Narzędzia i akcesoria do budowy ścian z betonu komórkowego

2017-09-05 11:39
Bloczki H+H
Autor: archiwum muratordom

Beton komórkowy słusznie uznawany jest za najłatwiejszy materiał do budowy domów. Waży niewiele i jest bardzo łatwy w obróbce. Murowanie ścian z betonu komórkowego usprawniają też narzędzia i akcesoria dedykowane temu budulcowi. Żaden inny materiał nie ma aż takiego zaplecza narzędziowego, jak systemy oparte o elementy z betonu komórkowego.

Skoro producenci betonu komórkowego dopuszczają możliwość, że inwestorzy sami będą wznosić domy z ich wyrobów, muszą to swoim klientom jak najbardziej ułatwić. Dlatego technologię wznoszenia ścian z bloczków z betonu komórkowego maksymalnie uproszczono, a murarzom (zarówno amatorom, jak i profesjonalistom) dano do rąk odpowiedni sprzęt. Przedstawiamy narzędzia, urządzenia i przybory, które przyśpieszą wznoszenie ścian z białych bloczków.

Do nanoszenia zaprawy

Większość ścian z betonu komórkowego murowanych jest na zaprawę cienkowarstwową, potocznie zwaną klejową. Do jej nanoszenia nie nadaje się zwykła kielnia murarska, potrzebne są specjalne przyrządy. Jednym z nich jest skrzynka murarska, nazywana fachowo podajnikiem skrzynkowym. Dobiera się ją do szerokości muru. Ma zasobnik w kształcie prostokątnej skrzynki, do którego od góry ładuje się zaprawę. Przesuwając skrzynkę w przód, na bloczkach pozostaje warstwa zaprawy o wymaganej grubości. Podobnie działają kielnie zębate z zasobnikami. One także są oferowane w różnych rozmiarach, aby dało się dostosować je do grubości ściany. Wysokość zębów kielni odpowiada grubości warstwy nanoszonej zaprawy. Oczywiście potrzebne będą też tradycyjne, uniwersalne narzędzia murarskie, takie, jak choćby pion, poziomnica zwykła lub wodna, gumowy młotek murarski, plastikowe kastry i elektryczne mieszadła do wyrabiania zaprawy.

Do cięcia

Beton komórkowy tnie się zwykłą, ręczna piłą płatnicą. Ważne, żeby miała hartowane, a najlepiej widiowe zęby. Dobrym uzupełnieniem piły będzie prowadnica kątowa. Dzięki niej cięcie bloczków pod katem 45o lub 90o będzie zdecydowanie łatwiejsze i dokładniejsze. Gdy na budowę przyjeżdża profesjonalna firma, może przywieźć ze sobą specjalną, stacjonarną piłę taśmową. Dzięki tej maszynie cięcie dużej liczby bloczków przebiega w oka mgnieniu. Do odcinania wypustów, znajdujących się na bocznych krawędziach bloczków, a wystających poza lico stawianego muru służy strug. Można go też użyć do szlifowania twardszych bloczków, takich o gęstości od 600 kg/m3. Zbudowany jest z drewna i wyposażony w płaskie ostrza osadzone skośnie.

Do szlifowania

Gdy warstwa bloczków nie wychodzi idealnie równo, można skorygować ich poziom. Służą do tego specjalne tarniki. Zbudowane są z drewna lub tworzywa sztucznego. Od spodu mają gruboziarnisty papier ścierny, którego się nie wymienia. Szlifowanie bloczków odbywa się przed nałożeniem na nie zaprawy.

Do żłobienia

W stosunkowo miękkim materiale, jakim jest beton komórkowy, łatwo można żłobić bruzdy, w których będą później umieszczane przewody elektryczne lub rury. Służy do tego ergonomiczna, ręczna bruzdownica, czyli tak zwany rylec. Tym sprzętem wykonasz bruzdy szerokości około 5 cm. Aby zrobić szersze bruzdy można się posłużyć się specjalną, elektryczna bruzdownicą. Jej dwie obrotowe tarcze wykonują równoległe nacięcia, spomiędzy których usuwa się materiał ścienny i w efekcie powstaje szeroka bruzda. Otwory pod gniazdka i puszki elektryczne, wycina się wiertarką elektryczną, w której uchwycie osadza się wiertło koronowe lub otwornicę.

Warto wiedzieć

Beton komórkowy – łatwe i szybkie murowanie, przycinanie, łączenie

Specyficzna struktura betonu komórkowego oprócz wpływu na jego parametry cieplne tworzy również produkt niezwykle łatwy w montażu i obróbce. Niewielka gęstość bloczków z betonu komórkowego sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły. Wykonanie podcięć, gniazd, otworów w ścianie wymurowanej z betonu komórkowego nie nastręcza żadnych kłopotów. Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak wymieniona wcześniej ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności czy rylec do wykonywania bruzd pod instalacje.

W kontekście prac murarskich należy wspomnieć również o ciekawej właściwości betonu komórkowego, która wpływa na łatwość prac i dodatkowo obniżanie kosztów budowy. Jest nią izotropowość, dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można wykorzystać w kolejnych warstwach. Stąd na budowie z betonu komórkowego nie można spotkać zalegających odpadów po docinkach. Prawie każdy element może być wykorzystany w ścianach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają