Skuteczny środek na muchy w domu. Jaką pułapkę na muchy zastosowć?

2023-05-29 19:45

Jaki jest skuteczny środek na muchy w domu? Mamy kilka propozycji na pozbycie się tych znienawidzonych owadów. Są to lepy, pułapki i odstraszacze. Który środek na muchy jest skuteczny? Jaka jest dobra pułapka na muchy?

Mucha domowa
Autor: GettyImages Walka z muchą domową nie jest łatwa, gdyż owady są odporne na wiele preparatów owadobójczych

Skuteczny środek na muchy w domu

Walka z muchą domową nie jest łatwa, gdyż owady są odporne na wiele preparatów owadobójczych, których i tak lepiej unikać ze względu na własne zdrowie (insektycydy często są toksyczne). Muchy trudno też złapać w locie, bo są bardzo zwinne i w obliczu zagrożenia w jednej chwili zmieniają kierunek lotu. Mimo to jest kilka sposobów, dzięki którym możemy ustrzec się przenoszonych przez nie chorób i wyeliminować je z naszych mieszkań.

  • Moskitiery. W ochronie domu przed muchami pomogą nam przede wszystkim moskitiery, które uniemożliwią dostęp much i innych owadów do wnętrza domu. W sezonie letnim powinniśmy montować je na wszystkich otwieranych oknach oraz na drzwiach balkonowych. Moskitiery są bardzo skuteczne, ale owady dostają się czasem do mieszkania także inną drogą (np. wraz z zakupami, przez wywietrzniki).
  • Lep na muchy. Kiedy tylko je zauważymy, zastosujmy specjalne lepy na muchy, dzięki którym owady zostaną szybko wyeliminowane. Nie musimy oczywiście decydować się na mało estetyczne, wiszące taśmy z klejem, gdyż na rynku są już dostępne bardzo ładne i efektowne lepy na muchy w postaci wzorzystych pasków, a nawet kwiatów czy motyli do przyklejenia na okno (np. SOLTEX, KROPP, BROS - lep lub naklejka na muchy na okno, HARD GARDEN - naokienna feromonowa pułapka lepowa).

Skuteczna pułapka na muchy

Możemy też zdecydować się na różnego rodzaju pułapki na muchy, które zwabiają i niszczą owady (np. Nobzee, pułapka okienna na muchy, pułapka na muchy REDTOP). W mieszkaniu, ale przede wszystkim na zewnątrz (na tarasach, w altanach), bardzo skuteczne są także wydzielające ultrafioletowe, wabiące światło lampy owadobójcze z elektryczną siatką rażącą (np. SWISSINNO, BROS, Bioogród). Ich wersją bardziej mobilną są elektryczne łapki na muchy na baterie. Przyda się też zwykła, plastikowa łapka na muchy, którą możemy zabić owada siedzącego np. na ścianie.

Jaki skuteczny środek na muchy? Płytki i odstraszacze

W domu można też umieścić specjalne płytki na owady lub odstraszacze podłączane do kontaktu, należy jednak pamiętać, że większość z nich wydziela substancje lotne, groźne min. dla dzieci, astmatyków i alergików. Lepszym rozwiązaniem będą kominki na olejki eteryczne, w których będziemy podgrzewali naturalne olejki odstraszające owady (np. lawendowy, bergamotkowy, miętowy, lemongrasowy).

Dobrze jest też ustawić na parapecie okiennym doniczki z aromatycznymi ziołami takimi jak bazylia, tymianek, rozmaryn czy lawenda.

Mucha domowa - dowiedz się więcej o tym nielubianym owadzie

Muchy domowe to jedne z najbardziej uciążliwych i kosmopolitycznych owadów świata. Można spotkać je w różnych strefach klimatycznych i w różnych środowiskach, zwykle w bliskim sąsiedztwie człowieka. Od innych gatunków much odróżniają je dość charakterystyczne, podłużne, jasne paski, widoczne na tle ciemnego tułowia oraz duże, czerwono-brunatne oczy. Owady mają też przeźroczyste skrzydła i odnóża wyposażone w pazurki i przyssawki. Mucha domowa sama w sobie nie jest szczególnie groźna, gdyż w jej naturze nie leży kąsanie ofiar, a raczej zlizywanie pokarmu (w przeciwieństwie do komarów posiada liżący, a nie gryząco-ssący aparat gębowy). Jednak jej tryb życia, sposób odżywiania i zwyczaje robią z niej groźnego owada, stwarzającego realne zagrożenie epidemiologiczne.

Mucha domowa żyje krótko, bo zaledwie miesiąc, ale w tym czasie skutecznie się rozmnaża (samica jednorazowo może złożyć ok. 100 jaj, powtarzając proces co kilka dni). Swoje jaja samica składa zwykle w pobliżu pokarmu odpowiedniego dla jej potomstwa czyli na odchodach zwierząt, padlinie lub w śmieciach. Wylęgające się z jaj larwy, żywią się resztkami organicznymi, które dzięki zapobiegliwości matki są dla nich łatwo dostępne. Kiedy larwy podrosną, przekształcają się w poczwarki, a następnie w dorosłe owady, które są dla nas najbardziej uciążliwe w sezonie wiosenno-letnim (jesienią muchy masowo padają z powodu infekcji grzybowych i tylko nieliczne hibernują w schronieniach do wiosny).

Lep na muchy
Autor: GettyImages Najpopularniejsze lepy na muchy maja formę rozwijanych pasków pokrytych lepiącą substancją

Mucha domowa to nic dobrego

Mimo iż początkowy okres życia muchy wydaje się nam obrzydliwy, prawdziwym problemem są dorosłe owady. W poszukiwaniu pokarmu muchy zapuszczają się w różne miejsca i zakamarki, siadając między innymi na śmieciach, odchodach czy padlinie. W tym czasie gromadzą na swoim ciele mnóstwo groźnych i niebezpiecznych drobnoustrojów. Szkodliwe mikroorganizmy mogą też bytować w ich układzie pokarmowym, co nie jest bez znaczenia, biorąc pod uwagę sposób odżywiania się owadów.

Mucha zwykle zlizuje pokarm płynny, ale czasami decyduje się też na pożywienie stałe, które przed zjedzeniem wstępnie nadtrawia za pomocą śliny. W czasie posiłku, znajdujące się w jej układzie pokarmowym, na odnóżach i ciele, a także w odchodach groźne mikroorganizmy, przedostają się do pożywienia, skutecznie je skażając. W ten sposób mucha staje się roznosicielem wielu groźnych chorób (min. dur brzuszny, czerwonkę, cholerę, salmonellozę, gruźlicę, tężec, tyfus, a nawet formy przetrwalnikowe pasożytów), dlatego powinniśmy zdecydowanie chronić przed nią naszą żywność i mieszkania. W żadnym razie nie możemy pozwolić, aby muchy bezkarnie spacerowały po naszych owocach, ciastach lub mięsie czy popijały sok z pozostawionej na stole szklanki lub butelki, gdyż w tym czasie pozostawią na nich mnóstwo zarazków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.