Nawadnianie kropelkowe – na czym polega system nawadniania kropelkowego, gdzie stosować, jak go zamontować

2023-07-03 11:14

Nawadnianie kropelkowe to duże udogodnienie w pielęgnacji roślin - poza oszczędnością czasu zmniejsza straty wody, a więc koszt utrzymania ogrodu. Sprawdź na czym polega system nawadniania kropelkowego, gdzie go stosować i jak zamontować. Poznaj wady i zalety nawadniania kropelkowego.

Spis treści

  1. Nawadnianie kropelkowe – potencjalne zastosowania w ogrodzie
  2. Nawadnianie kropelkowe - zalety i wady systemu kropelkowego
  3. Nawadnianie kropelkowe - jak zamontować

Instalacja automatycznego nawadniania to opłacalna inwestycja i w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. W dodatku dzięki niej zabiegi pielęgnacyjne są znacznie wygodniejsze (w końcu to automatyzacja procesu). Podlewanie ręczne, np. konewką czy za pomocą węża ogrodowego, jest nieefektywne. Co prawda rośliny dostają znaczną ilość wody, w większości przypadków jednak podlewanie jest wykonywane nadgorliwie i losowo, przez co dochodzi do strat wody. To powody, dla których właściciele przydomowych ogrodów coraz częściej decydują się na montaż systemu automatycznego podlewania. Do standardowych technologii dostępnych na rynku należą zraszacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące.

Przeczytaj też: Sposoby podlewania roślin w ogrodzie. Podlewanie wężem i za pomocą systemu nawadniającego

Nawadnianie kropelkowe – potencjalne zastosowania w ogrodzie

Dawniej linie kroplujące stosowano głównie w uprawach pod osłonami - w szklarniach i tunelach foliowych. I obecnie wciąż jest to najważniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na efektywną uprawę zarówno roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Warto je instalować przy żywopłotach (w szczególności dotyczy to żywopłotów formowanych, regularnie tracących zieloną masę), rabatach, skalniakach, najcenniejszych egzemplarzach dendrologicznych (np. soliterach), w warzywniku, a nawet w przydomowym sadzie.

Coraz częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także do nawadniania roślin na balkonie i tarasie posadzonych w pojemnikach. Specjalne systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach znacznie ułatwiają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego obszaru obsadzonego roślinnością. Dlatego nie stosuje się go do podlewania trawnika czy roślin okrywowych (w obu przypadkach optymalne są zraszacze).

Nawadnianie kropelkowe - zalety i wady systemu kropelkowego

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które umiejscawia się tuż przy uprawianych roślinach. Woda spływając stopniowo w głąb gleby jest efektywnie pobierana przez korzenie roślin. Procesem można sterować tak, aby spełnić indywidualne wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja procesu pozwala na planowanie i pracę zgodnie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna – linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 proc.

System nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych (dotyczy to również innych technologii automatycznego nawadniania). Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu ryzyko poparzenia liści w upalne dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest ograniczone. System ma też swoje wady: wymaga konserwacji i filtracji, z czasem może zapychać się.

Nawadnienia kropelkowe
Autor: Getty Images Linia kroplująca ułożona wokół krzewów tawuły

Nawadnianie kropelkowe - jak zamontować

Najbardziej znane „podrodzaje” systemu kropelkowego to linie kroplujące, taśmy kroplujące i węże kroplujące. System nawadniania kropelkowego składa się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz kroplowników, które zmniejszają szybkość wyciekania wody. Poszczególne elementy są stabilizowane m.in. za pomocą specjalnych szpilek (zlokalizowanych zwykle co 50 cm).

Montaż nawadniania kropelkowego

 Linie kroplujące łączy się złączkami z rurami zasilającymi. Przy instalacji trzeba pamiętać, aby otwory kroplowników znajdowały się z boku, a nie pod spodem (będą dotykać podłoża i zapychały się). Odległość między przewodami powinna wynosić 30-40 cm. Woda powinna być odżelaziona (filtr piaskowy lub piaskowo-żwirowy), zwykle potrzebny jest także reduktor ciśnienia (nawadnianie kropelkowe to system niskociśnieniowy, zbyt wysokie ciśnienie mogłoby uszkodzić poszczególne elementy). Długość ciągu linii kroplującej jest określona przez producenta i tego trzeba przestrzegać. W skład systemu sterowania wchodzi sterownik z transformatorem, zawory elektromagnetyczne (znajdują się w studzienkach rozdzielających i odwadniających) oraz wyłącznik nawadniania. Instalując system na skarpach należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozłożenie linii. Powinny być umiejscowione w poprzek, to pozwoli uniknąć m.in. spadków grawitacyjnych wody i sytuacji w których woda będzie musiała przepływać pod górkę.

Przeczytaj też: Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu?

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.