Nawożenie azotem pomidorów - sprawdź kiedy i czym nawozić pomidory?

2023-05-08 15:05

Jaki nawóz do pomidorów najlepiej stosować? Kiedy i jak nawozić pomidory, które potrzebują szczególnej pielęgnacji. Musimy zadbać o ich prawidłowe nawożenie, zapewniając niezbędne makro- i mikroelementy. Jakie są polecane nawozy do pomidorów? Wszystko o nawożeniu pomidorów.

Nawóz do pomidorów
Autor: GettyImages Stosowanie nawozów w uprawie pomidorów to ważny zabieg pielęgnacyjny

Spis treści

  1. Jaki nawóz do pomidorów przed rozpoczęciem?
  2. Nawozy do pomidorów
  3. Kiedy nawozić pomidory?
  4. Nawożenie dolistne pomidorów
  5. Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach
  6. Nawożenie ekologiczne pomidorów

Jaki nawóz do pomidorów przed rozpoczęciem?

Najpopularniejsza wciąż uprawa pomidorów w gruncie powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem gleby. Warto wiedzieć, że pomidory najlepiej będą rosły na glebie gliniasto-piaszczystej o lekko kwaśnym odczynie gleby (pH 5,5-6,5). Należy także pamiętać, że pomidory mają wysokie zapotrzebowanie na konkretne składniki, w tym kluczowe mikroelementy w konkretnych etapach okresu wegetacyjnego. Dlatego, aby już na starcie uprawy sadzonki pomidora miały zapewnione podłoże bogate w azot i składniki odżywcze, korzystne będzie wzbogacenie gleby w przekompostowany obornik lub przygotowany kompost.

Zabiegi takie najlepiej wykonać jesienią poprzedniego sezonu (przekopując glebę z dodanymi nawozami), aby składniki zawarte we wspomnianych nawozach organicznych zdążyły wniknąć do gleby. Dzięki temu gleba będzie zasobna przede wszystkim w azot i inne składniki pokarmowe już na stracie sezonu - wiosną.

Przeczytaj też:

Nawozy do pomidorów

Pomidory najbardziej potrzebują zasilenia w składniki odżywcze w czasie ich najsilniejszego wzrostu i jednocześnie zawiązywania owoców, co przypada na okres lata (lipiec/sierpień). I właśnie wtedy mamy najczęściej do czynienia z objawami niedoboru różnych składników w pomidorach – zwijaniem się lub żółknięciem liści. Wynika to z zapotrzebowania pomidora na mikroelementy warunkujące ich rozwój i prawidłowe owocowanie, dlatego dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest dokarmianie pomidorów nawozami wieloskładnikowymi o wyselekcjonowanym składzie (np. Azofoska lub Florovit), obecnie często dedykowane już konkretnie dla pomidorów. Najlepiej jednak wybierać nawozy w formie płynnej, rozpuszczalnej w wodzie, bo są najszybciej przyswajane przez rośliny.

Można też zastosować tradycyjne nawozy do pomidorów jednoskładnikowe, jak np. saletry czy superfosfaty, które dostarczają roślinom fosforu i mikroelementów, takich jak między innymi bardzo ważny wapń, który ma wpływ na prawidłowe formowanie się owoców.

Kiedy nawozić pomidory?

Zasilanie pomidorów nawozami mineralnymi dobrze jest rozpocząć około 3-4 tygodni od posadzenia młodych sadzonek i powtarzać je co dwa tygodnie w odpowiednich dawkach. Nie nawozimy już, kiedy pomidory dojrzeją i zaczynamy ich zbiór, czyli kilka tygodni przed zakończeniem sezonu uprawy pomidorów.

Nawożenie dolistne pomidorów

Bardzo dobrym i coraz częściej stosowanym sposobem uzupełniającego nawożenia pomidorów jest nawożenie dolistne pomidorów (w formie oprysku). Dzięki temu, na różnych etapach rozwoju krzewów dostarczamy im niezbędnych, koniecznych do prawidłowego rozwoju mikroelementów.

W pierwszej kolejności, kilka tygodni od posadzenia, rośliny będą potrzebować (obok azotu i fosforu) składników takich jak żelazo, miedź czy mangan. Warto zasilić pomidory dolistnie za pomocą nawozów w formie tzw. chelatów (rozpuszczalnych w wodzie), które dostarczają szybko wspomnianych pierwiastków. W czasie kwitnienia i wzrostu warto też zasilać dolistnie pomidory nawozami bogatymi w bor, fosfor, magnez i wapń, dzięki którym lepiej formują się owoce, są odporne na infekcje i krzewy zachowują zdrowy wygląd.

Obecnie coraz częściej zasilanie dolistne pomidorów uznaje się jako podstawowy i skuteczny sposób dokarmiania tego warzywa. Hodowcy i naukowcy podkreślają, że dolistne nawożenie może być o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne zasilanie nawozami granulowanymi, sypkimi czy nawet płynnymi. Wynika to z tego, że bardzo często z różnych przyczyn środowiskowych rośliny mogą wykorzystać bardzo niewielką część składników dostarczonych do gleby. Czynniki takie, jak chociażby zakwaszenie gleby mogą np. blokować i ograniczać przyswajalność składników pokarmowych roślin (kluczowych - fosforu, potasu, magnezu i siarki), a jednocześnie także wpływać na obecność w roślinie niebezpiecznych metali ciężkich.

Nawożenie pomidorów
Autor: GettyImages Dolistne nawożenie pomidorów pozwala zasilić rośliny m.in. w niezbędne do ich prawidłowego rozwoju mikroskładniki

Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach

Dolistne zasilanie jest także bardzo przydatne w przypadku uprawy pomidorów w doniczkach, gdzie rośliny mają ograniczoną ilość gleby, a co za tym idzie dostęp do składników odżywczych. W takiej uprawie warto także stosować nawozy długo działające, które stosuje się raz lub dwa w czasie sezonu uprawy. Najłatwiej jednak wybrać specjalne nawozy do pomidorów, o zbilansowanym składzie, zawierających przede wszystkim kluczowe mikroelementy - magnez, wapń, bor, miedź, molibden i mangan, których brak najczęściej daje o sobie znać w trakcie pojemnikowej uprawy pomidorów.

Nawożenie ekologiczne pomidorów

Pomidory można także dokarmiać za pomocą preparatów sporządzonych na bazie pożytecznych roślin, np. pokrzywy, z której sporządza się tzw. gnojówki do zasilania roślin. W taki sam sposób możemy wykorzystywać np. mniszek lekarski czy skrzyp. Obecnie w sprzedaży znaleźć można także gotowe do zastosowanie tzw. nawozy ekologiczne, sporządzone z pożytecznych roślin, w tym właśnie z pokrzywy.

Przeczytaj też:

Zbiory pomidorów - kiedy i jak zbierać pomidory. Przetwory z pomidorów

Pękanie pomidorów - jaka jest przyczyna, że pomidory pękają?

Nawożenie pomidorów
Autor: GettyImages Zasilanie pomidorów nawozami mineralnymi dobrze jest rozpocząć 3-4 tygodnie od posadzenia młodych sadzonek
Warzywa na balkon - pomidory

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.