Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe: estetyka i trwałość

2019-09-18 9:50

Eleganckie ogrodzenie aluminiowe może być prawdziwą wizytówką domu. Ze względu na swój neutralny wygląd będzie pasować do domu w każdym stylu. Wybieramy ogrodzenia aluminiowe: poradnik.

Ogrodzenie aluminiowe
Autor: Alfen Producenci oferują też estetyczny słupek do montażu bramy przesuwnej, w którym ukryty jest system sterowania

Ogrodzenia wykonane z aluminium doskonale pasują do materiałów wykończeniowych stosowanych na elewacjach współczesnych domów, zwłaszcza modnych ostatnio płaskich dachówek w odcieniach szarości. Proste panele ogrodzeniowe z aluminium będą współgrać również z tynkiem, szkłem, stalą, nowoczesnymi okładzinami, a także z drewnem.

W aluminiowych systemach ogrodzeniowych są profile do budowania wypełnień przęseł, słupki, furtki i bramy. Ogrodzenie domu może być zbudowane w całości z paneli i słupków aluminiowych. Przęsła, furtkę i bramę z aluminium można również wstawić między słupki wykonane z dowolnego materiału, np. drewniane albo murowane z klinkieru lub kamienia.

Zalety ogrodzeń aluminiowych

Aluminium to materiał bardzo trwały. Dzięki temu ogrodzenie aluminiowe jest odporne na czynniki atmosferyczne, korozję i uszkodzenia. Zabezpiecza się je za pomocą nowoczesnej technologii lakierowania proszkowego. Dzięki niej ogrodzenia aluminiowe nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, poza myciem. Producenci udzielają do 10 lat gwarancji na jakość powłoki.

Aluminium jest również lekkie, prawie trzykrotnie lżejsze od stali. To przekłada się na łatwiejszy transport i szybszy montaż ogrodzenia.

Dużą zaletą jest możliwość łatwego dopasowania ogrodzenia do swojego domu. Standardowo producenci oferują ogrodzenia w kilku podstawowych kolorach, zwykle są to różne odcienie brązu i szarości. Panele aluminiowe mogą również imitować drewno. Dzięki temu ogrodzenie aluminiowe można harmonijnie zgrać zarówno z elewacją domu, jak i ze stolarką okienną i drzwiową, a całość wygląda stylowo.

Ogrodzenia aluminiowe: estetyka i funkcjonalność

Elementy ogrodzeń aluminiowych są wycinane laserowo, co zapewnia  precyzję wykonania. Można zamówić panele o dowolnych wymiarach z zakresu oferowanego przez producenta, żeby skomponować indywidualne przęsła. Płaskie profile mogą być pełne lub ażurowe. Są również węższe profile o przekroju kwadratowym.

W technologii aluminiowej wszystkie elementy są ze sobą łączone mechanicznie, ale wkręty i śruby zakrywa się estetycznymi zaślepkami. Dzięki temu ogrodzenia aluminiowe wyglądaja estetycznie.

Ważne są również akcesoria do ogrodzeń aluminiowych, np. klasyczne klamki mogą być lakierowane pod kolor ogrodzenia. Furtka i brama mogą być też wyposażone w pochwyty wykonane ze stali nierdzewnej.

Niektórzy producenci oferują wielofunkcyjne słupki do bramy lub furtki, w których mogą być ukryte elementy sterowania oraz skrzynka na listy, nowoczesny zamek w postaci klawiatury cyfrowej lub panelu na linie papilarne itp. 

Dodatkową atrakcją jest też podświetlenie słupków i przęseł w technologii LED, które zapewni ogrodzeniu nowoczesny i designerski wygląd.

Podświetlenie ogrodzenia Regular firmy Fenz
Autor: Fenz W ogrodzeniach aluminiowych jest możliwość zamontowania oświetlenia LED, które doda mu nowoczesnego charakteru

Ogrodzenia aluminiowe: wielość wariantów

Każde ogrodzenie jest projektowane indywidualnie, bo musi być dostosowane do wymiarów konkretnej działki. Inwestorzy mogą wybrać również rozwiązania standardowe będące w ofercie producentów. Na zamówienie producenci mogą wykonać bramy i przęsła o szerokości do 6 m.

Najpopularniejsze są poziome panele o różnej szerokości i zróżnicowanym rozstawie. Szerokośc profili to np. 5, 10, 15, 20, 25 cm, ale można też wykonać wymiary pośrednie. Szerokość szczeliny między nimi może zależeć od wysokości ogrodzenia lub od preferencji inwestora - jak bardzo wypełnione ma być ogodzenie jego posesji. Osoby pragnące oddzielić się od otoczenia mogą wybrać szerokie panele z pełnej blachy, które będą zamontowane na styk lub z cieniutką szczeliną. Bardzo atrakcyjnie wyglądają panele z blachy ażurowej, które mogą być przedzielone np. pełnymi profilami albo ustawione z niewielkimi odstępami.

Popularne są również ogrodzenia aluminiowe żaluzjowe, w których odpowiednio wyprofilowane profile o szerokości mniej więcej 10 cm są ustawione pod kątem. Dzięki temu ogrodzenie zapewnia prywatność, ale nie stanowi bariery dla światła.

Są również ogrodzenia aluminiowe sztachetowe, w których płaskie profile o szerokości zwykle około 10 cm są ustawiane pionowo.

Nieco mnie popularne są ogrodzenia aluminiowe z wąskich profili o przekroju kwadratowym lub prostokątnym ustawionych pionowo.

Ogrodzenia aluminiowe
Autor: Xcel Czy ogrodzenie aluminiowe będzie mieć profile wypełnienia ustawione bardzo ścisle, czy rzadko, zawsze ustala się indywidualnie z inwestorem

WIDEO: Renowacja ogrodzenia metalowego

Renowacja ogrodzenia metalowego
Słupek multimedialny firmy Fenz
Autor: Fenz Słupek multimedialny w ogrodzeniu pomieści skrzynkę na listy, wideodomofon, a nawet czytnik linii papilarnych
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?

Ogrodzenia aluminiowe: nowoczesność rozwiązań

W ofercie niektórych producentów można znaleźć bardzo nowoczesne rozwiązania dotyczące ogrodzeń aluminiowych, np. słupek wielofunkcyjny, który łączy w sobie funkcje słupka do montażu furtki czy bramy, a także miejsca do instalacji skrzynki pocztowej, tabliczki z numerem domu, domofonu lub czytnika linii papilarnych do otwierania furtki. Można w nim też ukryć sterownik bramy. Są one wykonane bardzo estetycznie i pomyślane tak, że można je wykończyć różnymi materiałami, żeby pasowały do różnych ogrodzeń. Można obłożyc je panelami z blachy aluminiowej, szkła lakierowanego, okładziną kamienną lub z płyt HPL.

Nie jesteś jeszcze zdecydowany i nie wiesz jakie wybrać ogrodzenie domu i działki? Skorzystaj z naszych porad i podpowiedzi ekspertów, zobacz ciekawe rozwiązania. Przeczytaj:

Warto wiedzieć
Brama bez przeciwwagi

Autor: Fenz

Nowoczesne bramy

Bardzo nowatorskim rozwiązaniem jest brama przesuwna bez przeciwwagi, którą można zamontować praktycznie w każdej przestrzeni. Zyskamy nie tylko więcej miejsca na podjeździe, ale również estetyczną bramę, która odpowiada potrzebom architektury XXI wieku. Wśród bram w systemach aluminiowych znajdziemy też rozwierną bramę harmonijkową. Jej skrzydła składają się na pół. Takie rozwiązanie przyda się na działce, na której jest mało miejsca przy wjeździe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie