najpiękniejszych na świecie, a ich projektanci cieszą się ogromną sławą - jednym z najbardziej znanych jest Piet Oudolf. Holenderski styl ogrodowy powstał około XV w. i przypomina nieco styl francuski. Jednak, mimo wielu podobieństw, oba style nieco różnią się między sobą.

Ogród w stylu holenderskim - kompozycja

Ogród w stylu holenderskim jest kameralny, a jego wnętrze podzielone żywopłotami, murkami i kanałami wodnymi na kilka mniejszych stref. Każda z nich pełni inną funkcję, np. rekreacyjną, użytkową, ozdobną.
Ogród w stylu holenderskim ma formalną, symetryczną kompozycję. Nasz wzrok (i kroki) prowadzone są w nim często prostą linią ścieżek w stronę dominanty przestrzennej w postaci rzeźby, fontanny czy innego detalu. Taka kompozycja najpiękniej wygląda z góry – widoczne są wówczas jej regularne wzory, kształty klombów, roślinnych rzeźb i żywopłotów.

>>Przeczytaj też: Rzeźba ogrodowa jako element kompozycji ogrodu

Ogród w stylu holenderski – powiększające sztuczki

Ponieważ ogrody w kraju tulipanów z reguły nie są duże, stosuje się w nich często „powiększające” sztuczki - sadzi się przesłony z żywopłotów odsłaniające coraz to nowe widoki, stawia lustra, dzięki którym ogród wydaje się większy. Wszelkie stawy i oczka też są niewielkie – ograniczają się do wodnych detali zużywających jak najmniej wody, co wynika z holenderskiej oszczędności.

>>Nie przegap: Lustra w ogrodzie powiększają optycznie jego powierzchnię

Ogród w stylu holenderskim – kraina kontrastów

Ogród w holenderskim stylu to kraina kontrastów - połączenie spontaniczności z prostą klasyką, statycznych elementów z „nieuczesanymi” kwiatami, np. liliowcami, floksami, jeżówkami, kocimiętkami, i trawami ozdobnymi. Rośliny są tak dobrane, by rozkwitały jedne po drugich, dzięki czemu kompozycja stale jest efektowna.
Pięknym zielonym tłem dla kolorów kwiatów są żywopłoty, obwódki, roślinne ekrany i tunele formowane z drzew i krzewów (np. z cisów, bukszpanów, grabów). W ogrodzie holenderskim rezygnuje się z dużych drzew na rzecz gatunków karłowych i formowanych. Na ogół brak też ogrodzeń i płotów – ich funkcję pełnią wypielęgnowane żywopłoty.

>>Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia

Ogród w stylu holenderskim – detale

W ogrodzie w stylu holenderskim funkcję rzeźb i detali często pełnią topiary, czyli drzewa i krzewy strzyżone w przeróżne kształty: kule, stożki, spirale, a nawet sylwetki zwierząt. To prawdziwe żywe posągi! Zimą, przyprószone śniegiem, wyglądają przepięknie i sprawiają, że ogród jest również efektowny o tej porze roku.

Ogród holenderski
Autor: GettyImages W ogrodzie holenderskim nie może zabraknąć roślin cebulowych, a szczególnie tulipanów

Rośliny do ogrodu w stylu holenderskim

W niemal każdym ogrodzie w holenderskim stylu absolutne must have stanowią jednak rośliny o ozdobnych kwiatach, zwłaszcza gatunki cebulowe. Wiosną cała Holandia rozkwita tulipanami, narcyzami, hiacyntami, szafirkami i irysami we wszystkich kolorach tęczy. Tamtejsi ogrodnicy wypracowali nawet własną metodę sadzenia cebul – wybierają kilka centymetrów ziemi z wyrysowanego wcześniej obszaru, nasączają ziemię wodą i sadzą w niej cebule w grupach podzielonych na różne gatunki – ściśle według wcześniej przygotowanego planu. Dzięki temu wiosną naszym oczom ukazują się bajkowe kompozycje!

Nie ulegajmy jednak złudzeniu, że w ogrodach holenderskich nie ma miejsca na przypadek. Jak najbardziej jest! Bo niemal każdy tamtejszy ogrodnik to miłośnik natury. Pozostawia więc w swym ogrodzie miejsce dla nieoczekiwanych gości – dzikich roślin, zwierzaków i owadów zapylających miododajne kwiaty.

Ogród holenderski
Autor: GettyImages W ogrodach holenderskich nie brakuje takich uroczych zakątków

Zobacz wideo: Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie