Nawilżacz powietrza - jaki kupić? Rodzaje nawilżaczy i jak dbać o poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu

2022-04-06 16:15
Nawilżacz powietrza ceramiczny
Autor: materiały prasowe Dekoracyjny, ceramiczny nawilżacz powietrza firmy Wenko (80 zł), który stopniowo uwalnia odpowiednią ilość wilgoci, a do tego nie wymaga użycia prądu. Wystarczy tylko wlać wodę. Można go ustawić na parapecie, kaloryferze, czy biurku

W sezonie grzewczym nawilżacz powietrza pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. W pomieszczeniach zamkniętych powinna ona wynosić od 45 do 55%. Zbyt mała wilgotność powietrza nie jest korzystna dla zdrowia, ale zbyt duża – także może nam szkodzić. Sprawdź, jaki wybrać nawilżacz powietrza i co zrobić, aby utrzymać komfortowy poziom wilgotności powietrza w domu.

Gdy rozpoczyna się okres grzewczy, wilgotność powietrza w mieszkaniach może zmniejszyć się nawet o połowę. Dla wielu osób zaczynają się wtedy problemy zdrowotne, zwłaszcza związane z górnymi drogami oddechowymi. Kłopoty możemy jednak wywołać również nadmierną wilgotnością. Dlatego warto pomyśleć o kupnie profesjonalnego nawilżacza powietrza, który sam będzie utrzymywał odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Ilość wody, którą trzeba odparować, aby uzyskać pożądany poziom nawilżenia powietrza, zależy od powierzchni mieszkania. Aby uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 30 m2, trzeba w ciągu doby odparować około 5 litrów wody.

Nawilżacz powietrza co to jest i jak działa

Najprostsze to pojemniki ze szkła lub ceramiki, zwykle ozdobne, który wiesza się na grzejnikach lub stawia na parapetach nad nimi. Obecnie warto wykorzystać nowoczesne elektryczne nawilżacze, które oferują przydatne funkcje dodatkowe. Wszystkie wykorzystują wodę. Jeśli nawilżacz powietrza ma zamontowany filtr wapienny, może to być woda z kranu, w przeciwnym razie powinna być destylowana albo przegotowana. Są modele nawilżaczy wyposażone w czujniki wilgotności, które same regulują jej poziom w pomieszczeniu. Wyłączają się też automatycznie, gdy nie ma wewnątrz wody.

Nawilżacz powietrza składa się zwykle z pojemnika na wodę, filtra, dyszy wylotowej i układu zasilającego. Reszta wyposażenia zależy od modelu. W pojemniku na wodę mieści się jej od 2,5 do 10,5 litra. Pojemnik może stanowić całość z nawilżaczem lub może być z niego wyjmowany. Wydajność zależy od mocy (od 20 do 400 W) i pośrednio – pojemności zbiornika. Zbiornik 5-litrowy nawilżacza o mocy 40 W wystarcza na około 16 godzin ciągłej pracy.

Nawilżacze mogą być wyposażone w:

  • filtr oczyszczający powietrze - usuwa z powietrza kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni; polecany jest zwłaszcza dla alergików;
  • filtr odwapniający wodę - usuwa z wody węglan wapnia, będący główną przyczyną powstawania kamienia, a przez to – zapychania się urządzenia. Filtr taki wymaga wymiany co najmniej raz na cztery miesiące;
  • filtr cyrkulacyjny - odpowiedzialny za efektywne rozprowadzanie cząsteczek wody w powietrzu;
  • dyszę rozpylającą - rozpyla w powietrzu cząsteczki wody lub pary wodnej (może być obrotowa albo ustawiona na stałe w jednym kierunku);
  • dyspenser do zapachów - jest w nim umieszczona bibułka, którą można nasączyć olejkami eterycznymi, które nadadzą rozpylanej wodzie przyjemny zapach (np. eukaliptusowy, pomarańczowy).
  • niektórzy producenci wykorzystują na etapie produkcji antybakteryjną substancję tzw. bioabsorber (np. Microban), która zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii oraz pleśni.
Nawilżacz powietrza
Autor: Stadler Form Nawilżacz Robert ma funkcję oczyszczanie powietrza. To urządzenie o dużej wydajności, do pomieszczeń o powierzchni do 80 m2. Cena: 2399 zł

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest mniejsza niż 40%, możemy odczuwać wysuszenie śluzówki nosa i gardła oraz skarżyć się na podrażnienie spojówek czy skóry. To z kolei otwiera drogę dla infekcji bakteryjnych i wirusowych. Z kolei, wilgotność powietrza powyżej 60% sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów, a także groźnych dla alergików roztoczy, pleśni oraz grzybów.

Nawilżacz powietrza
Autor: Trotec Trotec B1E to nawilżacz powietrza ultradźwiekowy do niewielkich pomieszczeń (do 25 m2). Cena: 157 zł

Wilgotność powietrza a rośliny i zwierzęta domowe

Nawilżacze powietrza powinni stosować miłośnicy roślin doniczkowych i zwierząt domowych. Gdy wilgotność jest mniejsza niż 40%, rośliny tracą wodę na skutek transpiracji. W efekcie ich liście żółkną, a potem opadają. W ekstremalnej sytuacji rośliny mogą uschnąć. Zbyt suchego powietrza nie lubią także psy i koty. Ich skóra i śluzówka reagują podobnie jak u człowieka. Efektem zbyt suchego powietrza jest nadmierne gubienie sierści, a nawet łuszczenie się wysuszonego naskórka w postaci łupieżu.

Sprawdź też: Jak zrobić klapkę (drzwiczki) dla kota >>>

Dobrze jest stworzyć kącik kwiatowy w salonie lub innej części domu i postawić tam nawilżacz. Stosowany regularnie pozwoli utrzymać odpowiedni dla roślin mikroklimat. To miejsce będzie też nieco chłodniejsze i psy, zwłaszcza o długiej sierści, bardzo chętnie będą je wybierać. Jeśli mamy kwiaty stojące pojedynczo w różnych pomieszczeniach, warto zastosować kilka nawilżaczy powietrza, zwłaszcza jeśli są tam podłogi z drewna

Nawilżacz powietrza
Autor: Stadler Form Nawilżacz parowy Fred jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 50 m2. Cena: 477 zł

Nawilżacze powietrza jaki kupić

Na rynku jest bardzo duży wybór nawilżaczy powietrza, od najprostszych małych modeli za 150-200 zł, do sterowanych elektronicznie nowoczesnych urządzeń za ponad 2000 zł. Nawilżacze działają na różnej zasadzie. Woda w postaci drobnych kropelek lub pary wodnej może być emitowana dzięki rozbiciu mechanicznemu albo ultradźwiekami, podgrzaniu lub ewaporacji (wspomaganej wentylatorem).

Wybierając model nawilżacza dla siebie, trzeba sprawdzić, jaką ma wydajność. Producenci podają, ile wody emituje w ciągu godziny i pomieszczenie o jakiej powierzchni jest w stanie nawilżyć. Najmniejsze nawilżacze z pojemnikiem na 2-3 l wody obsługują pomieszczenia o powierzchni mniej więcej 25 m2, ewaporując 0,25 l wody w czasie godziny. Największe nawilżacze zostały pomyślane o dużych otwartych przestrzeniach. Mają zbiornik na co najmniej 5 l wody, obsłużą nawet powierzchnię 80 m2, emitując ponad 0,5 l wody w ciągu godziny.

Ważne są dodatkowe funkcje nawilżaczy powietrza, które mogą być dla nas przydatne. Kolorowe podświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Higrometr bada poziom wilgotności powietrza, a humidistat pozwala utrzymać wilgotność na zaprogramowanym poziomie (wtedy wyłącza automatycznie urządzenie). Nawilżacze powietrza sterowane elektronicznie mogą pracować w kilku trybach, emitując parę wodną z różną intensywnością. Niektóre nawilżacze powietrza mogą pracować w trybie nocnym - wolniej i ciszej, mając zmniejszoną intensywność podświetlenia.Wygodną funkcją jest alarm braku wody, który sygnalizuje, że zbiornik trzeba uzupełnić.

Nawilżacz powietrza
Autor: Topcom Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem Topcom przeznaczony do pomieszczen o powierzchni do 25 m2. Cena: 275 zł

Nawilżacz z jonizatorem

Warto wybrać nawilżacz, który pełni też funkcję jonizatora, czyli uzupełnia niedobór jonów ujemnych w powietrzu. Jony ujemne sprawiają, że powietrze jest rześkie i świeże. Jonizator oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, drobin kurzu. Ogranicza liczbę pyłków roślin, bakterii i roztoczy, dzięki czemu powietrze jest zdrowsze, zwłaszcza dla alergików. Jonizator przyda się też osobom, które spędzają dużo czasu przed telewizorem albo przy komputerze, bo wtedy powietrze jest silnie naładowane dodatnimi ładunkami elektrycznymi. Powietrze, w którym jest dużo ładunków ujemnych, działa korzystnie na nasze samopoczucie. Jonizator przyda się osobom ze schorzeniami dróg oddechowych, alergikom, astmatykom, ponieważ ułatwia oddychanie.

Nawilżacz z oczyszczaczem powietrza

Droższe modele nawilżaczy są wyposażone w mechanizm, który pozwala oczyszczać powietrze z kurzu, pyłków, sierści zwierząt. Działają one na zasadzie przemywania lub wymywania zanieczyszczeń w wodzie. Stosuje się w nich bardzo wydajne filtry HEPA, EPA lub ULPA.

Nawilżacz powietrza
Autor: Beurer Nawilżacz powietrza Beurer LW 220 ma także funkcje jego oczyszczania. Cena 857 zł
Czy wiesz, że...

Dlaczego pojawiają się szpary w drewnianej podłodze?

Jednym z najczęstszych powodów reklamacji podłóg drewnianych jest pojawienie się w sezonie grzewczym szpar między deszczułkami. Co jest tego przyczyną? Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub podłogówką. Drewno jest materiałem higroskopijnym, reaguje na zmiany temperatury. Latem gdy wilgotność powietrza jest duża, pęcznieje. Zimą, gdy w naszych domach powietrze jest bardzo ciepłe i suche, ono także wysycha i się kurczy - stąd szczeliny. Jak temu zapobiec? Należy stosować nawilżacze powietrza. Optymalna dla drewna wilgotność powietrza to 45-60%. W takich warunkach zachowuje ono równowagę higroskopijną - utrzymuje wilgotność na poziomie mniej więcej 9% i jest stabilne.

Nawilżacze powietrza czym się różnią

  • Nawilżacze powietrza ewaporacyjne (ewaporacja to parowanie)

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne wykorzystują naturalną zasadę parowania. Wewnątrz, poza zbiornikiem na wodę, znajduje się wkład, będący jednocześnie filtrem z higroskopijnego materiału, oraz turbinka tłocząca powietrze. Powietrze zasysane jest z otoczenia. Przechodząc przez filtr, najpierw się oczyszcza, potem nawilża i "wraca". Przy tych nawilżaczach para jest niewidoczna. Zalety - małe zużycie energii (ok. 20 W); dobre oczyszczanie powietrza; mogą rozpylać środki zapachowe; nie nawilżą pomieszczenia nadmiernie. Wady - stosunkowo mała wydajność nawilżania; słyszalna praca urządzeń, chyba że mają tzw. tryb pracy nocnej.

  • Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Specjalne urządzenie zamontowane wewnątrz wytwarza ultradźwięki, które oddziałują na wodę, rozbijając jej cząsteczki. Droższe modele nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych mają filtr do wody. W ten sposób powstaje chłodna mgiełka, która wydostaje się na zewnątrz i nawilża powietrze. Zalety - cicha praca; małe zużycie energii (40-70 W); duża wydajność; najbardziej precyzyjne sterowniki (higrostaty, higrometry) decydujące o włączaniu i wyłączaniu urządzenia w zależności od wilgotności powietrza. Wady - konieczność wymiany filtra (chyba że urządzenie jest bezfiltrowe, ale wtedy zanieczyszczenia z wody dostają się do powietrza); takie nawilżacze wymagają częstego czyszczenia; mogą powodować nadmierne nawilżenie pomieszczenia; nie można dodawać środków zapachowych.

  • Nawilżacze powietrza parowe (zwane też termicznymi lub grzewczymi)

W zbiorniku jest grzałka. Woda gotuje się, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Niektóre mają filtr wody. Zalety - stosunkowo niska cena; duża wydajność nawilżania; możliwość dodawania środków zapachowych; wysoka temperatura niszczy zanieczyszczenia w wodzie. Wady - spore zużycie energii (400-500 W); konieczność częstego czyszczenia; wydostająca się z niektórych modeli para może poparzyć.

Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają