Nawożenie roślin wrzosowatych – jak i kiedy nawozić wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne wrzosowate

2017-08-01 13:17

Rośliny wrzosowate mają specyficzne wymagania względem nawożenia. Wpływa na to m.in. ich siedlisko (kwaśne, torfowe gleby) i budowa korzeni. Podpowiadamy jak i kiedy nawozić rośliny wrzosowate, by cieszyć się obfitym kwitnieniem i zdrowym, atrakcyjnym ich wyglądem.

wrzos
Autor: www.thinkstockphotos.com

Z roślin należących do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) najczęściej uprawia się wrzosy, wrzośce, azalie i różaneczniki. Rzadziej w ogrodach spotyka się modrzewnicę, bażynę, brukentalię, borówkę czy enkianta dzwonkowatego. Poszczególne gatunki mają jedną wspólną – i ważną z perspektywy sposobu nawożenia – cechę. Mianowicie rośliny wrzosowate wytwarzają małą ilość włośników na korzeniach (sam system korzeniowy również nie jest mocno rozbudowany). W praktyce oznacza to, że w znacznie mniejszym stopniu (w porównaniu z innymi roślinami) są zdolne do pobierania wody i składników pokarmowych. W dodatku muszą być uprawiane w kwaśnym podłożu (w którym dochodzi do blokowania niektórych związków). Dlatego wrzosowate powinno się nawozić – rozsądnie i z użyciem specjalistycznych nawozów. Na początek jednak warto zadbać o odpowiednią jakość podłoża.

>>Przeczytaj też: Mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień – jak je uprawiać w ogrodzie

Wybór podłoża dla roślin wrzosowatych – podstawa efektywnego nawożenia

Rośliny wrzosowate preferują gleby kwaśne. Najczęściej do zakładania wrzosowisk i rabat wykorzystuje się torf. To żyzne podłoże, które dostarczy roślinom wrzosowatym składników pokarmowych w początkowym etapie wzrostu. Niestety, jako podłoże jednorodne ma też swoje wady – szybko wysycha, niekiedy jest zbyt kwaśne, słabo utrzymuje wodę i składniki pokarmowe, może stawać się „zbite”. Dlatego dla lepszej regulacji pH i dla rozluźnienia często miesza się je z piaskiem.

>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych

Szczepionki mikoryzowe dla wrzosowatych

Wszystkim uprawianym roślinom należącym do rodziny wrzosowatych warto zaaplikować szczepionki mikoryzowe. Są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, a sama aplikacja nie przysparza żadnych problemów. Symbioza korzeni z grzybami daje wiele korzyści. Dzięki mikoryzie pobieralność wody i składników pokarmowych przez korzenie może wzrosnąć nawet kilkudziesięciokrotnie. Rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Grzyby ponadto utrzymują optymalne pH gleby w obrębie korzeni, przez co ogranicza się potrzebę dodatkowego przeprowadzania zabiegu zakwaszania.

Ściółkowanie - wsparcie nawożenia roślin wrzosowatych

Rośliny wrzosowate warto ściółkować materiałem odpadowym z iglaków. Gruba warstwa ściółki z trocin, kory lub igliwia działa jak lekki nawóz i jednocześnie pozwala utrzymać prawidłowy odczyn gleby. Co więcej, są to korzyści „dodatkowe”. Główną funkcją jest natomiast ochrona przed chwastami oraz wysuszeniem gleby.

>>Przeczytaj też: Kora do ogrodu – rodzaje i zastosowanie kory w ogrodzie

Nawozy dla wrzosowatych

Do dokarmiania roślin wrzosowatych stosuje się przede wszystkim nawozy zakwaszające glebę, np. siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu i mocznik. Najlepiej jednak kupować nawozy specjalistyczne – dedykowane dla tej grupy. Na rynku jest wiele producentów (Florovit, Agrecol, Bioekor, Vilmorin) oferujących nawozy dla wrzosów czy nawozy dla różaneczników. Warto kierować się nie tyle marką producenta, co zawartością składników pokarmowych (nawozy o większym stężeniu lepiej opłacają się, ale oczywiście stosuje się je w bardziej rozcieńczonych dawkach). Nawozy dla roślin kwasolubnych z reguły zawierają małą ilość podstawowych pierwiastków (N, P, K). W przypadku roślin o ozdobnych kwiatach warto wybierać te z wyższą zawartością fosforu. Gatunki, które nie tylko kwitną, ale powinny się także ładnie krzewić (wrzosy, wrzośce) warto dokarmiać nawozami z wysoką zawartością potasu. Warto zwrócić uwagę także na zawartość mikroelementów, które regulują wiele procesów fizjologicznych zachodzących u zieleni. Do nawożenia roślin wrzosowatych nie wolno używać nawozów wapniowych, np. kredy lub dolomitu.

Jak nawozić rośliny wrzosowate

Nawożenie wrzosowatych jest oszczędne – rozcieńczone dawki stosuje się zazwyczaj kilkukrotnie w sezonie. Dotyczy to uprawy w gruncie. Krzewinki i krzewy uprawiane w pojemnikach powinno się nawozić częściej – co 3-4 tygodnie. W przypadku roślin wrzosowatych warto wcześniej zakończyć nawożenie. Ostatnie zabiegi zazwyczaj wykonuje się pod koniec lipca lub na początku sierpnia (mimo że niektóre gatunki, np. wrzosy, kwitną jesienią) - takie traktowanie jest bezpieczniejsze. Pomimo że większość nawozów zawiera małą ilość azotu, zbyt późne nawożenie wciąż może być niekorzystne, a wręcz szkodliwe. Rośliny nie wejdą w stan spoczynku na czas, przez co będą narażone na przemarzniecie.

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.